Öğrenilesi Bilgiler


Cenap Şahabettin Hac Yolunda Kısa Kitap Özeti, Kitabın Konusu, İncelemesi ve Analizi
Cenap Şahabettin Hac Yolunda Kitabının ÖzetiCenap Şahabettin Hac Yolunda EseriHac Yolunda Kitap Özeti Cenap Şahabettin
XIX. yüzyıla kadar Türk yazınında gezi türünün pek zengin bir birikimi olduğu söylenemez; ancak bu yüzyılın son çeyreğinde pek çok güzel yapıtı yayımlanmıştır. Cenab Şahabeddin in görevli olarak gittiği Hicaz ve Mısır yolculuğunu canlı gözlemlerle anlattığı Hac Yolunda, gezi yazınımızın seçkin örnekleri arasındadır. Yazar bu kitabında gezip gördüğü yerleri yalnızca bir gezgin gözüyle ve yüzeysel olarak değil, tarih, coğrafya ve insan boyutlarıyla, örnek sayılacak bir düzsöz ustalığıyla anlatmaktadır.
HAC YOLUNDA
İsmail Habib Sevük’e göre “Edebiyatımızda tam mânâsıyla edebî olarak ilk seyahat kitabı” olan “Hac Yolunda”, hem bu özelliği hem de Edebiyât-ı Cedîde düzsözünün dikkat çeken bir örneği olması dolayısıyla çok önemlidir. Cenap Şehabettin, 1896′da sağlık müfettişi olarak Arabistan’a, Kızıldeniz kıyısındaki Cidde’ye gönderilmiş ve epeyce zorlu geçen bu gezisini, “Hac Yolunda”da anlatmıştır.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , ,

Reşat Nuri Güntekin Damga Kısa Kitap Özeti, Kitabın Konusu, İncelemesi ve Analizi
Reşat Nuri Güntekin Damga ÖzetiReşat Nuri Güntekin Damga KitabıDamga Özeti Reşat Nuri Güntekin 
Özetİffet hep abisinden farklı olmak ister. Bunu ilk anlayan Mahmut Efendi İffet’I hep Muzaffer’den ayrı sever. İffet, Kamiyap Kalfa sayesinde haftada iki gün Paşa babasından habersiz mahalle okuluna gider, oradaki çocuklarla arkadaşlık eder. Yazları ise Karamürsel’de Damlacık Çiftliğinde oturan Hatice halasında geçirir. Burada geçirdiği iki ay onun için çok farklıdır.
Özellikle halasının anlattığı hayaletli değirmen öyküsünden çok etkilenir. Bu hikayede; “birbirini çok seven Fatma ve İsmail, İsmail’inaskere gitmesiyle ayrılırlar. Fatma İsmail’I iki yıl bekler ama çevresi ndekiler İ smail’in Yemen’e gittiğini ve oraya gidenin yaşama ihtimalinin çok az olduğunu söyleyerek Fatma’yı Gaffar Ağa’ya verirler.
Aradan zaman geçtikten sonra İsmail Yemen ‘de n döner ve Fatma ‘nın evlendiğini öğrenir. Yalnız ikisi de hala birbirlerini çok sever. Bunun üzerine geceleri değirmende buluşmaya başlarlar.… Devamini oku..

Etiketler: , , ,

Gece Fısıltıları – Judith McNaught Kısa Kitap Özeti, Kitabın Konusu, İncelemesi ve Analizi
Gece Fısıltıları Kitap Özet – Judith McNaught Kitapları – Gece Fısıltıları Kitap Tanıtım – Gece Fısıltıları Kitap Fiyatı
Gece FısıltılarıYazar:Judith McNaught
Sayfa Sayısı: 398Baskı Yılı: 1999Dili: TürkçeYayınevi: Epsilon Yayınları
Küçük ve sakin bir kasabada polis olan Sloan Reynolds, güzel, akıllı, kendine güvenen ve herkesin sevdiği bir genç kadındır Her zaman herkesin yardımına koşar; bir miniğin dallara takılan uçurtmasını indirmek için ağaca tırmanırken de, bir yaşlının kayıp köpeğini ararken de, hep aynı sevecenlik içindedir Derken, otuz yıldır kendisini hiç aramamış olan babası, Sloan’ı, kız kardeşini ve kendisini yakından tanıyabilmesi için, son derece şık bir kasaba olan Palm Beach’e davet eder Genç kız gitmek istemez, ancak FBI ajanı Paul Richardson devreye girer ve Palm Beach’te yapacağı bir araştırmaya yardımcı olabilmesi için, Sloan’ı bu teklifi kabul etmeye zorlar
Sloan Palm Beach’e gider, yaşamı boyunca hiç karşılaşmadığı babasını, kız kardeşini, ninesini yakından tanır ve “Beyaz Atlı Prens”i ile karşılaşır Yakıcı bir aşk yaşarken umulmadık gelişmeler olacak ve Sloan üzücü ikilemler yaşayacaktır
Popüler romanın en tanınmış yazarlarından olan Judith McNaught okuyucular için tam anlamıyla bir hazineLiterary Times
Judith McNaught’ın, bir aşk romanın soluk kesici bir maceraya çeviren, eşi bulunmaz bir yeteneği varNaney R E O’Brien
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/gece-fisiltilari-judith-mcnaught-kisa-kitap-ozeti-kitabin-konusu-incelemesi-ve-analizi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Elif Şafak Aşk Kısa Kitap Özeti, Kitabın Konusu, İncelemesi ve Analizi
elif şafak aşk romanı özeti,elif şafak aşk kitap geniş özeti,elif şafak aşk roman özeti,

Elif Şafak’ın Aşk isimli kitabının her kelimesi gerçekten çok güzel..aşkın felsefesi bu kadar mükemmel anlatılamazdı..Geçtiğimiz aylarda okuma fırsatı bulduğum kitaba başladığım zaman elimden bırakamayıp kısa sürede okuduğum kitaplar arasında yeraldı..İşte en çok okunanlar listesine de giren Elif Şafak Aşk Kitap Özeti;
‘Aşk’ta Mevlana ve Şems’in ilahi aşkı üzerinden kitabın kahramanları Ella ile Aziz’in dünyevi aşklarına uzanıyor..
Ya ortasındasındır AŞK’ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde Ella Rubinntain 40 yaşında Amerikalı bir ev hanımıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte “sorunsuz” bir evliliği vardır.Üç çocuğunu da büyüttükten sonra bir yayınevinde editör asistanı olarak iş bulur; Görevi A Z Zahara adlı tanınmamış bir yazarın tasavvuf felsefesini konu alan tarihi romanını değerlendirmektir.Ancak hayatının kritik bir döneminde eline aldığı bu kitap, hiç beklemediği bir şekilde Ella’yı derinden sarsacak, dünyevi aşkı keşfetmek adına zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmasına neden olacaktır.Hayatlarımızın durgun gölünü dalgalandıran taş misali, yüzleşmek zorunda olduğumuz sıkıntılar, acılar… ve aşkın peşinde kat etmek zorunda olduğumuz zorlu yollar, ödediğimiz bedeller… Aşk… kitap içinde bir kitap, hayatın anlamı peşinde bir aşk macerası… Aşk… Elif Şafak’tan arayışa, gerçeğe ve keşfetmeye dair bir roman..”
Kitaptan Alıntılar
”Zira her ne kadar başkaları aksini iddia etse de aşk dediğin bugün var yarın yok cici bir histen ibaret değildir”
”Sen,sen ol kelimelere fazla takılmaAşk diyarında dil zaten hükmünü yitirirAşık dilsiz olur”
”Peki ama o halde nedenn analyamadığım,açıklayamadığım bir boşluk var içimde?Öyle bir boşluk ki günbegün büyümekteFare gibi sinsice,sessizce,hırslı ve haris,bu eksiklik duygusu ruhumu kemirmekteçNereye igtsem içimdeki boşluk da benimle gelmekteİnsan bu kadar tam iken gene de hala eksik hissedebilir mi?Ya da mutluyken kederli de olabilir mi?”
”Ondördüncü Kural:Hakk’ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine,teslim olBırak hayat sana rağmen değil,seninle beraber aksın”Düzenim bozulur,hayatımın alt üstüne gelir”diye endişe etme.Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”
”Ya aşkı öğret bana ya da aşkın yokluğuna üzülmemeyi”
”İnanç aşk gibidirİspat şstemez.Mantıksal bir açıklama beklemez.Ya vardır,ya da yokBeni dindar biri olarak saymışsın.Halbuki değilimDindar olmakla inançlı olmak aynı şey değil!”
”Her hakiki aşk,umulmadık dönüşümlere yol açar.Aşk bir milad demektir.Şayet ‘aşktan önce’ ve ‘aşktan sonra’ aynı insan olarak kalmışsak,yeterince sevmemişiz demektir.Birini seviyorsanonun için yapabileceğin en anlamlı şey değişmektir.O kadar çok değişmelisin ki sen,sen olmaktan çıkmalısın!”
” ”Rüzgarla gelmedim” demişti Şems,”ki rüzgarla gideyim senin hayatından!” ”
””Beni sevebilir misin?” diye sordu”Seni zaten seviyorum” dedi Aziz gülümseyerek”Ama daha beni tanımıyorsun bile””Seni tanıyorum” diye üsteledi Aziz emin bir sesle”Benimle ilgili bilmediğin o kadar çok şey var ki””Seni tanımam için çok şey bilmeme gerek yokSenin özünü görüyorum” dedi AzizVe Ella bu cümleyi bir yerden hatırladı.Sanki ağzından çıkan kallavi cümleler beklemediği anlarda ona geri dönüyordu.Çember gibiydi hayatNe verirsen aynen iade ediyordu.Çılgınlıktı bu!… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , ,

Jane Eyre – Charlotte Bronte Kısa Kitap Özeti, Kitabın Konusu, İncelemesi ve Analizi
Jane Eyre Kitap Özet – Charlotte Bronte Kitapları – Jane Eyre Kitap Tanıtım – Jane Eyre Kitap Fiyatı
Jane EyreCharlotte BronteKirpi Yayıncılık / Gençlik Klasikleri Dizisi226 sayfaISBN: 9786054429127Baskı Tarihi: Kasım 2010Etiket: 3,00 TLKitap Özet
On yaşında öksüz ve yetim kalan Jane Eyre, kendisine köle gibi davranan yengesi tarafından yoksul kızların gittiği, katı disiplinli bir yatılı okula gönderilir On yıl kadar kaldığı bu okulda sonunda öğretmen olur Bir süre sonra da Edward Rochester’ın malikânesinde mürebbiyelik yapmaya başlar
Jane, giderek hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar yaşayacak, beş parasız ve evsiz barksız kalacak, erkeklerin egemenliğindeki bir dünyada bir kadının tek başına ayakta kalabileceğini kanıtlamak için savaşacaktır
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/jane-eyre-charlotte-bronte-kisa-kitap-ozeti-kitabin-konusu-incelemesi-ve-analizi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler