Öğrenilesi Bilgiler


Soru İşareti (?) nedir, nerelerde kullanılır, örnek cümleler ile kullanım alanları, ne işe yarar, neden kullanırız

Soru bildiren cümlelerden ve kelimelerden sonra soru işareti konur:
Ör: Şakaklarıma kar mı yağdı ne var?
Benim mi Allah’ım bu çizgili yüz?
Ya gözler altındaki mor halkalar,
Neden böyle düşman görünürsünüz?
Yıllar yılı dost bildiğim aynalar. (Cahit Sıtkı)
Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu adlı romanını okudunuz mu?
Verilen bilgilerin kesin olarak doğruluğundan emin olunmadığı durumlarda soru işareti kullanılır.
Ahmet Yesevi (? — 1166), Türkistan bölgesinde yaşamıştır.
Divan şairimiz Fuzuli (1480?-1556), İstanbul’a hiç gelmemiştir.
Kaynak: Dr. Adem ORAKÇI (MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü Şb. Md.), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Türkçe Dil Bilgisi” Ders Notları, Ankara, 2009.

Soru işareti nerelerde kullanılır?

Cümlenin anlam karmaşasını ortadan kaldıran en önemli ayrıntı noktalama işaretleridir. Noktalama işaretleri doğru kullanılmadığı taktirde cümle gerçek anlamından uzaklaşır.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Ünlem İşareti ( ! ) nedir, nerelerde kullanılır, kullanıldığı yerler, örnek cümleler ile kullanım alanları, ne işe yarar

Heyecan, şaşkınlık, korku, acıma, kızgınlık gibi duyguları anlatan kelime veya cümlelerden sonra kullanılan işarete ünlem denir.
Aman Allah’ım, manzara ne güzel!
Aaa! Sen artık çok oluyorsun.
Heyecanlı seslenişlerden, emir ve hitaplardan sonra ünlem işareti konur.
Ör: Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! (M. Akif Ersoy)
Kaynak: Dr. Adem ORAKÇI (MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü Şb. Md.), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Türkçe Dil Bilgisi” Ders Notları, Ankara, 2009.

Ünlem İşaretinin Kullanıldığı Yerler

İçinde ünlem ifadesi (haykırış, sevinç, kıvanç, üzüntü, acı, korku, hayret, ürperti, heyecan, nefret vb ani coşkunluklar) bulunan ve seslenme, hitap ve uyarı bildiren cümlelerden ve kelimelerden sonra gelir:

Komşular!   Babacığım!   Hemşehrilerim!     Tanrım!    Yazık sana!  Aşkolsun!  Hey baksana!
Ey Türk gençliği!  … Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

İki nokta ( : ) nedir, nerelerde kullanılır, kullanıldığı yerler, örnek cümleler ile kullanım alanları, ne işe yarar

İki nokta ( : )1- Bir cümlenin sonunda açıklama yapılacaksa, örnek verilecekse konur.Başarmanız için bir tek şart vardır: Çalışmak. İnce sesli harflerimiz şunlardır: e, i, ü, ö.2- İki noktadan sonra gelen açıklama bağımsız bir cümle ile başlıyorsa, cümlenin ilk kelimesi büyük yazılır. Annesi merak ederek sordu: Bu çalışmadan kırık mı aldin?3- İki nokta işaretinden sonra örnekler sıralanacaksa ilk kelimenin birinci harfi küçük yazılır. Sınıfın hali şöyleydi: kırık iki masa, yerde sandalyeler.4- Kataloglarda yazar adları ile eser adları arasına konur. (Yahya Kemal Beyatlı: Eski Şiirin Rüzgarıyla, Kendi Gök Kubbemiz).
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/iki-nokta-nedir-nerelerde-kullanilir-kullanildigi-yerler-ornek-cumleler-ile-kullanim-alanlari-ne-ise-yarar.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Çizgi ( – ) nedir, nerelerde kullanılır, kullanıldığı yerler, örnek cümleler ile kullanım alanları, ne işe yarar

Çizgi ( – )
1- Konuşmaları göstermek için kullanılır.- Kimsin?- Parola nedir?- Benim, çavuşun.2- Çizgiden önce konuşan kişinin isimleri de yazılabilir. Nöbetçi – Kimsin? Nöbetçi – Parola nedir? Çavuş – Senin çavuşun.3- Karşılıklı konuşma şeklinde olmayan sözler de konuşma cizgisi ile verilebilir. Öğretmeninin yanına sokuldu.- Bana izin veriniz gideceğim, dedi.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/cizgi-%e2%80%93-nedir-nerelerde-kullanilir-kullanildigi-yerler-ornek-cumleler-ile-kullanim-alanlari-ne-ise-yarar.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Virgül ( , ) nedir, nerelerde kullanılır, kullanıldığı yerler, örnek cümleler ile kullanım alanları, ne işe yarar

Virgül ( , )1-Yazıda arka arkaya gelen eş görevli kelimeler arasına konur. Ali, Mahmut ve Veli samimi arkadaştırlar.2- Eş görevli cümleler arasına konur. Hızla içeri girdi, çantasını aldı.3- Cümle içindeki ara sözleri ayırmak için kullanılır. Bütün okullar, İstanbul Lisesi hariç, eylül sonunda açılıyor.4- Cümle içinde özel olarak vurgu yapılması gereken kelimeden sonra kullanılır. Böylece, her istediğini almış oldu.5- Sayılarda ondalık bölümleri ayırmak için kullanılır. 45,9 999,9 13,5 587,36- Çok uzun cümlelerde özneden sonra kullanılır. 7.Tekrarlanan kelimeler arasına konur.Akşam,yine akşam.-A.Haşim.Ancak, ikilemelerde kelimeler arasına virgül konmaz. Akşam akşam, bata çıka.8- Hitap kelimelerinden sonra konur. Sayın Başkan, Sevgili kardeşim,9- Ve, veya bağlaçlarından önce ve sonra virgül kullanılmaz.Oradan buraya gelen ve gidenlerin arkası kesilmiyordu.10-Bir düşünceyi kabul veya kabul etmeme sözlerinden sonra kullanılır.Hayır, sizin gibi düşünmüyorum. Evet, sizi dinliyorum.’11-Yazışmalarda yer isimlerini tarihlerden ayırmak için kullanılır.Beşiktaş, 9 Aralık 1986, Ankara, 3 Mayıs 1960.12-Ünlem grubu oluşturmak için cümlede ünlem gibi kullanılan kelimeden sonra konur, ünlem ise cümle sonuna alınır.Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın!13- Sayıların yazılışında, kesirleri ayırmak için konur.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler