Öğrenilesi Bilgiler

Evde Ayna nasıl yapılır, yapımı resimli anlatım

Eki 13, 2013 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

Evde Ayna nasıl yapılır, yapımı resimli anlatım

Ayna yapımında kullanılan malzemeler

Geniş kağıtlar
Makas
PVA yapıştırıcı
Maskeleme bandı
3 parça oluklu karton (46×46 cm)
Ayna (31x31cm)
Siyah keçe uçlu kalem
2B kalem
Sulu tabak
Fincan tabağı
Ufak ve düz bıçak
Metal cetvel
İnce fırça
Maket bıçağı
Zımpara kağıdı
Yapıştırıcıyı sürmek için fırça
Resim ve çerçeve arasına konan karton kenar (mat)
Yassı fırça no:8
Beyaz emülsiyon boyası
Vernik
Alçı
Şeker kağıdı
6 akrilik boya: Kırmızı turuncu pembe sarı mor mavi
Bir tüp yaldızlı kumaş boyası

ayna Yapılışı

Bir taç şablonu yapın: Şablonu simetrik yapabilmek için kağıdı ikiye katlayın. 2B kalemle basit bir tacın yarısını çizin. Bu şekli kesip bir tam taç halinde açın.

Taç şeklini kartonun üzerine koyup kesin: Kağıt tacınızı oluklu kartonun üzerine yerleştirin. Bir elinizi üzerine koyup sıkıca tutarken diğer elinizle karton üzerinde tacın şeklini kara kalemle çizin. Karton üzerindeki bu şekli kesin. Bunu üç kere tekrarlayın. Böylece elinizde üç tane taç şeklinde oluklu karton olacak.

evde ayna nasil yapilir yapimi resimli anlatim aynayapforumdasnet 3aef6264b5 1349581848 Evde Ayna nasıl yapılır, yapımı resimli anlatım

Ayna için bir çukur açın: Ayna için bir çukur açın Bir karton parçasını alın ve aynayı üstüne koyun. Aynayı tam ortaladığınızdan emin olun. Aynanın etrafını kalemle çizin. Cetvel ve maket bıçağı kullanarak çizdiğiniz kareyi kesin. Bu ortası kesik kartonu diğer iki kartondan birinin üzerine koyun ve aynı hizada olmalarına dikkat edin. Alttaki kartonun üzerine karenin kenarlarını çizin.

Kartonu kesmek: Karton oldukça kalındır ve kesmesi zor olabilir. Bu yüzden bölge bölge kesmeyi tercih edin. Örneğin tacın uçlarının etrafını önce çıkarın. Bu arada bir elinizle kartonun ortasına sıkıca bastırın ki kaymasın.

Aynayı kartona yapıştırın: PVA yapıştırıcıyı ayna için kare şeklinde kestiğiniz kartonun üzerine sürün. Üzerine bir şey çizilmemiş olan taç şeklindeki üçüncü kartonun üzerine de yapışkan sürün. Yapışkan kısımlar üst üste gelecek şekilde birbirinin üzerine koyun. Taçların uçları kaymaması için maskeleme bandı ile birbirine sarın. Aynanın arkasına da yapıştırıcı sürüp onun için ayrılmış oluğa yerleştirin.

Dairesel bir alan açın: Üzerine kare çizmiş olduğunuz diğer kartonu alın. Üzerine bir fincan tabağı yerleştirip ortalayın ve etrafını kalemle çizin. Bu daire şeklini kesmek için maket bıçağı kullanın.

Şeker kağıdını dairenin etrafına yapıştırın: Şeker kağıdını 5’er cm’lik kareler şeklinde kesin. Bir tabak içindeki suda bu kağıtlardan on tanesini ıslatın. Bir tabağın içine koyun. Her birinin bir tarafına PVA yapıştırıcı sürün. Daire şeklinin kenarlarına da yapıştırıcı sürün. Şeker kağıtlarını dairenin çevresine yapıştırın.

Ayna çerçevesini birleştirin: Daire şeklinin yer aldığı kartonun altına PVA yapıştırıcı sürüp aynalı kartonun üzerine yapıştırın. Şimdi dairesel delikten aynayı görüyor olmalısınız. Çerçeveyi maskeleme bandlarıyla sağlamlaştırın.

evde ayna nasil yapilir yapimi resimli anlatim aynayapm2forumdasnet 8c8ebba2cc 1349581849 Evde Ayna nasıl yapılır, yapımı resimli anlatım

Çerçeveyi kağıtlarla sarın: Biraz daha şeker kağıdı kesip sulandırıp yapıştırın. Bütün çerçeveyi bu kare kağıtlarla kaplayın. Çerçeveyi düz bir yüzeye koyup üzerine ağırlık yerleştirin. Ve üç gün üst taraf kuruyup sertleşene kadar kurumaya bırakın.

Alçıtaşı hazırlayın (Gesso): Alçıtaşı hazırlayın (Gesso) Alçı PVA yapıştırıcı ve su ekleyerek krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. İnce bir fırça kullanarak bunu çerçevenin üzerine sürün. Kurumaya bırakın. Zımpara kağıdı ile kuruyan yüzeyi pürüzsüzleştirin. İnce fırçayla üstüne emülsiyon boyası sürün.

Çerçeveyi boyayın: No:8 yassı fırça ile akrilik boya kullanarak bazı geometrik şekiller boyayın. Gelişigüzel renk yamaları yapın. Hemen hemen aynı boyutlarda olmalarına dikkat edin. Eğer gerek duyarsanız önceden kalemle şekilleri çizin. Bu işleme tüm ön düzey kaplanana kadar devam edin.

evde ayna nasil yapilir yapimi resimli anlatim aynayapmforumdasnet 9ad0614352 1349581851 Evde Ayna nasıl yapılır, yapımı resimli anlatım

Çerçeveyi vernikleyin: Boyayı kurumaya bırakın. Yassı fırça kullanarak çerçevenin ön yüzeyini vernikleyin. Beliren hava kabarcıklarını düzleştirin.

evde ayna nasil yapilir yapimi resimli anlatim forumdasnetaynayapm 8456c32aa9 1349581852 Evde Ayna nasıl yapılır, yapımı resimli anlatım

Renklere yaldızlı boya ile kontür çekin: Yaldızlı kumaş boya tüpüne bir delik açın ve elinizi titretmeden renk yamalarının etrafına kontür çekin. Tacın uçlarını yıldız gibi şekillerle süsleyin.

TAMAMLANMIŞ ÇALIŞMA: A Sağlam bir çerçeve: Çerçevenin hassas görünen kısımları bile mukavva söz konusu olduğundan oldukça sert ve sağlam yapıldı. B Parlak renkler: Boyanın bir kısmı alttaki beyaz boya tarafından emildi. Bu renklerin daha parlak görünmesini sağladı. C Işığı aksettiren yüzey: Yaldızlı kumaş boyası vernik ve ayna bir arada kullanılan ve göze hoş gelen üç yansıtıcı unsur oldu.

evde ayna nasil yapilir yapimi resimli anlatim aynayapmevdeforumdasnet 485cf6e3f1 1349581853 Evde Ayna nasıl yapılır, yapımı resimli anlatım

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/evde-ayna-nasil-yapilir-yapimi-resimli-anlatim.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Evde Ayna nasıl yapılır, yapımı resimli anlatım, 9.0 out of 10 based on 5 ratings
wuup'layanlar taç nasıl yapılır, keçeden ayna yapımı, çerçeve yapımı kartondan, mukavvadan resim çerçevesi nasıl yapılır, mukavvadan çerçeve yapımı, kağıt ayna, kartondan çerçeve nasıl yapılır, evde incilli ayna yapimi, mukavva çerçeve yapımı, sus yapimi evde, Evde Ayna nasıl yapılır, yapımı resimli anlatım diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: Ayna yapımı, çerçeve yapımı, evde ayna çerçevesi yapımı, evde ayna nasıl yapılır, evde cerceve nasil yapilir, evde çerçeve yapımı, Evde mum yapımı, karton ile yapılan içatlar, kartondan çerçeve nasıl yapılır, kartondan ev yapımı resimli anlatım, yapımı resimli anlatım,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler