Öğrenilesi Bilgiler

Dürüstlük nedir? Dürüst ne anlama gelir?

Kas 16, 2013 Yazan: wuup | Kategori: Sözlük

Dürüstlük hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz.

Dürüstlük -ğü

isim
Doğruluk:

“Onlardan aynı bağlılığı ve dürüstlüğü beklermiş.”- H. Taner.


Dürüstlük

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dürüstlük, T.D.K sözlüğünde “doğruluk” olarak, diğer sözlüklerde ise “özü sözü bir olma”, “olanı olduğu gibi yansıtma”, “gerçeği saklamama”, “bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünmeye veya göstermeye çalışmama” olarak tanımlanır. Eski Türkçe’deki karşılığı samimiyettir.

Neo-spiritüalizm’de Dürüstlük
Neo-spiritüalist terminolojideki dürüstlük (samimiyet) terimi kişinin başkalarına karşı dürüstlüğü kadar, kendisine karşı dürüstlüğünü de kapsar. Neo-spiritüalist görüşe göre kişinin kendisine karşı dürüst olması, özetle, yapmış olduğu nefsani hareketleri ve manevi vazifelerini yerine getirmesini aksatıcı hareketleri, yani hatalarını nefis denetlemesi sırasında hiçbir bahane ve mazeret bulmadan kendisine açıkça itiraf etmesidir. Samimiyet teriminin karşıt anlamlısı olan samimiyetsizlik (ikiyüzlülük) ise kişinin nefsaniyetini maskeleyebilmek üzere hatalarına bahane ve mazeretler bularak, gerçeği olduğundan başka türlü görmeye veya göstermeye çalışması olarak tanımlanır.
Konuyu Bedri Ruhselman şöyle açıklar:

Samimiyetsizlik insanlar arasındaki dostluğa, sevgiye, karşılıklı güvene engel olan bir kusurdur. Çünkü, ikiyüzlülükte gizli duran amaç nefsaniyettir; nefsaniyet de diğerkamlıkla bağdaşmayacağı için, diğerkamlığın önemli bir tezahürü olan fedakarlık ikiyüzlülükle bir arada bulunamaz.
“(…) Başarılı bir nefis denetlemesi ancak, insanın -sonucu ne olursa olsun- kendi kendisine karşı tam anlamıyla samimi (dürüst) olması ve hareketlerini nefis denetlemesi mahkemesinin huzuruna asla nefsaniyetin etkisi altında kalarak eğip bükmeden, dosdoğru, olduğu gibi çıkarması ile mümkün olabilir.” 

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/kisaca-durustluk-nedir-ne-demek-sozluk-anlami-ne-anlama-gelir-hakkinda-kisa-bilgi.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar dürüstlük nedir kisaca, Dürüstlük nedir? Dürüst ne anlama gelir? diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: doğruluk ve dürüstlük aynı anlama mı gelir, doğruluk ve dürüstlük niye önemlik kısaca anlamı, dürüstlüğün kısaca yorumla kısa ve net, dürüstlük nedir, dürüstlük nedir kısa ve öz, Hakkında Kısa Bilgi, Kısaca Dürüstlük Nedir Ne Demek, Sözlük Anlamı Ne Anlama Gelir,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler