Öğrenilesi Bilgiler

Satrançı kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir, ne zaman kim tarafından icad edildi

Tem 21, 2013 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

Satrançı kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir, ne zaman kim tarafından icad edildi

satranci kim icat etti ilk kim buldu mucidi kimdir ne zaman kim tarafindan icad edildi 250px Staunton chess set1 4afc355787 1349536594 Satrançı  kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir, ne zaman kim tarafından icad edildi

Satranç insanoğlunun şimdiye kadar bulmuş olduğu en karmaşık oyundur desek abartmış olmayız. Satrançtaki olası hamle kombinasyonu sayısının, evrendeki yıldız sayısından fazla olduğu söylenir. Öğrenmesi kolay bir oyundur satranç, ama hakkıyla oynama becerisi yaklaşık bir yıllık tecrübe ve pratikle elde edilebilir. Peki kim buldu?

Satrançı icat edenin kim olduğuna cevap vermek için tarihsel gelişimine göz atmakta fayda var. Satranç’ın eski formu altıncı yüzyılda Hindistan’da ÇATURANGA adıyla ortaya çıkmıştır. Satrançı icat edenlerin Hintliler olduğunu düşünebiliriz fakat satranç’ın bu erken formunun günümüzde oynanan satranç ile birbirine yakın olduğunu söylemek zordur. Aslında, satranç’ın erken formu dört oyuncu tarafından oynanmaktaydı. Bu erken formun, modern satranç’ın atası olarak adlandırılmasının nedeni ise oyunda kullanılan taş ve hamlelerin benzerliğidir.

Hindistan’dan çıkan satranç prototipi günümüz İran’ı olan Pers imparatorluğuna ulaşmıştır. Oyunu bugün oynanan haline, oyunda yaptıkları modifiyelerle  yaklaştıran ve satrançtaki Şah, Mat, Vezir, Fil gibi terimleri ilk bulan Perslerdir. Persler oyunda yaptıkları değişiklikler ve oyunun Avrupa’ya ulaşmasında bir kilometre taşı olmuşlardır.

Onüçüncü yüzyılda, satranç Avrupa kıtasında bir firma’nın katkıları ile popüler oldu. Modern satranç’ın kurallarından biri olan piyonun satranç tahtasında en sona ulaştığında Vezir olması kuralı İspanya’da, yine modern satranç kurallarının bir çoğu İtalya’da oluşturuldu.

Dolayısıyla, İtalyan ve İspanyolların satrançı icat edenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Karmaşık, zevkli ve zeka geliştiren bir oyun olan Satranç’ın bu kadar büyük bir oyun olmasında, doğudan batıya bir çok ülkenin insanlarının icadına katkısı olması önemli bir gerçektir.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/satranci-kim-icat-etti-ilk-kim-buldu-mucidi-kimdir-ne-zaman-kim-tarafindan-icad-edildi.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar satrancı kim buldu , Satrancı kim icat ettı, Satrançı kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir, ne zaman kim tarafından icad edildi diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: ilk kim buldu, ilk satrançı kim buldu istegi, mucidi kimdir?, ne zaman kim tarafından icad edildi, santraçın mucidi kimdir, satranç in mucidi kim, satrançı kim buldu, satrancı kim buldu vid, satrançı kim icat etti, satrancın mucidi, satrancın mucıdı kımdır, satrancin mucudi,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler