Öğrenilesi Bilgiler

Şeker üretimi hakkında bilgi, şeker nerede nasıl üretiliyor?

Ara 11, 2012 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

Şeker üretimi hakkında bilgi, şeker nerede nasıl üretiliyor?

Şeker Nasıl Yapılır, Şeker yapımı, şekerler nerede yapılır, şekerin yapılışı ile ilgili bilgi:
seker uretimi hakkinda bilgi seker nerede nasil uretiliyor 18278d1316092585 sugarcentrifuge1 c110c04824 1349526831 Şeker üretimi hakkında bilgi, şeker nerede nasıl üretiliyor?
Şeker bildiğiniz gibi tatlı bir maddedir. En yaygın şeker türü sükrozdur. Beyaz sofra şekeri çoğunlukla sükrozdan yapılır. Öteki şeker türlerinden olan früktoz ve glikoz çeşitli taze meyvelerde, laktoz ise sütte bulunur.

Sükroz en çok şeker kamışı ve şeker pancarından elde edilir. Şeker kamışı dünyanın sıcak bölgelerinde yetişen kamışsı uzun bir bitkidir. Kesilen saplarının makinelerde sıkılmasıyla şekerli bir özsu elde edilir. Kireç sütü karıştırılan bu özsu koyu renkli kristallere dönüşünceye kadar kaynatılır. Elde edilen bu ham şeker bir arıtma tesisine gönderilir; kimyasal maddelerle çeşitli işlemlerden geçirilir ve günlük yaşamda kullandığımız beyaz şekere dönüştürülür.
Ilıman bölgelerde yetişen şeker pancarının uzun beyaz kökleri vardır. Sıcak suyla bu köklerden alınan şeker bir dizi işlemle kristalleştirilir ve arıtılır. Geriye kalan şeker pancarı küspesi ve hayvan yemi ya da gübre olarak kullanılır.
Dünyanın önde gelen şeker üreticileri Rusya, Brezilya, ABD, Küba ve Hindistan’dır.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/seker-uretimi-hakkinda-bilgi-seker-nerede-nasil-uretiliyor.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Şeker üretimi hakkında bilgi, şeker nerede nasıl üretiliyor?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
wuup'layanlar şeker nasıl üretiliyor, şeker nasıl üretiliyor, şeker nasıl üretiliyor bilgi, seker nasil uretiliyor?, şekerin orjinali ne renktir, Şeker üretimi hakkında bilgi, şeker nerede nasıl üretiliyor? diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: hamşeker beyaz şekere nasıl dönüştürülür, seker kamisi nedir sekeri, şeker nasıl ve nerelerden yapılır, şeker nerede nasıl üretiliyor?, ŞEKER OTU NASIL TEMİN EDİLİR, şeker üretimi, Şeker üretimi hakkında bilgi, şeker üretimi ile ilgili kitap, şeker üretimi video, seker yapimi hakkinda bilgiler, şekerin yapılışı ile ilgili bilgiler, splenda nereden elde edilir,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler