Öğrenilesi Bilgiler


Diş Gıcırdatmanın Nedenleri ve Tedavisi, İnsan Niçin Dişlerini Gıcırdatır, Nasıl Tedavi Edilir
Diş Gıcırdatma hakkında bilgiDiş Sıkma nedir, insan neden dişlerini sıkar, diş sıkmanın sebebi nedirDiş Gıcırdatmanın Nedenleri, diş gıcırdatma nasıl geçerDiş Gıcırdatmanın Tedavisi, Nasıl Tedavi EdilidDiş Gıcırdatma Nedenleri NelerdirStres bazı kişilerde tansiyon problemini ülseri ve bazılarında da diş gıcırdatma problemini beraberinde getirir Halk arasında diş gıcırdatma diye bilinen Brusizm hastalığı günümüzde çok yaygındır ve genellikle bu alışkanlığa sahip kişiler bundan habersizdirlerBrusizm halk arasında diş gıcırdatma diye bilinen genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma dişleri gıcırdatma olayıdır Diş gıcırdatma ve diş sıkma günümüzde birçok kişinin sahip olduğu bir hastalıktır Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı’ndan Diş Hekimi Mehmet Zait Kazandı’ ya göre diş sıkma ve diş gıcırdatmanın en önemli nedeni strestir Genellikle diş gıcırdatma 20 ve 40 yaşları arasındaki kişilerde görülür Dişlerimizi sıkmamız ya da gıcırdatmamız sonucunda diş minesine zarar veririz Bu da diş hassasiyetine ve de diş kaybına hatta pahalı bir tedaviye neden olabilir Diş Hekimi Mehmet Zait Kazandı aynı zamanda diş gıcırdatması ya da sıkmasına sahip olan kişilerin gece uyurken dişlerini sıktıklarını ve de sabah çene ağrısıyla uyandıklarını uyurken dişlerini gıcırdatarak çıkardıkları seslerin gece boyunca eşlerini uyandırdıklarını ve de bununda ilişkileri zora soktuğunu ekledi
Diş Gıcırdatmanın Sebepleri Neler?… Devamini oku..

Etiketler: , , , ,

Bazal Ganglion Hastalıkları Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?
Bazal ganglionlar terimi ile beynin iç kısımlarında bulunan gri cevher çekirdekleri kastedilir. Bu çekirdekler hareketlerimizin uygun bir şekilde başlatılması, devamlılığının sağlanması, sonlandırılması ve vücut bölümleri arasındaki uyumdan sorumludurlar. Bu bölgede oluşabilecek hastalıklar sonucunda genel olarak iki tür bozukluk görülür. Hareketlerimizde isteğimiz dışında artma veya azalma ortaya çıkar. Bazen her iki bozukluk bir arada ayni kişide mevcut olabilir. Hareket bozuklukları ile birlikte, hastalarda davranış ve hafıza problemleri de görülebilir. Aşağıda en sık görülen bazal ganglion hastalıkları anlatılmıştır.
WİLSON HASTALIĞIWilson hastalığı (hepatolentiküler dejenerasyon) ailevi (otozomal resesif) geçişli nadir görülen bir Bakır metabolizma bozukluğudur. Hastalık temel olarak karaciğeri tutar ve akut veya kronik hepatit ardından siroz gelişir. Hastalarda Bakırı bağlayan serum Enzimi olan seruloplasmin %80–90 oranında azalmıştır. Karaciğerde metabolizma olan bakır safra yolları ile atılamamaktadır. Bu nedenle bakır önce karaciğerde birikir, daha sonra karaciğerin depolama yeteneği aşıldığında vücudun beyin, göz ve böbrek gibi organlarında birikerek bu organların çalışmasını bozar.BELİRTİLERİBaşlangıç yaşı 4–50 arasında değişse de genellikle 25 yaşından önce görülür.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Tırnak etinin soyulması ve kalkması neden olur, nasıl tedavi edilir

Tırnak etlerini almak, tırnak diplerine giren mikroplara davetiye çıkarmaktır. En iyisi tırnak eti giderici krem sürüp, manikür çubuğu ile tırnak etlerini ittirmektir.
tırnak eti soyulması çok sık rastlanan bir problemdir.Onları koparmaya çalıştıkça daha da acı verici hale gelir. Ellerinizi bir süre sıcak suda bekletip, kütikülün suyu emmesini sağlayarak sorunu hafifletebilirsiniz. Tırnak diplerinde yarım ay şeklini görene dek tırnak etini itekleyin. Soyulan bölgeye krem uygulayarak yumuşatın. Kremi gece uygulamaya özen gösterip geceyi eldivenlerle geçirirseniz, uyurken sorunlu bölge nemi emer ve sizi yumuşacık ellere kavuşturur.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/tirnak-etinin-soyulmasi-ve-kalkmasi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Tedavisi, Nasıl Tedavi Edilir

Tedavisi nasıl olmalıdır?
Tedavideki temel hedef mortalite (ölüm) ve morbidite (sakatlık) oranlarını azaltmaktır. Hedef 140/80 mmHg altı olmalı; eğer böbrek hastalığı ya da diyabet mevcutsa bu durumda 130/80 mmHg altı hedef alınmalıdır.Hipertansiyon ciddi ama tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi edilmezse kalp, beyin, böbrek, göz gibi organlarda istenmeyen durumlara sebep olabilir, tedavisi ömür boyu sürmelidir, İlacı sadece bulgular ortaya çıktığı zaman değil sürekli kullanılması gerekmektedir.Kan basıncı düşünce ya da şikayetler kaybolunca tedavinin bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır.İlaçların bağımlılık yapmayacağı, genel önlemlere uyulmazsa ilaçların yetersiz geleceği eğer hasta üzerine düşen görevleri yapmazsa doktor doktor gezmesinin ona hiçbir fayda sağlamayacağı anlatılmalıdır
Non farmakolojik (ilaç dışı) tedavi : Yaşam tarzı değişikliği, tuz alımının kısıtlanması, ideal kiloya ulaşma, fizik aktivite artışı, sigarayı bırakmak, aşırı alkol tüketimini önlemek, diyeti düzenlemek, sık sık günde 5-6 öğün ama az miktarda yemek yemek, potasyumdan kalsiyumdan zengin besinler tüketmek, doymuş yağdan fakir diyet almak ilaç dışındaki tedavi yöntemlerinin temel prensipleridir.… Devamini oku..

Etiketler: , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler