Öğrenilesi Bilgiler

Romeo Ve Juliet Kitabını Kim Yazmıştır, Romeo Ve Juliet İsimli Kitabın Yazarı Kimdir?
Bu yazıda Romeo Ve Juliet adlı kitabı kim yazmıştır sorusuna yanıt verilmektedir. Aşağıda Romeo Ve Juliet isimli kitabın ne zaman ve kim tarafından yazıldığı hakkında kısa bilgi verdikten sonra kitabın yazarının ismi,Romeo Ve Juliet hayatı (biyografisi) ve eserleri (diğer kitapları) ile ilgili bilgilere de yer vermeye çalışılacağız.
Romeo Ve Juliet Kitabının Yazarı Kim?
Romeo Ve Juliet kitabı [B]William Shakespeare[/B tarafından yazılmıştır.

William Shakespear’in gençlik yıllarında kaleme aldığı Romeo ve Juliet, iki düşman ailenin birbirini seven çocuklarının ölümle sonuçlanan mutsuz aşklarını konu alıyor.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/romeo-ve-juliet-kitabini-kim-yazmistir-romeo-ve-juliet-isimli-kitabin-yazari-kimdir.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Polis Teşkilatı Tarihi Geçmişi, Ne Zaman Nasıl Kuruldu, Kuruluşu Hakkında Bilgi
POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞU (10 Nisan 1845)1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845 (12 Rebiü’l Evvel 1261)’den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845’te İstanbul’da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirilmiştir.Bu nizamnamede polis teşkilatının kuruluş amacı, belde güvenliğini sağlamak olarak belirtilmiştir.
Bu çalışmalara rağmen, karışıklık devam etmiş, İstanbul’da polis hizmeti; Yeniçeri Ağası yerine geçen Serasker, İhtisap Ağası ve Polis adını taşıyan teşkilatlar tarafından yürütülmüştür.… Devamini oku..

Etiketler: , ,

İngilizlerin Beş Çayı Kültürü Hakkında Bilgi

Eyl 18, 2014 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

İngilizlerin Beş Çayı Kültürü Hakkında Bilgi
Ülkelerin Çay Kültürü İngililteredeki çay tutkusu
İngiltere henüz çay ile tanışmadan önce, İngilizler sabah kahvaltısı ve uzun süren, ağır akşam yemeği olmak üzere günde iki öğün yemekteydiler. Ancak Bedford Düşesi Anna’nın Akşamüstleri bitkin düşmesi ile ortaya çıkan, sonraları Kral Edward’ın sohbet ortamı için hoş bir ortam yaratma amacıyla küçük çay ziyafetleri düzenlemesi sonucu gelenek haline gelen Beş Çayı, İngiltere’den tüm dünyaya yayılmıştır.
Davetlerde Çin çayı Hint çayına tercih edilirken, limonlu, sütlü ya da kremalı sunulur. Çayın yanında ise küçük sandviçler ve el yapımı çay pastaları tercih edilir. İngiltere’de hemen her yerde Çay evleri (tea room) bulunur.
Saat 17:00-19:00 arasında gerçekleşir. Bedford’un 7’nci Düşesi Anna, iki öğün arası karnı acıkınca uydurduğu bu gelenek maharetli hizmetkarlarının elinden çıkan kekler çöreklerle ünlenince diğer düşesler arasında da hemen yaygınlaşmış, sonra oteller de bu adete uymuş ve bugünlere kadar gelmiş.… Devamini oku..

Etiketler: , , , ,

Türkiye’nin En Zengin İnsanları, Türkiye’de en çok para kazanan iş adamları ve şirketler
Türkiyenin en zengin aileleri, Türkiyenin en çok para kazanan kişileri, Ülkemizdeki En Zengin Aileler, Türkiyede Serveti En Büyük İnsanlar, Türkiyenin en çok kar eden firmaları:Ekonomist dergisinin 2004 yılından bu yana düzenlediği ‘En zengin 100 araştırması’nda Türkiye’nin en zengin aileleri servetlerini açıkladı. 100 kişinin serveti 216 milyar doları buluyorServetleri Erimiş
Bu yıl borsadaki düşüş, artan döviz kurları, TL bazlı servetlerin biraz erimesine ve pek çok ismin yer değiştirmesine yol açtı. Listede ilk 3 değişmedi.
Koç Ailesi’nin 7 yıldır birinci sırada olduğu listede, ikinci sırada 6-8 öilyar dolar servetiyle Şahenk Ailesi, Erol Türkan ve Şevket Sabancı aileleri ve Ülker ailesi yer aldı.
Onları 5-6 milyar dolarlık servetle Şarık Tara ve Eczacıbaşı aileleri izledi.
En Zengin 9 bin kişi
Bu yıl listeye ilk defa giren aileler ve kişiler de oldu. Fettah Tamince, Yalçın Sabancı, Küçük Ailesi, Mehmet Serpil, Süleyman Varlıbaş ve Güral Ailesi .… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Katsayı sistemini kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir, ne zaman kim tarafından icad edildi
Katsayı Sistemi Kim tarafndan bulundu
Katsayı sistemini ilk defa ortaya atan, Fransız matematikçi Betrand François Barreme dir. Türkiye’de devlet memurlarının barem sisteminde, aylık derecesinin tayininde, öğrenim süre ve niteliği, terfi müddeti rol oynamaktadır.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/katsayi-sistemini-kim-icat-etti-ilk-kim-buldu-mucidi-kimdir-ne-zaman-kim-tarafindan-icad-edildi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler