İrlanda Cumhuriyeti Nüfusu, Coğrafi Özellikleri, Ekonomisi, İklimi, Kültürü, Yönetimi, Dini İnancı Hakkında Bilgi
İrlanda Cumhuriyeti    Hakkında Bilgi,  İrlanda Cumhuriyeti  İle İlgili Ansiklopedik Bilgiler

İrlanda Cumhuriyeti, İngiltere’nin ba­tısında yer alan İrlanda Adası’nın yüzde 85′ini kaplar. Adada 32 il vardır. Bunlardan An­trim, Armagh, Down, Fermanagh, Londonderry ve Tyrone, Kuzey İrlanda adı altında, 1921′den beri İngiltere’ye bağlıdır.

İrlanda Cumhuriyeti’ne ilişkin bilgilerResmi adı: İrlandaYönetim: İki meclisli, çok partili bağımsız cumhuriyetYüzölçümü: 70.285 km²Başkent: DublinDoğal yapı: Parçalı dağ kümeleriyle çevrelenmiş, denizden yüksekliği ortalama 75 metre olan bir düzlüktür. Carrantuohill 1.041 metre yüksekliği ile en yüksek tepedir.Başlıca ürünler: Buğday, arpa, yulaf, patates, şe­kerpancarı, şalgam, çiftlik hayvanı, süt.Dışarıya satılan başlıca ürünler: Makine, taşıt donanımı, et ve süt ürünleri.Önemli kentler: Dublin, Galvvay, Cork, Limerick, Dun Laoghaire, Waterford.Eğitim: İlk ve orta dereceli okulların çoğu hükümet yardımı gören özel okullardır.
İrlanda eskiden güneyde Munster, doğuda Leinster, batıda Connaught ve kuzeyde Ulster olmak üzere dört eyaletten oluşuyordu.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,