Öğrenilesi Bilgiler


Soru İşareti (?) nedir, nerelerde kullanılır, örnek cümleler ile kullanım alanları, ne işe yarar, neden kullanırız

Soru bildiren cümlelerden ve kelimelerden sonra soru işareti konur:
Ör: Şakaklarıma kar mı yağdı ne var?
Benim mi Allah’ım bu çizgili yüz?
Ya gözler altındaki mor halkalar,
Neden böyle düşman görünürsünüz?
Yıllar yılı dost bildiğim aynalar. (Cahit Sıtkı)
Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu adlı romanını okudunuz mu?
Verilen bilgilerin kesin olarak doğruluğundan emin olunmadığı durumlarda soru işareti kullanılır.
Ahmet Yesevi (? — 1166), Türkistan bölgesinde yaşamıştır.
Divan şairimiz Fuzuli (1480?-1556), İstanbul’a hiç gelmemiştir.
Kaynak: Dr. Adem ORAKÇI (MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü Şb. Md.), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Türkçe Dil Bilgisi” Ders Notları, Ankara, 2009.

Soru işareti nerelerde kullanılır?

Cümlenin anlam karmaşasını ortadan kaldıran en önemli ayrıntı noktalama işaretleridir. Noktalama işaretleri doğru kullanılmadığı taktirde cümle gerçek anlamından uzaklaşır.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Ünlem İşareti ( ! ) nedir, nerelerde kullanılır, kullanıldığı yerler, örnek cümleler ile kullanım alanları, ne işe yarar

Heyecan, şaşkınlık, korku, acıma, kızgınlık gibi duyguları anlatan kelime veya cümlelerden sonra kullanılan işarete ünlem denir.
Aman Allah’ım, manzara ne güzel!
Aaa! Sen artık çok oluyorsun.
Heyecanlı seslenişlerden, emir ve hitaplardan sonra ünlem işareti konur.
Ör: Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! (M. Akif Ersoy)
Kaynak: Dr. Adem ORAKÇI (MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü Şb. Md.), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Türkçe Dil Bilgisi” Ders Notları, Ankara, 2009.

Ünlem İşaretinin Kullanıldığı Yerler

İçinde ünlem ifadesi (haykırış, sevinç, kıvanç, üzüntü, acı, korku, hayret, ürperti, heyecan, nefret vb ani coşkunluklar) bulunan ve seslenme, hitap ve uyarı bildiren cümlelerden ve kelimelerden sonra gelir:

Komşular!   Babacığım!   Hemşehrilerim!     Tanrım!    Yazık sana!  Aşkolsun!  Hey baksana!
Ey Türk gençliği!  … Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

İki nokta ( : ) nedir, nerelerde kullanılır, kullanıldığı yerler, örnek cümleler ile kullanım alanları, ne işe yarar

İki nokta ( : )1- Bir cümlenin sonunda açıklama yapılacaksa, örnek verilecekse konur.Başarmanız için bir tek şart vardır: Çalışmak. İnce sesli harflerimiz şunlardır: e, i, ü, ö.2- İki noktadan sonra gelen açıklama bağımsız bir cümle ile başlıyorsa, cümlenin ilk kelimesi büyük yazılır. Annesi merak ederek sordu: Bu çalışmadan kırık mı aldin?3- İki nokta işaretinden sonra örnekler sıralanacaksa ilk kelimenin birinci harfi küçük yazılır. Sınıfın hali şöyleydi: kırık iki masa, yerde sandalyeler.4- Kataloglarda yazar adları ile eser adları arasına konur. (Yahya Kemal Beyatlı: Eski Şiirin Rüzgarıyla, Kendi Gök Kubbemiz).
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/iki-nokta-nedir-nerelerde-kullanilir-kullanildigi-yerler-ornek-cumleler-ile-kullanim-alanlari-ne-ise-yarar.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Fransiyum ve özellikleri, nasıl elde edilir, nerelerde kullanılır?
Etiketler:  fransiyum elementi, fransiyum hakkında, fransiyum nedir, fransiyumun keşfi
Fransiyum, (keşfedilmeden önceki teorik adıyla eka-sezyum veya aktinyum K[1]) sembolü Fr ve atom numarası 87 olan kimyasal element. Bilinen elementler içinde en az elektronegatifliğe sahip olan ve astatinden sonra doğada en az bulunan elementtir. Astatin, radyum ve radona bozunan fransiyumun radyoaktivitesi son derece yüksektir. Bir alkali ****l olarak bir tane değerlik elektronuna sahiptir.Fransiyum Marguerite Perey tarafından 1939′da ismini aldığı Fransa’da keşfedildi. Sentezlenmeden doğada keşfedilen son elementtir.[2] Fransiyum laboratuvar dışında son derece az bulunur, fransiyum-223 izotopunun devamlı olarak oluşup bozunduğu uranyum ve toryum cevherlerinde eser miktardadır. Herhangi bir zamanda yerkabuğunda bu izotoptan 30 gram (1 ons) gibi az bir miktarda bulunur; diğer izotopların tamamı sentetik olarak elde edilir. Şimdiye kadar herhangi bir izotoptan toplanan en büyük miktar 1997′de Stony Brook Üniversitesi’nde ultrasoğuk gaz olarak yaratılan 10.000 fransiyum-210 atomunun oluşturduğu, yani yaklaşık 3.5×10-18 gramlık kümedir.… Devamini oku..

Etiketler: , , , ,

Nikel (nickel) nedir, nikelin kullanım alanları, nerelerde kullanılır, nasıl yararlanılır?
Kimyasal bir eleman. Sembolü Ni, atom numarası 28, atom ağırlığı 58,69 dur. ****l parlaklığı az, beyaz sarımtırak renkte bir ****ldir. Sertlik ve dayanıklılık bakımından demire yakındır. Isınmış halde demir gibi işlenebilir. Havaya, asit ve bazik sıvılara karşı direnci büyüktür, mıknatıs ile çekilebilir. Mutfak ve sofra eşyalarında kullanılır.
Nikel Kaplama Nedir Üzerine nikel, kaplanmış ****l Nikel dövülebilen ve ısıtıldığı zaman kırılmadan uzayabilen bir maden olmakla birlikte kullanılan madenlerin de en sertidir. Yerin yüzeyinde pek bol değildir göktaşlarında saf halde bulunur. Çıkartıldığı maden ocaklarında başka madenlerle karışık haldedir. Yeni Kaledonya garnieritinde magnezyumla karışık olarak ortalama yüzde 6 nikel vardır Kanada pirotinleri ise demir ve bakırla karışık olarak yüzde 3 nikelden meydana gelmiştiratom numarası 28, Atom ağırlığı 58,71, yoğunluğu 8,9 olan, gümüş parlaklığında, demir sertliğinde, kolay işlenebilen ve kolayca tel durumuna getirilebilen bir element simgesi Ni.Nikel, maden cevherinin zenginleştirilip kavrulmasından sonra, elektrik fırınında ergitilmesiyle elde edilir buna ham nikel denir.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler