Öğrenilesi Bilgiler

Heyecandan ellerde oluşan titreme nasıl önlenir

Kas 12, 2012 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

Heyecandan ellerde oluşan titreme nasıl önlenir

Heyecandan ellerde oluşan titreme nasıl önlenir  

Etiketler: el titremesi nasıl geçer, el titremesi, el titremesi tedavisi, parkinson hastalığı, sinir sistemi, stresli ruh hali, yeterli uyku, yorgunluk titremeleri, ellerin heyecandan titremesine çözüm, engellemenin yolları:

El titremesi neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Titreme, istemsiz olarak tekrarlayan ince ritmik sarsılma hareketleridir. Vücudun her yanında görülebilmekle beraber en çok elleri ve başı tutar. Zaman zaman da ayak ve bacaklarda belirti verir. Ailevi olarak da görülebilen sebebi bilinmeyen tip titremeler, en sık karşılaşılan şekillerdir. Bu tür titremeler en çok bir bardak kaldırırken ya da el ile bir şeyi işaret ederken belirgin hale gelir. Hareket etmez iken ise titreme yoktur. Bu sırada baş ve ses de titreyebilir. Bazı ilaçlar ile fayda elde edilebilir. Günlük yaşamın çok zor olduğu şiddetli vakalarda cerrahi yöntemler de beyin cerrahlarınca uygulanabilmektedir.

İlaçlar ve hastalıklar önemli sebepler
Merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlar ya da hastalıklar da titremelere yol açabilir. Bu hastalıkların başında ileri yaşlarda ortaya çıkan Parkinson hastalığı yer alır. Karaciğer yetmezliği, alkolizm, cıva ve kurşun zehirlenmesi de ciddi titremelere sebep olabilen hastalıklar arasındadır. Yine tiroit hormonunun kanda arttığı hipertiroidi hastalığının belirtileri arasında ellerde titreme sayılır. Lityum ve bazı depresyon ilaçları yan etki olarak bu belirtileri verir.

Gençlerde görülen titremelerin en sık görülen sebepleri ise stresli ruh hali, kafein ve alkol tüketimidir.

Titreme fark edildiğinde neler yapılmalı?
Titreme fark edildiğinde doktora gidilmeden önce şikâyetlerin ne zaman ve ne şekilde geldiğine dikkat edilmesi sebebin ortaya çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Kendi başınıza evde yapabilecekleriniz aşağıda kısaca sıralanmıştır.

- Strese sebep olan etmenlerin ortadan kaldırılması bazen titremenin azalmasına yardımcı olmaktadır.

- Kola ağır bir saat yada bilezik takılması veya elde bir cisim taşınması titremeleri azaltabilmekte ve daha iyi kontrol sağlamaktadır.

 

- Kazalardan kaçınmak için bir şey içerken bardağı yada fincanı yarım doldurmak veya kamış kullanmak güvenli bir yoldur.

- Yeterli uyku ve istirahat önemlidir, çünkü yorgunluk titremeleri arttırır.

- Kendi başına titremeye yol açabildiği için kahve, çay yada kolalı içecekler gibi kafeinden zengin gıdalardan uzak durmakta fayda vardır.

Kendi halinde düzenli bir ritim içerisinde süren titremeler birden şiddetlenir, ek olarak yanına başka belirtiler eklenir ya da günlük hayatla bağdaşmaz hale gelirse tekrar hekime başvurmakta tereddüt etmeyiniz.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/heyecandan-ellerde-olusan-titreme-nasil-onlenir.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar kas titremesi nasil engellenir, el tıtremesı neden olur ve nasıl gecer, ses titremesi nasıl önlenir, ellerde titreme nasıl tedavi edilir, heyecandan titreme nasıl geçer, heyecandan oluşan el titremesi nasıl giderilir, heyacanlanınca oluşan el titremesi nesıl giderilir, Heyecandan ellerde oluşan titreme nasıl önlenir diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: el titremesini nasıl önleriz, heyecan nasıl engellenir, heyecan nasıl engellnir, heyecan nasıl geçer, heyecan nasıl önlenir, Heyecandan ellerde oluşan titreme nasıl önlenir, heyecandan oluşan el titremesi için öneriler, heyecandan titreme, heyecandan titreme nasıl önlenir, ses titremesi nasıl önlenir, titreme heyecan,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler