Öğrenilesi Bilgiler

Yaratan-Borges Kitap Özeti Konusu İncelemesi ve Yorumları, Kitabın Yazarı Kimdir, Nasıl Bir Kitap

Ara 26, 2014 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

Yaratan-Borges Kitap Özeti Konusu İncelemesi ve Yorumları, Kitabın Yazarı Kimdir, Nasıl Bir Kitap

Hiç Borges okumadıysanız şiirle düzyazının iç içe geçtigi “Yaratan”, kaçırılmayacak bir fırsat. “Yaratan”, Borges’in küçük bir koleksiyonu.

 

Çok değil bundan sadece yirmi beş yıl önce, bırakın esinlenmeyi ya da o zamanki deyişle öykünmeyi, etkilenmek dahi yeterdi bu toprakların yazarının ödünü patlatmaya. Öyle bir Demokles’in kılıcıydı ki etkilenmek sözcüğü! “Hıımm, etkilenmiş” dedikleri anda biterdi işiniz! Harcanırdınız. Hem buna gönülden inandıkları, hem biraz da bu minvalde yapılabilecek olası kritikleri engelleyebilmek için anlı şanlı yazarlar çıkar, onlarca yıldan bu yana ya da yazım sürecinde haşa! kimseyi okumadıklarını itiraf eder, bir yandan da kendi dillerini bulmak istiyorlarsa eğer, genç yazar adaylarına aynı yoldan gitmeyi vaaz ederlerdi hararetle. Orijinal mi olmak istiyorsun, kendin mi olacaksın, o halde kimseyi okumayacaksın birader!
Mesaj buydu işte o yıllarda.

Borges’e ne borçluyuz?
Ama Allah’tan o günler geride kaldı.
Çoktandır yazarlarımız okuyor ve de en önemlisi okuduğunu itiraf etmekte beis görmüyor. Hatta, tam tersine, iyi yazar olmanın yolunun iyi okur olmaktan geçtiğinin altını özellikle çiziyorlar! Peki, bunu kime borçluyuz?
Herhalde ilk elde Borges’e.
Evet, eğer ki, bugün, alıntılamak, başka metinlerden yeniden okumalar yapmak, konu, izlekler, biçim ya da karakterler devşirmek ayıp, suç ve günah değilse, lamı cimi yok, bu kırılmayı Borges’e borçluyuz. Doğrusunu isterseniz, bir de, ben ve öteki meselesi var ki, o da ikinci bir borç noktamız.
Neden başka yazarlar değil de o? Neden Doktor Jekyll ve Mister Hyde bizi damardan yakalamadı da Ben ve Borges yakaladı? Dönem yüzünden mi? Tür yüzünden mi? Neyse ne, şurası kesin: Bizim için Borges, okura da yazara da hem edebiyatta hem de hayatta kendini oluşturmak istiyorsan – her ne kadar bunu gerçekleştirmek en sonunda bir düş, bir yanılsama olsa da – büyük bir uğraş vermen gerekir, bunun da yolu başkalarından geçer diyen adam.
“Yaratan”a gelince, o, 1980’lerin ortasından başlayarak günümüze değin dünyaya kapalı, kısır ve çorak edebiyatımızı renklendiren ve dalgalandıran Borges’in küçük bir koleksiyonu. Bu arada, kitaba küçük bir koleksiyon diyen de Borges’in bizatihi kendisi. 1960’da yazdığı sonsöze bakacak olursak, “Yaratan”, bütün Borges kitapları arasında yayımlanan en kişisel ve en düzensiz kitap. Kişisel, çünkü içinde birçok yansıma ve sıkıştırma var.

Lugones’e adanmış kitap
Şunu da atlamadan ekleyelim: “Yaratan”, Borges’in Leopoldo Lugones’e, “Tuzdan Heykel”in yazarına adadığı bir kitap. Meraklısına not: Lugones, Borges’in, “Tüm Arjantin edebiyatını tek bir yazara indirgemek zorunda kalsaydık bu yazar tartışmasız Lugones olurdu” dediği bir yazar. Yazdığımız her şeyi önceden şekillendirmiş ve hatta onları aşmıştır dediği yazar!
Bu biir.
İkinci bir şey! “Yaratan”, şiirle düzyazının iç içe geçtiği bir metin. Öte yandan, rüyalar, kaplanlar, gölgeler, öteki benler, aynalar, çöller, yer değiştirmeler, olmazsa olmaz Borgesyen ‘numaralar’. Muhteşem bir “Ragnarök” var mesela. Felsefe ve Edebiyat Fakültesi’nde revolverle öldürülen Tanrıları hikaye eden “Ragnarök”. Sonra, bir “Ölüler Diyaloğu” var. Başında melon bir şapka, sırtında önden açık tuhaf bir palto, 1877 yılının bir kış günü Güney İngiltere’den çıkıp gelen ve kendisini bekleyen kadınlı çocuklu endişeli topluluğa katılan yabancının hikayesi.
Sonra, “Tutsak”. Yıllardan sonra bulunan, kızılderililer tarafından çalınan çocuğun hikayesi. Sonra, “İçinde kimse yoktu” diye başlayan, Shakespeare’i tartışan “Everything and Nothing”. Sonra, okuyanda Coleridge’in, o büyeliyici ve esrarengiz şiirinin, “Kubilay Han”ının lezzetini bırakan “Saray Benzetmesi”. Uzun sözün kısası: Var da var!
Olmaz ya, bugüne dek, “Edebiyatın başlangıcında da, sonunda da mitos vardır” diyen Borges’ten ilaç için tek bir satır okumadıysanız, dakka kaybetmeden, “Yaratan”ı alın. Geç kaldım diye de endişelenmeyin sakın. Siz başlayan, göreceksiniz,  arkası gelecektir.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/yaratan-borges-kitap-ozeti-konusu-incelemesi-ve-yorumlari-kitabin-yazari-kimdir-nasil-bir-kitap.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar , Yaratan-Borges Kitap Özeti Konusu İncelemesi ve Yorumları, Kitabın Yazarı Kimdir, Nasıl Bir Kitap diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: Kitabın Yazarı Kimdir, Nasıl Bir Kitap, Yaratan-Borges Kitap Özeti Konusu İncelemesi ve Yorumları,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler