Öğrenilesi Bilgiler

Saatler neden bir saniye ileri alınıyor, saatin 1 saniye ileri alınmasının sebebi nedir?
BU gece saatler 1 saniye ileri alınıyor. Atomların rezonans frekanslarını sayarak zamanı ölçen atom saatine dünyanın yavaşlayan devriyle uyumlu ilerlemesi için bir saniye eklenecek.
Bu ayarlama için bu gece atom saati Greenwich Gözlemevi saatine göre gece yarısı olmadan önce bir saniye ileri atılacak. Tüm dünyanın saatlerini ayarlamak için kullanılan atom saatindeki düzenleme yapılmazsa yıllar sonra güneşin batışı öğlen vaktine denk gelecek.
BİLGİ:Atom saatleri 1950’lerden beri uzay araştırmaları, astronomi, yapay uyduların yörüngelerine oturtulması, navigasyon ve bir çok bilimsel araştırmalarda kullanılıyor
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/saatler-neden-bir-saniye-ileri-aliniyor-saatin-1-saniye-ileri-alinmasinin-sebebi-nedir.html… Devamini oku..

Etiketler: , ,

İnsanın Değeri İle İlgili Yazı, Kompozisyon ve Makale
İnsanın değeri ve önemi hakkında güzel bir yazı:
Her şeyden önce değer nedir. Ne değildir? Önce onu tanımlamaya çalışalım. Bir şeyi tanımlamak için önce onu anlamlandırıp manalandırmamız gerekir ki, o şeye bir değer kazandırıp, kıymet biçebilelim. Yoksa ne varlığımızın ne de yaşadığımız hayatın hiçbir kadri, kıymeti, değeri olmaz.
Bu gün içinde yaşadığımız toplumda bir değersizlik, bir kadir kıymet bilmezlik varsa hepsi bundandır. Yoksa yeryüzünde Allah’ın yaratıp var ettiği her varlığın bir değeri, bir kadri kıymeti vardır. Çünkü evrende hiçbir varlık ne boşuna yaratılmıştır. Ne de başıboş bırakılmıştır. O nedenle Allah değersiz hiçbir varlığı boşu boşuna yaratıp var etmez. Çünkü evren külli akıl, ilim, idrak, irade ve kuvvet üzerine yaratılıp / oluşturup var edilmiştir.
Peki, o zaman insanoğlu ne yapıp edecek. Nasıl bir hayat yaşayıp sürdürecekte hem kendine hem de yaşayıp var olduğu hayata değer katıp onunla yaşayıp onunla var olacak.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

İnsan ve balina ilişkisi nasıldır?

Ara 14, 2014 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

İnsan ve balina ilişkisi nasıldır?
Balinalar Ve İnsanların Arasındaki İlişki Nedir?Beyaz balinanın ana doğal düşmanı, buz tabakalarında bulunan açıklıklara nefes almak için çıkmasını bekleyen kutup ayılarıdır. Ayrıca, katil balinalara hedef olabilecek kadar da küçüktür.Öngörülebilir göç düzenleri ve yüksek sayıları nedeniyle, Arktik yerel halklar yüzyıllarca beyaz balina avlamıştır. Günümüzde de pek çok bölgede, sürdürülebilir olduğuna inanılan bir avlanma düzeni vardır. Ancak, günümüzde balınacılık ile ilgili genel moratoryum dahilinde yasaklanmış ama geçmişte Cook Girintisi, Ungava Körfezi ve Grönland açıklarında sürdürülmüş olan ticari avlar ile beyaz balina nüfusu büyük tehlikeye atılmıştır. Resmî olarak izin verilmese de yerli halkın bu bölgelerdeki avlanması devam etmektedir ve beyaz balina nüfuslarının hiç düzelmeyebileceği düşünülmektedir. Bu bölgeler, hem sürdürülebilir avlanmanın elde edilmesi için İnuit halkları ve ulusal hükumetler arasında yoğun tartışma konusu hem de beyaz balinanın Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’nde 1994′den beri “zarar görebilir” kategorisinde yer alışının nedenidir.Beyaz balinaların haliçlerde toplanıyor oluşu nedeniyle, insan kaynaklı kirlenme bu canlıların sağlıkları için büyük tehlike oluşturmaktadır.… Devamini oku..

Etiketler: , , ,

Adam (insan) sarrafı ne demek, Adam (insan) sarrafı deyiminin anlamı nedir, açıklaması
Etiketler: Adam (insan) sarrafı nedir, Adam (insan) sarrafı ne demektir, Adam (insan) sarrafı manası, Adam (insan) sarrafı deyiminin açıklaması nedir, Adam (insan) sarrafı deyiminin çıkış hikayesi nedir, Adam (insan) sarrafı deyimi nasıl ne için ve nerelerde kullanılır, kullanımına örnek cümleler
Deyimler Sözlüğü: Adam (insan) sarrafı Anlamı:
 Adam (insan) sarrafı: Tecrübesi sayesinde insanların iyisini kötüsünü çabuk anlayacak duruma gelmiş kimse. “Sen üzülme, baban insan sarrafıdır, onun ne mal olduğunu kolayca anlar.”
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/adam-insan-sarrafi-ne-demek-adam-insan-sarrafi-deyiminin-anlami-nedir-aciklamasi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , ,

ASELSAN Sözlük Anlamı Nedir, Tanımı Hakkında Ansiklopedik Bilgi – Türkçe Sözlük
ASELSAN Nedir?, ASELSAN Ne Demek?ASELSAN: Askerî Elektronik Sanayii 1975 yılı sonunda Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı öncülüğünde Vakıf Kuruluşu bir Anonim Şirket olarak kurulmuştur. Şirketin kurucusu Hacim Kamoy’dur. Yatırım çalışmalarını kısa sürede tamamlamış ve 1979 yılı başlarında Ankara Macunköy tesislerinde üretim faaliyetine geçmiştir.
ASELSAN, kuruluş yıllarından bu yana ileri teknolojiye dayalı olarak, programlı bir şekilde müşteri ve ürün yelpazesini genişletmiş olup, bugün modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, pazarlayan ve satış sonrası hizmetlerini yürüten entegre bir elektronik sanayii kuruluşu haline gelmiştir.
ASELSAN, farklı yatırım ve üretim yapısı gerektiren proje konularına bağlı olarak Haberleşme Cihazları Grup Başkanlığı (HC), Savunma Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (SST), Radar Elektronik Harp İstihbarat Grup Başkanlığı (REHİS), Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO) olmak üzere dört ayrı Grup Başkanlığı bünyesinde örgütlenmiştir. Ankara’da Teknokent, Macunköy ve Akyurt’ta yerleşik üç ayrı tesiste üretim ve mühendislik faaliyetlerini sürdürmekte olan ASELSAN’ın Genel Müdürlük teşkilatı Ankara Macunköy’de bulunmaktadır.… Devamini oku..

Etiketler: , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler