Küçük yaşta kız çocukların zorla evlendirilmesinin nedenleri nelerdir, en çok hangi ülkelerde görülür

Küçük yaşta kız çocukların zorla evlendirilmesinin nedenleri nelerdir, en çok hangi ülkelerde görülür
Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından hazırlanan rapora göre, dünyada çocuk gelinlere en yüksek oranda rastlanan ülkeler sıralamasında, ilk sıraları Batı-Doğu-Orta Afrika ülkeleri ile Güney Asya ülkeleri alıyor.
Türkiye ise Avrupa ülkeleri olarak değerlendirilen ülkeler arasında erken evlilik oranı yüzde 17 olan Gürcistan’ın ardından yüzde 14 oranıyla ikinci sırada görülüyor.
USAK tarafından yapılan ve Türkiye ile diğer ülkelerde erken evliliklerle ilgili yapılan araştırma sonuçlarına yer verilen “Evlilik Mi? Evcilik Mi? Erken ve Zorla Evlilikler: Çocuk Gelinler” raporu düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.
USAK’tan araştırmacı Elvan Aydemir tarafından hazırlanan ve açıklanan rapor, Türkiye ve dünya verilerinin yanı sıra uzman görüş ve mülakatlarla da desteklendi.
Raporda, “kesin rakamlara ulaşmak mümkün olmasa da gelişmekte olan ülkelerde her yıl 10-12 milyon kız çocuğunun erken yaşta evlendirildiği, Türkiye özelinde ise her üç kadından birinin çocuk evliliği yaptığı” belirtildi.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,