Öğrenilesi Bilgiler

Günlük Yaşamda Dini İfadeler Nedir, Günlük hayatta kullanılan dini ifadeler nelerdir?

Eki 17, 2012 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

Günlük Yaşamda Dini İfadeler Nedir, Günlük hayatta kullanılan dini ifadeler nelerdir?

İnanan bir varlık olan insanın yaşamında, dinin önemli bir yeri vardır. Din, insan yaşamını derinden etkiler ve onun söz ve davranışlarına yön verir. Bu nedenle günlük konuşmalarımızda geçen birçok sözcük ve deyim dinimizle ilgilidir. Örneğin, “Bismillâhirrahmanirrahim, Allah’a şükür, maşallah, inşallah, Allah’tan umut kesilmez, Allah’a emanet ol, helal, haram, günah, sevap gibi kavramlar bunlardan bazılarıdır.

Günlük konuşmalarımızda geçen dine ilişkin ifadelerin bazılarının anlamı şöyledir:

Maşallah: “Allah’ın dilediği olur.” anlamına gelir. Bu ifadeyi gördüğümüz güzel bir nesne veya olay karşısında beğendiğimizi belirtmek için kullanırız. Aynı zamanda umulmadık durumlar karşısında şaşkınlığımızı belirtmek için de “Maşallah” söylenir.

İnşallah: Allah dilerse anlamına gelir. Gelecekte yapacağımız bir şey için “inşallah” deriz. Yani “Benim dışımda bir engel çıkmadığı sürece, ben yürekten bunu yapmak istiyorum. Ancak bunun için Allah’ın da izin vermesini bekliyorum” anlamındadır.

Allah’tan umut kesilmez: En umutsuz durumlarda bile kötümserliğe kapılmamalı, Allah’ın bir yardımda bulunabileceği düşünülmeli anlamında kullanılır.

Allah’a emanet olun: Ayrılan kişilerin, kalanlara söylediği bir esenlik sözüdür.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/gunluk-yasamda-dini-ifadeler-nedir-gunluk-hayatta-kullanilan-dini-ifadeler-nelerdir.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Günlük Yaşamda Dini İfadeler Nedir, Günlük hayatta kullanılan dini ifadeler nelerdir?, 4.0 out of 10 based on 3 ratings
wuup'layanlar günlük hayatta kullandığımız dini kelimeler nelerdir, günlük yaşantımızda kullandığımız dini ifadeler, günlük kullandığımız dini ifadeler, günlük hayatta kullanılan dini ifadeler nelerdir, günlük yaşamda kulanılan dini ifadeler, günlük yaşamda dini ifadeler nelerdir ve nerelerde kullanılır, günlük hayatımızda kullandığımız dini ifadeler nelerdir, dini ifadeler nerede ne zaman kullanılır, günlük hayatta kullandığımız dini kelimeler ve anlamları, gunluk hayatta kullanilan dini if, dini kelimeler nelerdir, Günlük Yaşamda Dini İfadeler Nedir, Günlük hayatta kullanılan dini ifadeler nelerdir? diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: dın gunluk hayattakı etkılerı, dini günlük hayattaki etkileri nedir, dinin günlük hayattaki etkileri, dinin günlük hayattaki etkileri maddeler halinde, Dinin günlük hayattaki etkileri nelerdir, dinin günlükn hayattaki etkileri, günlük hayatımızda dinin etkileri nelerdir, günlük hayatımızda dinin etkisi, günlük hayatta dinin etkileri nelerdir, günlük hayatta kullandığımız dini kelimeler nelerdir, Günlük hayatta kullanılan dini ifadeler nelerdir?, günlük kullandığımız dini ifadeler, Günlük Yaşamda Dini İfadeler Nedir, günlük yaşantımızda kullandığımız dini ifadeler,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler