Dünyanın en önemli bilimsel deneyleri, tarihteki en ünlü deneyler, dünyayı değiştiren ve yön veren bilimsel buluşlar ve icatlar
Dünyayı değiştiren bilimsel deneylerUlusal Bilim Derneği’ne göre, 2007 yılında Amerika, araştırma ve geliştirmeye 368 milyar dolar harcadı.Bunun yüzde 18′inin temel araştırmaya giderken, yüzde 22′si pratik problemleri çözmek için yapılan araştırmalara harcandı.
Her yıl bilimadamları laboratuarlarında ve dışarıda birçok deney yapıyor. Howstuffworks isimli internet sitesinde yer alan makale, kendileri için en hayret verici 10 deneyi açıklıyor. Bugüne kadar yapılan ve biyolojiden, kimyaya, fizikten psikolojiye kadar çeşitli disiplinlerin yürüttüğü deneyler şöyle:
1. Otorite şekilleri: Milgram deneyi, insanların otorite sahibi bir kişi veya kurumun isteklerine, kendi vicdani değerleriyle çelişmesine rağmen itaat etmeye ne ölçüde istekli olduklarını ölçme amacıyla Stanley Milgram tarafından yapılmıştı.
Deneyden önce öğretmene yani otorite sahibine, 45 voltluk bir elektrik şoku uygulanarak öğrenciye uygulayacağını sandığı şokun neye benzediği hakkında bir fikir verilmiş oluyordu. Öğretmene daha sonra öğrenciye öğretmesi amacıyla sözcük çiftlerinden oluşan bir liste veriliyor, öğretmen de bu listeyi önce öğrenciye bir kere okuyarak işe başlıyordu.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,