Öğrenilesi Bilgiler

Jeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir Ne İş Yaparlar?

Oca 10, 2014 Yazan: wuup | Kategori: Kim Kimdir?

Jeoloji Mühendisliği hakkında herşey yazımızda anlatılmaktadır.

Jeoloji Mühendisliği Bölümü nedir, nasıl bir bölüm, ne iş yapar, ne işe yarar, iş imkanları alanları, bilgi ve yorumlar

Jeoloji Mühendisliği Bölümü İle İlgili Bilgiler, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi Kısa, Jeoloji Mühendisliği Bölümü İle İlgili Yorumlar ve Tanıtımı, İş İmkanları, İş Olanakları ve İş Alanları

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Jeoloji Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Jeoloji Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Jeoloji Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Jeoloji, yerkürenin başlangıcından bugüne kadar geçirdiği yapısal değişmeleri, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumunu inceler, jeoloji mühendisliği bölümünde, jeoloji biliminin sağladığı bilgileri mühendislik alanına uygulanmasına ilişkin yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapılır. Mta, Tpao, Dsi, İller Bankası, Tki, Devlet Karayolları, Ysi, seramik ve cam fabrikalarıl, deprem araştırma enstitüsünde çalışılabilir.

Programın Amacı: Jeoloji, yerkürenin başlangıcından bugüne kadar geçirdiği yapısal değişmeleri, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumunu inceler. Jeoloji mühendisliği bölümü jeoloji biliminin sağladığı bilgilerin mühendislik alanına uygulamasına ilişkin kuram ve yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Jeoloji mühendisliği programı, matematik, fizik, kimya gibi temel ve jeoloji, mühendislik vb. Alanlarda uzmanlık derslerinden oluşur. Üçüncü ve dördüncü yıllarda kuramsal mühendislik dersleri yanında arazi uygulamaları ve laboratuvar çalışmalarına büyük ölçüde yer verilir. Ayrıca, öğrencilerin staj yapma zorunluluğu vardır.

Gereken Nitelikler: Jeoloji mühendisliği alanında çalışacak kişinin üstün bir akademik yeteneğe sahip, jeoloji, fizik, kimya,matematik, coğrafya ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:Üniversitelerin jeoloji mühendisliği bölümünü bitirenler bu alanda “Jeoloji Mühendisi” ünvanına hak kazanırlar. Jeoloji mühendisi çalıştığı kurumda yeraltındaki doğal kaynakların maden, petrol, endüstriyel hammaddeler, yeraltı suyu, jeotermik enerjinin bilimsel ve teknik yöntemlerle araştırılmasına, bulunmasına ve rezervlerin hesaplanmasına; kentleşme alanları, liman, havaalanı, baraj yerleri ile tünel, karayolu ve demiryollarının geçeceği yerlerin en uygun jeolojik özelliklerine göre seçilmesine çalışır, bu alanda araştırma ve incelemeler yapar. Jeoloji mühendisi, yeryüzünün jeolojik haritalarını yapar, yeryüzü ve yeraltına ait elde edilen bilgileri bütünleştirerek uygulamaya dönüştürür. Jeoloji mühendisleri, jeofizik ve maden mühendisleri ile yakın bir işbirliği içinde çalışırlar.

Çalışma Alanları: Bu alanda yetişenlerin büyük bir bölümü kamu kuruluşlarında, pek azı ise özel sektörde çalışmaktadır. Jeoloji mühendislerinin çalıştığı belli başlı kuruluşlar şunlardır: MTA, DSİ, İller Bankası, Etibank, TKİ, Devlet Karayolları, Yol-Su Elektrik Kurumu, Deprem Araştırma Enstitüsü ve özel sektör de seramik ve cam fabrikalarıdır.

Jeoloji Mühendisliği Nedir, Jeoloji Mühendisliği Ne İş Yapar, Jeoloji Mühendisliği Maaşları, Jeoloji Mühendisliği İş İmkanları, Jeoloji Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Jeoloji Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Jeoloji Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Jeoloji Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Jeoloji Mühendisliği Tanıtımı, Jeoloji Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Jeoloji Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Jeoloji Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Jeoloji Mühendisliği İş Bulma Durumu

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/jeoloji-muhendisligi-bolumu-nedir-nasil-bir-bolum-ne-is-yapar-ne-ise-yarar-is-imkanlari-alanlari-bilgi-ve-yorumlar.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar jeoloji bolumu hangi alandan aliyor, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir Ne İş Yaparlar? diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: bilgi ve yorumlar, iş imkanları alanları, jeofizik mühendisi tercih edilirmi, jeoloji bölümden mezun olanların yorumları, Jeoloji Mühendisliği Bölümü nedir, jeoloji mühendisliği nasıl bir bölüm, jeoloji mühendisliği nasıl bir bölüm iş imkanları nedir, jeoloji mühendisliği ne boka yarar, jeoloji mühendisliği ne işe yarar, jeoloji mühendisliği olanların yorumları, jeoloji nasil bir bolum, jeoloji nedir is imkanları nasıl, mta da staj imkanı nasıl, nasıl bir bölüm, Ne İş Yapar, ne işe yarar,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler