Öğrenilesi Bilgiler

Türkiyedeki en büyük volkanik dağ hangisidir, adı (ismi) nedir

Kas 4, 2012 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

Türkiyedeki en büyük volkanik dağ hangisidir, adı (ismi) nedir

turkiyedeki en buyuk volkanik dag hangisidir adi ismi nedir Agri Dagi1 bd3cb7cf1c 1349603487 Türkiyedeki en büyük volkanik dağ hangisidir, adı (ismi) nedir

Türkiyenin en büyük volkanik dağının adı nedir, Türkiyedeki en büyük volkanik dağ hangisidir, nerede bulunmaktadır ve yüksekliği kaç metredir:

Ağrı Dağı Türkiye’nin en büyük Volkanik dağıdır. Zirvesi 4 mevsim boyunca erimeyen kar ve takke buzulu ile kaplı volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, Türkiye’nin doğu ucunda, Ağrı ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır.

Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ve Büyük Tufan’dan sonra Nuh’un gemisi ne ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır.

Ağrı Dağı 5137 metrelik rakımıyla, Anadolu Yarımadası’nın en yüksek doruğudur. Dağın doruğu iki zirveden oluşur bunlar; 5137 metrelik Atatürk zirvesi ile 5122 metrelik İnönü zirvesidir. 4000 metreye kadar bazalt daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir. Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır ve Türkiye’nin en büyük buzuludur. Doğu yüzünde Serdarbulak yaylası ve 3898 m yükseklikteki Küçük Ağrı Dağı yer alır. Ağrı Dağı’nın zirvesi 4 mevsim boyunca erimeyen kar ve takke buzulu ile kaplı volkanik bir tuvalet olan Ağrı Dağı, Türkiye’nin doğu ucunda, Ağrı ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Dağ, İran’ın 16 km batısında ve Ermenistan’ın 32 km güneyindedir. Dağın 5′lik bir kesimi Iğdır ilinde, kalan e’lik kesimi ise Ağrı ili sınırları içerisindedir.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/turkiyedeki-en-buyuk-volkanik-dag-hangisidir-adi-ismi-nedir.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar türkiye volkanik dağlar haritası ve isimleri, türkiyenin volkanik dağları haritası, volkanik dağlar ve isimleri, volkanik dağ nedir, türkiyedeki en büyük dağ hangisi, türkiyenin 2. büyük sönmüş volkanik dağın adı nedir, TÜRKİYENİN EN BÜYÜK GEMİSİ KAC METREDİR, plato nedir, Türkiyedeki en büyük volkanik dağ hangisidir, adı (ismi) nedir diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: adı (ismi) nedir, ağrı dağı kaç metre, ağrı dağı nerede, ağrı dağı yüksekliği kaç metredir, ağrı dağında kar, ağrı dağının yüksekliği kaç metre, ağrı yüksekliği, Türkiyedeki en büyük volkanik dağ hangisidir, türkiyenin dağları, türkiyenin dağları nelerdir, türkiyenin en büyük platosu hangisidir, türkiyenin en yüksek volkanik dağı,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler