Öğrenilesi Bilgiler

NATO Nedir, Nato Ne Demektir, Natonun anlamı, açılımı ve amacı nedir

Kas 1, 2013 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

NATO Nedir, Nato Ne Demektir, Natonun anlamı, açılımı ve amacı nedir

nato nedir nato ne demektir natonun anlami acilimi ve amaci nedir nato11 5a1cda29fd 1349615994 NATO Nedir, Nato Ne Demektir, Natonun anlamı, açılımı ve amacı nedir

Burada sizlere NATO hakkında bilmeniz gereken her türlü bilgiyi ve detayı veriyorum. Nato nedir, nato ne anlama gelir, natonun kuruluş amacı neydi, natoyu kimler kurdu, natonun kurucu ülkeleri, natonun uzun açılımı nedir ve natonun kelime anlamı ne demektir gibi tüm soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

NATO Hakkında Kısaca Bilgi – Nato Nedir

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü anlamına gelen North Athlantic Traty Organization olarak yazılan İngilizce aslındaki sözcüklerin kısaltılmış şeklidir. Uluslararasında sık kullanılan bu kısaltılmış biçim artık bir kısaltma olmaktan çıkmış, kendine özgün anlamı olan bir sözcük gibi kullanılmaya başlanmıştır.

Uluslararası bir kuruluştur. Birleşmiş Milletler Örgütüne üye bazı uluslar 1949 yılında kendi aralarında yeni bir birleşme ve dayanışma örgütü kurdular. Bu örgütü Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, İngiltere, İzlanda, Hollanda, Belçika, İtalya, Danimarka, Norveç ve Portekiz kurdu. Daha sonra NATOya 1952 yılında Türkiye, 1954 yılında Yunanistan, 1982 yılında da Batı Almanya ve ispanya katıldı. Bugün NATO’ya üye 16 ülke vardır.

Üye ülkeler tarafından savunma amacı ile kurulmuş olan bir örgüttür. Üye devletlerin birinin saldırıya uğraması durumunda öbürleri saldırgan ülkeye karşı işbirliği içinde savaşmayı kabul etmişlerdir. Üye devletler birbirlerini korur ve kollarlar. Bu amaçla işbirliği yaparlar. NATOnun amacı; barış düzenini uluslararası güvenliği, sosyal gelişmeyi, üye ulusların özgürlüğünü korumak olarak özetlenebilir. NATO amacına ulaşmak için çalışmalarını belli bir düzen içinde yürütür.

NATO’nun çalışma organları ve görevleri şunlardır:


NATO Konseyi:
Üye ülkelerin sürekli temsilcilerinden ya da dışişleri bakanlarından oluşur. NATO Genel Sekreterinin başkanlık ettiği bu toplantılarda ekonomik, askeri, siyasal, kültürel konular görüşülür.

Sekreterya:
Genel Sekreter ve yardımcılarından oluşur. Görevi NATO’nun günlük işlerini yürütmektir.

Askeri Komite:
NATO’ya üye ülkelerin genel kurmay başkanlarından oluşur. Askeri Komite NATO Konseyine bağlıdır. Askeri bakımdan en yüksek kuruldur. Bu kurulda savunma sorunları görüşülür. Komite içinde Daimi Grup adı ile anılan üçlü bir grup vardır. Bu grup yürütme organı işlevini görür. Görevi NATO Komutanlarına gerektiğinde emir vermektir.

NATO’nun dört büyük komutanlığı vardır. Bunlar:

Avrupa Yüksek Komutanlığı,
Atlantik Yüksek Komutanlığı,
Manş Komitesi Komutanlığı,
Amerika, Kanada Bölgesi Komutanlığıdır.

Her yıl 4 Nisan, NATO Günü olarak üye ülkelerde kutlanır. NATO Gününde, NATO’nun kuruluşu, organları, amacı ve çalışmaları anlatılır.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/nato-nedir-nato-ne-demektir-natonun-anlami-acilimi-ve-amaci-nedir.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar natonun anlamı, nato ne demektir, NATO Nedir, Nato Ne Demektir, Natonun anlamı, açılımı ve amacı nedir diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: açılımı ve amacı nedir, nato, nato da kac ulke var, Nato Ne Demektir, nato nedir, nato nun açılımı gov tr, NATO nun türkçe açılımı, natoda kaç ülke var, Natonun anlamı, natonun türkçe açılımı,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler