Öğrenilesi Bilgiler

Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi

Kas 7, 2012 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi

Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi

kucuk cocuklarda agiz kokusunun nedenleri ve tedavisi agiz1 2a639e3632 1349585798 Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi

Çocukta Ağız Kokusu, Çocuğumun Ağzı Kokuyor Ne Yapmalıyım

Ağız kokusu hem özel yaşamı hem de sosyal yaşamı olumsuz yönde etkileyen, dikkate alınması gereken bir problemdir. Kötü ağız kokusu (halitosis), ağız ve diş sağlığı kadar genel sağlık hakkında da önemli ipuçları verir. Dolayısıyla çocuğunuzun ağzında kötü koku varsa, mutlaka ciddîye alın.

Ağız kokusunun iki temel kaynağı var:

1. Ağız boşluğundan kaynaklanan nedenler,

2. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve diğer metabolik bozukluklardan kaynaklanan ağız kokuları

kucuk cocuklarda agiz kokusunun nedenleri ve tedavisi coc sss1 4185782b6e 1349585798 Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi1) Ağız boşluğundan kaynaklanan nedenler: Bunlar ağız kokusunun en büyük sorumlusu olarak kabul ediliyor. Ağız kokusu yüzde 90 oranında ağız boşluğundaki problemlerden kaynaklanır. Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin, besin artıklarını fermente etmesi ile açığa çıkan sülfürlü bileşikler kötü kokuya neden olur. Yemeklerden sonra besin artıklarının rahatlıkla yerleşebileceği diş yüzeylerinin ve oldukça pürüzlü yapıya sahip dilin temizlenmemesi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülen ağız kokusunun en önemli sebebidir.

Diğer metabolik rahatsızlıklar ve üst solunum yolu enfeksiyonları düşünülmeden önce, ağız hijyeninin tam olarak yerine getirildiğinden ve diş çürüğü gibi enfeksiyöz rahatsızlıkların bulunmadığından tam bir ağız muayenesinden geçerek emin olunmalıdır.

Çocuklarda ağız boşluğu kaynaklı kötü ağız kokusunun sebepleri ve tedavi yöntemleri:

1) Ağız hijyeninin yapılmaması ya da eksik uygulanması; Çocuğunuzun diş ve dil yüzeyinde biriken besin artıkları normal ağız florasında bulunan bakteriler tarafından kullanılır. Bu olay sonucunda açığa çıkan sülfürlü bileşikler kötü ağız kokusuna neden olur. Dişlerin 2 dakika boyunca hiç diş yüzeyi atlamadan fırçalanması ile ağız kokusu giderilebilir. Diş yüzeyleri ile birlikte mutlaka dil de fırçalanmalıdır.Çünkü dil yüzeyinde oldukça fazla bakteri birikir.

2) Ağız hijyeninin uzun süre ihmal edilmesi durumunda diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplanmalarının oluşması kaçınılmazdır. Diş çürükleri patojen mikroorganizmalar için zengin ve temizlenmesi zor bölgeler olduğu için ağız kokusu diş çürüğü varlığında daha da şiddetlenir. Ağız kokusunun yanı sıra ağrı ve enfeksiyon gibi diğer ciddî problemlere de neden olabileceği göz önünde bulundurularak, normal düşme zamanı gelmemiş tüm süt dişleri ve tabiî ki daimî dişler mutlaka tedavi edilmelidir. Çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülmekle birlikte dişeti iltihaplanmalarına bağlı da kötü ağız kokusu  olur.

3) Çocuklarda ağız boşluğu kaynaklı kötü ağız kokusunun diğer bir sebebi de, sıvı tüketiminin azlığına ve bazı ilâçların kullanımına bağlı olarak gelişen ağız kuruluğudur. Çocuklarda alerjik kökenli rahatsızlıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan antiallerjik ilaçlar tükürük akış hızını azaltarak ağız kuruluğuna sebep olur. Sıvı tüketiminin arttırılması ve şekersiz sakız çiğnenmesi ile tükürük akışının artırılması ilâcın kullanıldığı dönemde görülen ağız kuruluğunu büyük oranda engeller. Mentollü pastiller ise ilk etapta kokuyu giderir gibi görünse de ağız kuruluğunu daha da arttırdığı için dikkatli kullanılmalıdır.

4) Dil kökündeki mantar enfeksiyonları istenmeyen ağız kokusuna neden olabilir. Dil yüzeyinin fırçalanması ve medikal tedavi ile engellenebilir.

5) Yalancı emzik ve biberonun uzun süre ağızda tutulması bakteri çoğalmasını hızlandırdığı için ağız boşluğunda istenmeyen kokulara neden olabilir. Çocuğun beslenmesinde ve sakinleştirmesinde kullanılan ekipmanların dezenfeksiyonuna özen gösterilmeli, hasar görmüş bölgelerde bakteri üreyebileceği için gerektiğinde bu ürünler yenisi ile değiştirilmelidir.

6) Tüketilen kokulu gıdalar sindirim gerçekleşene kadar kötü ağız kokusuna neden olur.

7) Ağzı kötü kokan bir çocukta akla gelebilecek en son sebep olarak düşünülmekle birlikte ağız boşluğunda gelişen tümörler de neden oldukları yaralar sonucu kötü ağız kokusuna yol açabilir. Böyle bir durumda şişlik, ağrı gibi diğer semptomların da değerlendirilmesi gerekir.

 

2. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve diğer metabolik bozukluklardan kaynaklanan ağız kokuları

  • Metabolizma bozuklukları
  • Şeker hastalığı (aseton kokusu)
  • Karaciğer ve böbrek yetmezliği (bozulmuş balık kokusu)
  • Sinüs, bademcik, bronş ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar
  • Bağırsak parazitleri
  • Diyet
  • Yemek borusuna geriye  kaçış gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları
  • Boğaz ve alt solunum yolu tümörleri

Ağız kokusu geçmiyorsa doktorunuz tarafından ayrıntılı değerlendirilir.

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur? 

Çocuklarda ağız kokusunun nedenleri şöyle sıralanabilir:
kucuk cocuklarda agiz kokusunun nedenleri ve tedavisi agiz 077d09e319 1349585799 Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi Dişlerle ilgili nedenler: Dişlerde yetersiz bakım sonucu oluşan plak tabakası, gıda kalıntıları, diş çürükleri, diş eti hastalıkları ağız kokusuna yol açar.
Burun ve ağızla ilgili nedenler: Geniz akıntısına yol açan sinüzit gibi hastalıklar, burunda tıkanıklık, burunda yabancı cisim, bademcik iltihabı ( tonsilit / anjin ), bademcik ( tonsil) taşları. En sık neden burun tıkanıklığıdır. Çeşitli nedenlerle burnu tıkanan çocuk ağızdan nefes alacak, bu da ağız kuruluğuna ve kötü bir kokuya yol açacaktır.
Yenilen gıdaların yol açtığı ağız kokusu
Sistemik hastalıklara bağlı nedenler Şeker hastalığı ( diyabet), böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, akciğerlerin iltihabi hastalıkları ağız kokusunun nadir görülen sebepleridir.

Çocuklarda Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir

Çocuklarda ağız kokusu neden olur? Nasıl tedavi edilir?
Çocuklarda, özellikle de büyük çocuklarda ve ergenlerde ağız kokusu (halitozis) sık görülen bir durumdur. Çocuklarda ağız kokusu çoğunlukla ağzın gerisinde, burun veya dişlerdeki bakteriyel aktiviteden kaynaklanır. Çocuklarda ağızkokusuna neden olan durumlardan bazıları şunlardır:
Geniz akıntısı
Çocuklarda ağız kokusunun en yaygın nedenidir ve alerjiler, tekrarlayan soğuk algınlıkları ve kronik sinüs enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.
Ağız ve diş bakımının yetersiz olması
Kötü ağız kokusu olan çocuklarda akla gelen nedenlerin başında gelir. Diş çürükleri, diş etlerinin iltihaplanması (gingivitis) veya dişler arasında ya da bademciklerde kalan yiyecek parçaları ağız kokusuna neden olur.
Ağızdan nefes alma
Alerjiler ya da geniz etinin büyümesi de ağızdan nefes almaya ve ağız kokusuna neden olabilir. Ağızdan nefes alma ağzın kurumasına yol açar ve tükürük salgısı ağız içindeki bakterileri yıkama işlevini yerine getiremez. Örneğin kullanılan bazı ilaçlar gibi çeşitli başka etmenler de ağız kuruluğuna yol açarak kötü kokuya neden olabilir.
Burunda yabancı cisim
Çocuğun burnunda küçük bir yabancı madde kalması durumunda, bu madde çoğunlukla iltihaplanmaya ve kokuya neden olur. Burun deliklerinden sadece birinden yeşil bir akıntı olması bu duruma işaret edebilir. Diğer enfeksiyonların çoğunda ise burun akıntısı her iki burun deliğinde olur.
Yiyecekler ve sigara
Ağız kokusu çeşitli yiyecekler ve sigaraya da bağlı olabilir (çocuklarınıza sigaradan niçin uzak durmaları gerektiğini anlatırken belirtmeniz gereken nedenlerden biri).
Tedavi
Ağız kokusu çoğunlukla fırçalama ve diş ipi kullanımı, dilin gerisinin temizlenmesi, ağzın nemli tutulması gibi konulara dikkat ederek, ağız ve diş bakımının düzenli yapılması ve altta yatan alerjiler, sinüs enfeksiyonları veya ağız kokusuna neden olabilen diğer tıbbi sorunların tedavi edilmesi ile düzelen bir sorundur.
Ağız kokusu olduğunda kime başvurmalısınız?
Öncelikle diş hekiminiz tarafından ağız kaynaklı bir nedenin olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Diş hekimi ağız kokusunun ağız sağlığı ile ilgili bir sorundan kaynaklanmadığını belirlemesi durumunda ilgili diğer uzmanlara yönlendirecektir.
KÖTÜ AĞIZ KOKUSU (HALITOSIS)
Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile etkileyebilir.
SEBEPLERİ:
Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Ölü ve ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır.
Bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları dilin arka tarafında birikir. Dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapıdadır ve bakterilerin yaşamasına elverişli bir özelliğe sahiptir. Büyük miktarda sülfür bileşikleri de bu alanlarda birikir.
Eğer diş yüzeyi temizlenmezse kısa sürede bakterilerin yaşamasına elverişli bir hal alır.
İleri derecede dişeti rahatsızlığına sahip olanlarda kişinin kendi başına temizleyebilmesi pek mümkün olmayan, ulaşılamayan alanlar vardır. derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da kötü kokuya sebep olur.
Şanslıyız ki ağız boşluğundan kaynaklanan kötü kokuların tedavisi kısa sürede sonuç vermektedir ve problem halledilebilmektedir.
TEDAVİ YÖNTEMLERİ (Ağız boşluğu kaynaklılarda)
Diş problemleriyle diğer patolojik nedenlerin tedavisini yapın.Tam bir ağız muayenesi yaptırın. Koku testleri uygulanabilir ki bu testlerle uçucu sülfür gazları ve halitosis hastalığının boyutları tespit edilir.
İleri dişeti hastalıkları ve/veya diş çürükleri tedavi edilmelidir.
Ağız enfeksiyonları yok edilmeli gömük, sorunlu dişler çekilmelidir.
İyi bir ağız hijyenine özen gösterilmeli. Dişlerin tüm yüzleri ve dil sırtı temiz tutulmalıdır. ağız enfeksiyonları tedavi edildikten sonra gargaralar ve diş macunları da yardımcı olabilir.
Ağız kuruluğuna mani olmak için gün boyu su için.
Tükürük salgısını hareketlendirin: bakteri oluşumunu önlemek için ağzın oksijenlenmesine yardımcı olur. Şekersiz sakız çiğnemek bunun en kolay yoludur. Bu arada mentollü pastillere dikkat! Kokuyu giderir gibi görünse dekuruluğa neden olur.
Su içeriği bol olan sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveler (elma muhteşem bir ilaçtır) tüketin. Yiyeceklerinizin üzerine maydanoz doğrayın.
Eczanelerde satılan maydanoz yağı bazlı kapsüller alın.
Sarımsak, soğan ve baharattan kaçının (ya da, sarımsak ve soğanı pişirerek yemeyi tercih edin). Çoğunlukla kötü sindirildiklerinden süt ürünleri de bu probleme neden olabilir.
Dilinizin üzerinde biriken bakterileri temizlemek için bir dil raspası kullanın veyafırçalama sırasında dilinizi temizleyin.
Kahve taneleri çiğneyin, portakal veya limon kabuğu emin.
Alkol ve sigarayı bırakın.
Kötü ağız kokusundan şikayet edenler bu konunun üzerine gitmelidir. çünkü basit bir müdahale ile bu probleminizden tamamen kurtulmanız mümkün olabilir. Eğer ağız ve dişlerinize yapılan müdahaleden sonra hala ağız kokusundan şikayetçi iseniz diğer sebepleri de araştırmak gerekecektir:
AĞIZ KOKUSUNUN DİĞER SEBEPLERİ:
Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar
Şeker hastalığı (Diyabet) (aseton kokusu)
Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibi)
Karaciğer yetmezliği
icon smile Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi :-):-):-)bolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir, zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu)
Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak (Sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu icon smile Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi :-):-):-)bolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır)
Ağız kokusu, insanı olumsuz etkileyen bir durum olarak bilinir.
Erişkinler veya küçüklerin, yaşamlarında mutlaka ağız kokusundan şikayetçi oldukları zamanlar olmuştur. Bazılarının ise, bu durumdan şikâyeti kroniktir.
Ağız kokusu; etkilediği bireyler için sosyal ve psikolojik yönden olumsuz bir durum haline gelmiştir.
Kötü ağız hijyeni , dişler üzerindeki gıda birikimi, ağızdaki çürük kaviteleri , çekim yaraları , ülserler , dental ve tonsiller, apseler (diş ve bademcikle ilgili apseler) ; gingivitis, periodontitis ve stomatitis gibi diş eti hastalıkları , ağız kuruluğu , kıllı dil gibi ağız içindeki problemlerden oluştuğu gibi, üremi , diabetik ketoasidoz , karaciğer rahatsızlıkları , kronik pulmoner hastalıklar , mide rahatsızlıkları gibi sistemik nedenlerle de görülebilir.
Diş hekimleri ağız kokusunun, lokal mi, yoksa sistemik faktörlere mi bağlı olduğunu tespit etmeli ve doğru teşhisi koyup ona göre tedavi yöntemini belirlemelidir.
Solunum sisteminden gelen hava , ağızdan dışarı yayılırken oral kavitedeki (ağız boşluğu) kötü kokulu uçucu karışımla birleşerek dışarı çıkar ve kişilerin kendisini de, çevresini de rahatsız eden hoş olmayan kokular oluşur.
Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda ağız kokusu vakalarının çoğunluğunun oral kaviteden kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Kötü ağız kokusunun oluşmasına etki eden faktörler arasında, tükürüğün önemli rol oynadığı kabul edilmektedir.
Sağlıklı ağızdan alınan tükürüğe göre , periodontitisli ağızlardan alınan tükürüğün daha hızlı kokuştuğu belirtilmiştir.
Aktif periodontitisli hastalardan alınan tükürükte çok parçalanmış epitel hücresi vardır . Ve bu hücreler önemli ölçüde bakterilerle kaplıdır. Ayrıca tükürükte zarar görmüş lökositler de mevcuttur. Lökositler, çok miktarda kükürt taşıyan aminoasitlere sahiptir ve bunlar uçucu sülfür bileşiği üretiminde kullanılırlar. Lökositler, periodontal hastalıklar sırasında göç ederek , periodontal hastalıklı bireylerin tükürüklerinda artarlar.
Hem oral mukazadan serbest epitelyal hücreler , hem mikroorganizmalar, hem de lökositler bakteri plağına dahil olup dilin arka yüzüyle , dişlerin fizyolojik ve mekanik temizlemeye uygun olmayan bölgelerinde toplanır. Periodontitisli hastalarda bu duruma bir de dişetlerinden oluşan kanamanın eklenmesi ile tablo daha da ağırlaşır.
Ağız kokusu oluşumu tükürük akımının azalması , uzun süre besin ve sıvıların alınmamasına da bağlıdır.
Uyku hali buna iyi bir örnektir. Sabah kalkınca hissedilen ağız kokusu bu durumla ilgilidir.
Aşırı tütün içimi, özellikle sigara tüketimi yalnızca kötü kokulu nefes oluşturmakla kalmayıp , bir de kıllı dil durumuna yol açar ki bu da besin artıklarının ve tütün kokusunun tutulmasına neden olur. Ayrıca tükürük salgısında azalma ve hastalık durumunun şiddetle artışına neden olur. Dilin arka bölümü mekanik olarak temizlenemediği için birikimler orada oluşur. Çoğu ağız kokusu durumlarının tedavisine dilin fırçalanması ile başlanır.
Proaaa dişler, uygun yapılmamış kuron ve köprüler, ağız dokusuna uygun olamayan materyaller de ağız kokusunu oluşturan faktörlerdendir.
Halitozis oluşturabilecek diğer durumlarsa postnatal sızmayla karakterize kronik sinüzitis , faranjitis, tonsillitis, sifilitik ülserler, burun tümörleri , ağız tümörleri , kronik bronşitis ve orofarengial kavitelerin habis neoplazmalarıdır.
Nefesteki kokunun yoğunluğu yaşla birlikte artar. Ayrıca farklı yaş grupların spesifik ağız kokuları tespit edilmiştir.
Buna göre yaşları 2-5 yıl arasında değişen küçük çocuklar, tonsillerinde barınan besin ve bakterilerden ötürü oluşan bir ağız kokusuna sahiptir.
Orta yaş grubundaki kişilerde çok şiddetli biçimde sabah nefes kokusu oluşur.
İleri yaş grubundakilerde ise ağız kokusu temiz olmayan proaaa ve akışkanlığını yitiren tükürüğün kokuşmasından kaynaklanır.
Sistemik hastalıklar sonucunda da ağız kokusu oluşur. Bu durumun en iyi bilinen örneği diabettir. Bu hastalarda ağızdan aseton , tatlı, meyva kokusu duyulur.
Nefesteki amonyak ve idrar kokusu , üremi ve böbrek yetmezliğini akla getirmektedir.
Ciddi karaciğer yetmezliğinde nefes tatlımsı bir amin kokusu , taze kadavra kokusuna benzemektedir.
Tatlı bir asit kokusu, akut romatizmal ateşi çağrıştırır. Kötü kokuşmuş nefes , çürümüş et kokusuna benzer , bu da akciğerin apseleşmesine ya da bronş iltihabının yayılmasıyla oluşan bronşiyektaziye işaret eder.
Gastrointestinal bozukluklarda da nefes kokusu kötüdür. Duygusal yıkımlar da sindirimi etkiler ve vücut kimyası bazen nefesi etkileyebilir.
C vitamini yetersizliği ile oluşan Kronik skorbüt hastalığı olan kişilerde de kötü kokulu nefese rastlanır.
Yenilen yiyecekler de ağız kokusunda önemli rol oynar. Bir vejeteryan, çok fazla et yiyen bir kişiden daha az halitozise sahiptir. Çünkü sebzelerde protein maddelerin yıkım ürünleri çok azdır.
Et genellikle yağ içerir ve gastrointestinal sistemde oluşan uçucu yağ asitleri kana absorbe edilip nefesle salgılanır. Sarımsak, soğan , pırasa, alkol vb. maddelerin dolaşım sisteminde önce absorbe edilip sonra da akciğerlerce hava olarak dışarıya verilmesiyle kötü koku oluşur. Aşırı alkol içimi mikrobiyal floranın değişiminde başlıca rol oynar ve halitozis oluşturan koku fermente edici organizmaların poliferasyonuna neden olur.
Açlıkta oluşan ağız kokusu; pankreatik sıvının midede açlık periyodunda bozuşmasından kaynaklanır. Bu kokunun giderilmesi kolaydır. Hatta diş fırçalamasıyla bile ortadan kaldırılabilir.
İlaçların sistemik etkisine bağlı olarak da halitozis oluşabilir. Bazı antineoplastik ajanlar, antihistaminler, amphetaminler, trankilizanlar, diüretikler, fenotiaminler , atropin benzeri ilaçlar tükürük üretimini azaltırlar ve böylece oral kavitenin kendi kendini temizleme yeteneği azalmış olur ve buna bağlı halitozis oluşur.
Yaşlanma, çok sigara içimi , tükürük bezi aplazisi, 800 raddan fazla radyasyon tedavisi, kadında menopoz, yüksek ateş, dehidratasyonlu sistemik ve icon smile Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi :-):-):-)bolik rahatsızlıklar, aşırı baharat kullanımı ağız kuruluğuna neden olur ve bu yüzden de halitozis oluşur.
Diş hekimi ağız kokusunun tanımını yapmak için önce iyi bir muayene yapmalı, aldığı anamnezleri dikkâtlice incelemeli , basit yöntemlerle koku ayrımını yapmalıdır.
Sistemik hastalıklarda oluşan kokular için medikal konsültasyona gidilmelidir. Kokuların lokal ya da sistemik faktörlerden oluştuğunun belirlenmesi oral kaviteden veya akciğerlerden kaynaklandığının belirlenmesi için hastaya basit bir yöntem uygulanır.
Diş hekimi hastadan dudaklarını sıkıca kapatmasını ve nefesini burun deliklerinden bırakmasını ister. Bu durumda koku on cm. uzakta duran başka bir kişi tarafından değerlendirildiğinde, koku varsa sistemik faktörlerden kaynaklanıyor demektir.
Hasta parmakları ile burnunu tıkayıp , dudaklarını da kapatıp soluk vermeyi bir an için durdurduktan sonra açıp soluk verdiğinde koku ağız yoluyla ortaya çıkıyorsa kokunun oral kavitedeki lokal faktörlerden kaynaklandığı söylenebilir.
Koku bu şekilde basit bir yöntemle değerlendirilebileceği gibi, denemesi ve tekrarı kolay olan gaz ölçen monitörlerle de ölçülebilir. Yapılan klinik çalışmalarla lokal faktörlerin neden olduğu ağız kokusu olgularının %90’nın başarı ile tedavi edileceği tespit edilmiştir.
Patolojik ve nonpatolojik orijinli halitozis genellikle patolojik durumun tedavi edilmesi ve oral hijyenin iyi derece de yerine getirilmesi ile düzelir.
Periodontal ceplerin yok edilmesi , oral hijyenin geliştirilmesi gıda birikimine sebep olan yerlerin düzeltilmesi, çürük dişlerin tedavisi , restorasyonun mümkün olmadığı durumlarda diş çekimi , diş eti hastalıklarının tedavisi ile ağız kokusu ortadan kaldırılır.
Yemek sonrası dil ve dişlerin fırçalanmasıyla da ağız kokusu etkili oranda azaltılabilir.
Ağız kokusunu oluşturan bileşenlerin birincil alanı dildir. Sabah şiddetli ağız kokusundan şikayet eden kişilerde dişlerin ve dilin yemek sonrası fırçalaması ve ağzın bir gargara ile çalkalanması ile sorun kontrol altına alınabilir.
Proaaa kullananlar proaaalerini fırçalayarak ve dezenfektan solüsyonlarda tutarak temizlemelidirler.
Ağız kokusunu önlemek için doğal kaynaklardan da yararlanılabilir. Nane bunlardan biridir. Naneli sakızlar, şekerler kullanılabilir. Nanenin tükürük üzerinde de etkisi vardır. Naneli ürünlerin emilmesi tükürük oranını artıracak, tükürüğün alışkanlığını düzenleyecek , yiyecek artıklarının böylelikle uzaklaşması bir ölçüde sağlanacaktır.
Sakız çiğnemek, çiğneme kasları , yanak ve dilin çiğneme hareketleri ile yakından ilgilidir. Sakız besin artıklarının taşınması ve uzaklaştırılması ile oral kavitenin temizlenmesini sağlar.
Ağız suları, kokulu ürünler, naneli ağız spreyleri nefesteki kokuyu geçici olarak önlemeye yarayacaktır

Çocuklarda ağız kokusu nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi

Ağız kokusu, sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda ve hatta bebeklerde dahi sık rastlanan sorunlardan biridir. Çocuklarda ortaya çıkan ağız kokusunun nedeni genellikle dişlerdeki ya da burundaki bir sorun veya ağız gerisindeki bir problemdir. Öte yandan çocuklarımızda metabolizma çok hızlıdır ve buna bağlı olarak ortaya çıkan artık ürünler genellikle ağız kokusu yapar. Çocukların ve bebeklerin mideleri ile yemek boruları arasındaki mesafe çok kısadır.

Ayrıca reflüye de fazlaca rastlanan yaşlardır bunlar. Bu nedenlerle de bebeklerin ve çocukların ağzı kokabilir. 6 yaşından daha küçük olan çocukların tamamına yakınının ağzı kokar. Çocuklar büyüdükçe ağız kokuları da azalır. Çocuklarda ağız kokusuna neden olan faktörlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

Ağız ve diş bakımının yetersizliği: Çocuklarda kötü ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biri de ağız ve diş bakımının iyi yapılmaması. Çocuğun dişinin çürük olması, diş etlerinden iltihap ya da dişerin arasından veya bademciklerde yiyecek parçası kalması da ağzın kötü kokmasına yol açar.

Ağızdan nefes alma: Alerjiler veya geniz etinin büyümesi de ağızdan nefes almaya ve ağız kokusuna yol açabilir. Ağızdan nefes alma çocuğun ağzını kurutur ve tükürük salgısı ağız içindeki bakterileri yıkama görevini yapamaz. Kullanılan kimi ilaçlar da ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusuna yol açabilir.
Açlık: Çocuklarımızda ağız kokusuna neden olan en önemli faktörleren biri de açlık. Çocuk 6 saat boyunca bir şey yiyip içmediyse ağzı kokmaya başlar ve hatta büyüklerden daha fazla ağzı kokar.

Geniz akıntısı: Çocuklarda görülen ağız kokusunun bir başka önemli nedenlerinden biri geniz akıntısı. Bu durum alerjiler, yinelenen soğuk algınlığı ve kronik sinüs enfeksiyonlarından kaynaklanabiliyor.
Burunda yabancı cisim: Çocuğun burnunda yabancı bir madde kalması halinde, söz konusu madde genellikle iltihaplanmaya ve kokuya yol açar. Burun deliklerinden sadece birinden yeşil akıntı gelirse, bu durumdan şüphelenmelisiniz. Öteki enfeksiyonların çoğunda ise burun akıntısı her iki burun deliğinde görülür.,

Üst solunum yolu enfeksiyonları: Çocuklarda sık görülen tonsillit, farenjikokut ağız kokusuna yol açar.

Aftlar, Herpanjina: Ağız içerisindeki aftlar, kötü ağız kokusunun önemli bir nedenidir. Diğer yandan farinksdeki, vesikülerle seyreden viral bir enfeksiyon da ağız kokusuna neden olur.

Stomatitis: Ağız içerisindeki yaralar ile seyreden bu durum da kötü ağız kokusuna yol açar.

Diş çıkarma: Bebeklerde ve çocuklarda diş çıkarma dönemlerinde ağız kokması artar.

Reflu, Gastrit, ülser :
Çocuklarda da rastlanabilen feflü, gastrit ve ülser ağıs kokusuna yol açabilir.
Yiyecekler ve parazitler: Bazı yiyeceklere bağlı olarak ortaya çıkan ağız kokusunun bir başka nedenş de parazitlerdir.
Kronik karaciğer, böbrek ve metabolizma rahatsızlıkları: Çocuklarda üre ve amonyağın artması ve metabolizma hastalıkları da ağız kokusuna yol açabilir.

Ağız kokusu tedavisi: Çocuklarda ağız kokusu genellikle dişlerin fırçalanması, dilin gerisinin temizlenmesi, ağzın nemli tutulması, ağız ve diş bakımının düzenli biiçimde yapılmasıyla önlenebilir. Bütün bunlara rağmen ağız kokusu devam ediyorsa altta yatan alerjiler, sinüs enfeksiyonları ya da ağız kokusuna yol açan öteki hastalıkıların tedavi edilmesi gerekiyor.

Konu ile alakalı etiketler: cocuklarda agiz kokusu, çocuklarda ağız akıntısı, çocuklarda ağız kokusu neden olur, bebeklerde agiz kokusu, çocuklarda ağız kokusu sebebleri, çocuklarda ağız kokusu niye olur, cocuklarda agız akıntısı, çocuklarda ağiz kokusu neden olur, çocuklarda ağiz kokusunun nedenleri, çocuklarda ağız kokusunun nedenleri, coçuklarda ağız kokusu nedeni, ağız kokusunun nedenleri çocuk, çocuklarda ağiz kokusu sebepleri, http wwwuslanmamcom cocuk sagligi ve beslenme 158122 cocuklarda agiz kokusu nasil tedavi edilirhtml, çocuk ağız kokusu, cocuk larda agızkokusunun nedenleri, bebeklerde ağız kokusu neden olur, çocuklarda agız kokusunun sebepleri, cocuklarda agiz akintisi, çocoklarda agız kokusu neden olur, çocuklarda kanlı ağız akıntısı sebepleri, çocklarda ağız kokusu neden olur, çocuklarda ağız kokusu sebepleri, bebeklerde ağız akıntısı, çocuklarda agız kokusu neden olur

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/kucuk-cocuklarda-agiz-kokusunun-nedenleri-ve-tedavisi.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar çocuklarda agız kokusu nedenleri, çoçukların nefesi neden kokar, çocuklarda ağız kokusunun sebebleri, çocuklarda agız yarasının nedeni ve tedavisi, çocuklarda agiz kokusunun nedenleri, Kucuk cocuklarda agiz kokusu, çocuklarda agız neden kokar, çocuklarda üre ve amonyağın artması bitkisel yöntemle nasıl tedavi edilir, cocukların agız kokusu, Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: 1yasindaki bebegin agzi neden kokar, 3yaş agz kokusu sabah kalkınca, 5 yaşindaki cocuğumda sabah kalkinca ağiz kokusu, bebeklerde balık kokusu, çocuğumun uykudan sonra ağzı kokuyor, çocuklarda agız kokusu nedenleri, çoçukların nefesi neden kokar, çocuklrda sabah kalkınca nefes kokusu sebebi, diş etlerinin kokmasını için ne yapmalıyım, küçük çocuk da uykudan kalkınca agız kokması neden olur, kücük cocuklarda agiz kokusu sagirmsak vidiyo, Küçük çocuklarda agız kokusunun nedenleri ve tedavisi, oglumun agzi aseton gibi kokuyo,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler