Öğrenilesi Bilgiler

TUNCELİ ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir

Ara 2, 2014 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

TUNCELİ ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir

TUNCELİ Burada bazı maden yataklarının bulunmasından dolayı şehre Tunceli adı verilmiştir. Yani tunçülkesi demektir.

TUNCELİ adı nereden geliyor

tunceli ismi nerden gelmistir adini nasil almistir efsanesi hikayesi nedir 138684 669b6ac821 1349582619  TUNCELİ   ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir

Abdurrahman Dilipak geçtiğimiz günlerdeki yazısında, son günlerde ‘de yaşanan Dersim krizini ele aldı. Dilipak yazısında olaya farklı bir yerden bakarak Tunceli’nin Dersim olma yoluna değindi. İşte Dilipak’ın yazısındaki o bölüm:

TUNCELİ ADI NEREDEN GELİYOR
(…) Tunceli adı nereden geliyor biliyor musunuz? Dersim kırımındaki operasyonun adı “Tunç El” operasyonu imiş. Yani “Demir yumruk” ya da “balyoz operasyonu” gibi bir şey.. Tunç-El operasyonunun adını, operasyon mağdurlarına şehir ismi yaptılar, Tunceli diye. İyi mi!. Halkın üzerine bomba yağdıran kadının adını da havaalanına verdiler.. Bakalım Tunceli ne zaman Dersim olacak?


 


DERSİM’İN KAYIP KIZLARINI GÖTÜRÜP BABALARINI ÖLDÜRENLERİN EVİNE HİZMETÇİ YAPTILAR
Muğlalı”nın adını olayın geçtiği yerdeki, kışlaya verenler aynı zihniyetin devamı değil mi sanki.
Dersim”in kayıp kızlarını götürüp, babalarını öldürenlerin evine hizmetçi yaptılar. Evlatlık verdiler..
Bu hep böyle idi. Bugün de değişen ne var ki? Al sana Çiçek, al sana Yalçınkaya.. Geldikleri yere bak, bulundukları yere ve yaptıkları işlere bak!

BUNLARDA AHLAK FİLAN YOK, VİCDAN DA!

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu Başkanı Faruk Kaya; Cumhurbaşkanı Gül’e Tunceli ziyaretinde ilettiği mektupta 1938′de evlatlık verilen, Çocuk Esirgeme Kurumlarına bırakılan, dönemin yetkililerince evlatlık alınan Dersimli çocukların tam listesinin açıklanmasını istedi. Aradan geçen 71 yıldan beri kendi akrabalarını arayan yüzlerce insanımızın acıları dindirilsin dendi. Bakın bunlarda ahlak filan yok. Vicdan da!

ÖYMEN ÖNCE DERSİM’İ NASIL BOMBALADIKLARININ HESABINI VERMELİ

Ne diyordu Kıvrıkoğlu: “TSK’da bazen görev, dürüstlükten önemlidir.” soruşturması sayesinde kamuoyuna yansıyan bu anlayış, Kıvrıkoğlu’nun ağzından tarihe geçti. Sonuçta “Her şey vatan için”!?
Öymen, önce Dersim”i nasıl bombaladıklarının, Seyyid Rıza”yı nasıl astıklarının hesabını vermeli.. Cumartesi günü, nasıl mahkeme kurdular?.. Nasıl yargılama yaptılar?..

TEK CELSEDE İDAM KARARI ALDIRMA YETKİSİ
Basında yer alan şu haberi Öymen okumadı mı: “Abdullah Alpdoğan Paşa”ya kanunla yasama, yürütme ve yargı yetkileri bağlandı. Asker Vali statüsündeki Alpdoğan Paşa, halkı il içinde yer değiştirme, süresiz gözaltında tutma, tutuklama, tek celsede idam kararı aldırma gibi geniş yetkilerle donatılmış durumdaydı. Tunceli”ye özel bir yargı sistemi getiren kanun, sanıkların haklarındaki iddianameyi görmesini yasaklıyordu. Avukat hakkı da tanınmayan sanıkların savunma yapmaları da oldukça kısıtlı düzeydeydi.” Değil mi? Bir de bugün çıkıp hâlâ bu işi savunmuyorlar mı? İnsanın yüzünün kızarması gerekir? Ayıptır! Edep ya hu! Sahi Öymen bu açıklamaları adına mı yapıyor, yoksa daha derinlerden bir yerden mi alıyor bu yetki ve gücü? (…)

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/tunceli-ismi-nerden-gelmistir-adini-nasil-almistir-efsanesi-hikayesi-nedir.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar , TUNCELİ ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir, tunceli adının efsanesi, TUNCELİ ismi nerden gelmiştir, tuncelinin efsanesi,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler