Öğrenilesi Bilgiler

Suriye ikliminin özellikleri hakkında bilgi

May 31, 2014 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

Suriye ikliminin özellikleri hakkında bilgi

Suriye

Suriye ; Ortadoğu’da Lübnan, İsrail, Ürdün, Irak ve Türkiye ile komşu bir ülkedir. Akdeniz’e kıyısı vardır. Başkenti ve en büyük şehri Şam’dır. Suriye’nin toplam nüfusu resmi verilere göre 2004′te 17 milyon 921 bin kişiydi.[3] Halep, Lazkiye, Humus diğer büyük şehirleridir.


Coğrafi Konumu:

Akdeniz’in doğusunda yer alan Suriye’nin batısında dağlık bir kütle yer alır. K-G yönünde uzanan Ensariye dağları Türkiye’deki Nur Dağlarının bir uzantısı şeklinde Anti-Lübnan dağları olarak İsrail’e kadar kıyı boyunca uzanır. 1000 m yükseklikteki bu dağlar kıyıya paralel uzanması nedeniyle deniz etkisinin Suriye’nin iç kısımlarına sokulmasını önler.

suriye ikliminin ozellikleri hakkinda bilgi suriyehalep 348de9534f 1349527855 Suriye ikliminin özellikleri hakkında bilgi

İklimi :
Suriye’nin iç kısımlarında çöl şartları etkilidir. Suriye’nin güneydoğusunda Suriye Çölü yer alır. Suriye’nin 2/3 si çöllerle kaplıdır. Akdeniz kıyısında Akdeniz iklimi egemen. Tarım ve hayvancılık halkın temel uğraşıdır. Suriye’nin yeraltı kaynakları arasında petrol ve fosfat çok önemlidir.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/suriye-ikliminin-ozellikleri-hakkinda-bilgi.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar , Suriye ikliminin özellikleri hakkında bilgi diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: suriye coğrafi özellikleri, Suriye ikliminin özellikleri hakkında bilgi, suriye nin iklimi, SURIYEHALEP,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler