Öğrenilesi Bilgiler


Yaratan-Borges Kitap Özeti Konusu İncelemesi ve Yorumları, Kitabın Yazarı Kimdir, Nasıl Bir Kitap
Hiç Borges okumadıysanız şiirle düzyazının iç içe geçtigi “Yaratan”, kaçırılmayacak bir fırsat. “Yaratan”, Borges’in küçük bir koleksiyonu.
 
Çok değil bundan sadece yirmi beş yıl önce, bırakın esinlenmeyi ya da o zamanki deyişle öykünmeyi, etkilenmek dahi yeterdi bu toprakların yazarının ödünü patlatmaya. Öyle bir Demokles’in kılıcıydı ki etkilenmek sözcüğü! “Hıımm, etkilenmiş” dedikleri anda biterdi işiniz! Harcanırdınız. Hem buna gönülden inandıkları, hem biraz da bu minvalde yapılabilecek olası kritikleri engelleyebilmek için anlı şanlı yazarlar çıkar, onlarca yıldan bu yana ya da yazım sürecinde haşa! kimseyi okumadıklarını itiraf eder, bir yandan da kendi dillerini bulmak istiyorlarsa eğer, genç yazar adaylarına aynı yoldan gitmeyi vaaz ederlerdi hararetle. Orijinal mi olmak istiyorsun, kendin mi olacaksın, o halde kimseyi okumayacaksın birader!Mesaj buydu işte o yıllarda.
Borges’e ne borçluyuz?Ama Allah’tan o günler geride kaldı.Çoktandır yazarlarımız okuyor ve de en önemlisi okuduğunu itiraf etmekte beis görmüyor.… Devamini oku..

Etiketler: , ,

Gerçeği Arayış kitabını kim yazdı, kitabın yazarı kimdir, adı nedir
Gerçeği Arayış kitabı Honore de Balzac tarafından yazılmıştır.

Aşık bir kadının özverisinin sınırı var mıdır? Bilgi’nin aşk karşısındaki gücü nedir? Bir adam hem biliadamı hem iyi bir aşık olabilir mi? Aşkları başlangıçtaki yoğunluğunda tutmak olanaklı mıdır? gibi sorular hep sorulmuştur ve dünya durdukça da kuşkusuz sorulacaktır… Gerçeği Arayış, işte bunlar ve benzeri soruları soran ve okuru da tartışmaya, aynı soruları sormaya kışkırtan bir roman… Alabildiğine özveri, aşk ve trajik örgüsüyle okuru sarıp sarmalıyor, düşündürüp hüzünlendiriyor. Balzac’ın bu yapıtını okurlarımıza ulaştırdığımız için sevinçliyiz. (Arka Kapak)
 
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/gercegi-arayis-kitabini-kim-yazdi-kitabin-yazari-kimdir-adi-nedir.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , ,

Normalliğin Deliliği Kitap Özeti Konusu İncelemesi ve Yorumları, Kitabın Yazarı Kimdir, Nasıl Bir Kitap
Arno Gruen “Normalliğin Deliliği” adlı kitabında ‘normal’e en çok ‘politik’in açısından bakıyor ve ast-üst ilişkisini gözetiyor.
MURAT BELGE
Pek tanımadığım bir yayınevinin, Çitlembik Yayınları’nın çıkardığı bir kitap elime geçti. Adı “Normalliğin Deliliği”. Bir de alt başlığı var: “Hastalık Olarak Gerçekçilik – İnsandaki Yıkıcılık Üstüne Bir Kurum”. Alt başlıktaki “Hastalık Olarak Gerçeklik”, özellikle hoşuma gitti. Biz solcular, yıllarca, ‘reel - sosyalizm’ diye adlandırılan bir şeyin ne olduğunu ve nasıl böyle olduğunu anlamaya çalışarak yaşadığımız için, kavram oldukça âşina.“Sosyalizm dediğin işte bu kadar bir şey” demek istiyorlardı bu adı bulup beğenenler, “Daha iyisini arama!” Peki, niçin aramayayım? Bunu sorsan, herhalde, “Zaten ‘insan’ dediğin de bu kadar bir şey” diye cevap verirlerdi. “O da, daha iyisine layık değil”. İyi ama, adam oturduğu yerde otururken “Haydi devrime!” diye ayaklandırdınız, şimdi de böyle muamele ediyorsunuz.… Devamini oku..

Etiketler: , , , ,

Argol Şatosu Kitap Özeti Konusu İncelemesi ve Yorumları, Kitabın Yazarı Kimdir, Nasıl Bir Kitap

Yapı Kredi Yayınları okurlarının Sirte Kıyısı adlı klasik yapıtı ve Ormanda Bir Balkon romanlarıyla tanıdıkları Julien Gracq, Argol Şatosu’nda kitabıyla yediden Türkçe’de…
Argol Şatosu’nda, Fransız sürrealist yazar Julien Gracq’ın 1937 yılında yazdığı ilk romanıdır. Algol’ün efensisi Albert, arkadaşı, suç ortağı, kara meleği Herminien, kadın, beden simgesi Heide arasındaki ilişkiler, gerçek ilişkilerin yansımasıdır. Çevreleri karanlık, içine girilemez, içinden çıkılamaz ormanla çevrilidir ama çok yakında da okyanus vardır.TADIMLIKDehşetin büyüsü ve kötülük eğiliminin yoğun çekiciliğiyle bir an için gözlerini yumdu. Gözlerini açtığında, ağaç perdesi suyun altında yırtıldı ve su yüzeyinin altında sakin sakin yürüyen Herminien’in yansıyan görüntüsü sonsuza dek yasaklanmış bu evrenin ters yüzünden çıkarak kendisine doğru geldi. Bir anda, Albert’in yüreğindeki tüm kanın çekilmesine neden olan çoşku ve dehşet kargaşası içinde bir saatin on kez çaldığı net olarak duyuldu.Julien Gracg BiyografisiJulien Gracq 1910-2007 yılları arasında yaşamış Fransız yazar.… Devamini oku..

Etiketler: , , ,

Upirlerin Fısıltısı Kitap Özeti Konusu İncelemesi ve Yorumları, Kitabın Yazarı Kimdir, Nasıl Bir Kitap

Bir çizgi roman degil ama Abdülcanbaz gibi bir çizgi roman fenomeninin izinden gidiyor. VeTenten gibi büyük örneklerden besleniyor. Okurlarını bir yandan mistik ve korku dolu bir yandan da komik ve naif bir yapıyla buluşturuyor. Karakterler tamamen bir Türk yazara ve çizere ait, yerli bir kitap olmasından ötürü de ilgiyi hak ediyor. Yazar Çağan Dikenelli bu defa içinde “Gotik” tarzda çizimleri olan, fantastik/korku, polisiye ve “steam punk” türünün özelliklerini bir arada barındıran sürükleyici bir roman hediye ediyor bizlere.17. yüzyıl başları… Konstantiniyye. Şehrin altını köstebek geçitleri gibi sarmış arkaik tüneller. Mantığın ötesinde garip olaylar. Binbir türlü upir, yaratık, arkaik dönem ırkları, zamana bir virüs gibi sızmış mistik aktörler. Hafıza kapsülleriyle dimağ sahibi edilip casuslukta kullanılan biçare hayvanlar. Türlü hükümet meseleleri, hinlik, cinlik, espiyonaj ve baş edilemeyen gaipten sürüyle iş.Acayip hallerin bertaraf edilmesi için Yaftalı İbrahim Paşa tarafından gizlice kurulmuş bir büro: Tahtezzemin Hafiye Teşkilatı.Teşkilatın civanperver dedektifleri mübarek Şeker Efendi ve Devşirme Sahab.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler