Tartışma nasıl yapılır
Tartışma nasıl yapılır
Tartışma Nedir – Tartışmanın Özellikleri – Tartışma Nasıl Yapılır
Tartışma Nedir – Tartışmanın Özellikleri – Tartışmanın Konusu – Tartışma Nasıl YapılırBir grubu (veya çoğunluğu) ilgilendiren, daha önceden belirlenen bir konu hakkında farklı düşünceleri olan kişilerin konuyla ilgili görüşlerini açıklamak, konuyu (veya sorunu) çözmek, muhatabın zayıf yönlerini aramak amacıyla bir araya gelerek yaptıkları karşılıklı konuşmaya tartışma denir.
Tartışma konusu; üzerinde konuşmaya ve araştırma yapmaya değer nitelikte olmalı, kanıtlanmış konular üzerinde ısrar edilmemeli, normal bir ses tonuyla konuşulmalı, saygılı olunmalı, dedikodu etmekten, bağırıp çağırmaktan, konu dışına çıkmaktan ve konuşanın sözünü kesmekten kaçınılmalıdır.
Tartışmaları bir başkan yönetir. Tartışmada başkanın görevlerini hatırlayarak başkana yardımcı olmakla bir anlamda tartışmanın kurallarına da uyulmuş olunur.
Tartışmalarda başkanın görevleri1. Konuyu özellikleri ve sınırlarıyla dinleyicilere belirtmek.2. Konuşmacıları dinleyicilere tanıtmak.3. Tartışmayı başlatmak.4. Konuşmacıların konu dışına çıkmalarını engellemek.5. Herkese eşit konuşma süresi vermek.6. Konuşmacılara yerine göre sorular yöneltmek.7.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , ,