Öğrenilesi Bilgiler


Diş Macununu kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir?
Bu yazıda Diş Macununu ilk yapan ve ilk bulan kimdir sorusuna yanıt verilmektedir. Aşağıda Diş Macunu ne zaman icad edildi, kim tarafından icat edildi, nasıl icad edildi, icadının hikayesi öyküsü ve tarihi gelişimi, mucidi kimdir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.
İcad Eden Kimdir?
Diş macunu modern tarihi 1892 yılında başladı. O yıl Amerikalı Doktor Washington Sheffield diş macununu depolamak için katlanabilir tüp icat etti. Dört yıl sonra 1896 yılında, Colgate kendi markası yapmaya başladı.Etiketler: Diş Macununu kim buldu, Diş Macununun icadı hakkında bilgi, Diş Macununu bulunuşu, Diş Macunu nasıl icat edildi, tarihte ilk kez kim icat etti, Diş Macununun tarihçesi ile ilgili kısa bilgi, Diş Macunu ne zaman ve kim tarafından icad edilmiştir, Diş Macununu bulan bilim adamı kim
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/dis-macununu-kim-icat-etti-ilk-kim-buldu-mucidi-kimdir.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Emayeyi kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir, ne zaman kim tarafından icad edildi
Emayeyi Bulan KimdirEmaye NedirEmaye, silisyuma kurşun oksit, boraks, soda, potasyum hidroksit ve renk için metal oksitlerin ilavesiyle elde edilen cama benzer yüzeye verilen isimdir.
Emaye, tarihi araştırmalardan öğrenildiğine göre, M.Ö. 5. yüzyıla kadar inmektedir. Eski Yunan’da kuyumcular emayeyi renk tonunu ayarlamak için kullanırlardı. Olimpiya tapınağındaki Zeus heykeli, üzerinde emaye çiçekler olan bir perde ile süslenmişti. 
Dokuzuncu yüzyılda Bizans, emayenin yeni merkezi olmuşsa da pek az bir yeniliğin ortaya çıktığı tesbit edildi. On birinci yüzyılda ise emaye tekniği, batıya geri döndü.
Günümüzde emaye, büyük bir sanayi hâline geldi. Çeşitli endüstri dallarında kullanılmaktadır.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/emayeyi-kim-icat-etti-ilk-kim-buldu-mucidi-kimdir-ne-zaman-kim-tarafindan-icad-edildi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , ,

Banyoyu kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir, ne zaman kim tarafından icad edildi
Banyoyu bulan kimdirİlk banyo romalılar döneminde kullanılmıştır.Romalılar zamanında banyo yapmak, bir uygarlık belirtisi sayılıyordu ye bu nedenle hemen her evde bir banyo vardı. M.S. 5. yy’da Roma İmparatorluğu’nun çökmesiyle birlikte, bu güzel alışkanlık Avrupa kıtasında büyükölçüde ortadan kalktı. 1870′li yıllara gelinceye değin, banyo yapmak, insanlar için bir külfet niteliğindeydi.Bazı insanlar,’ara sıra sağlıklı olacağı gerekçesiyle soğuk duş alırlardı. Ama, soğuk suyla banyo yapmalarının asıl nedeni, mutfak sobası üzerinde banyo yapmaya yarayacak kadar su ısıtmanın güçlüğü idi. İlkbanyo ısıtıcıları, başlıca iki tipte üretiliyordu: Yarım banyo ve duşlu banyo.
1880′li yıllardan itibaren, bugün bildiğimiz uzun küvetler ve duş sistemi geliştirildi. Sıcak su kolaylığı sağlandı ve banyolar yeniden yaygınlaştı.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/banyoyu-kim-icat-etti-ilk-kim-buldu-mucidi-kimdir-ne-zaman-kim-tarafindan-icad-edildi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , ,

Ehliyeti kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir, ne zaman kim tarafından icad edildi
4 Ağustos 1893 tarihinde Paris Emniyet Müdürlüğü, bir kararname yayınladı: “Hiçbir motorlu araç, sahibinin başvurusu üzerine tarafımızdan verilecek sürücü belgesi olmadan kullanılamaz. Sürücülerin Yanlışları nedeniyle, söz konusu belgeleri iptal etme hakkına her zaman sahibiz.” Bu duyuru üzerine, araba sahipleri, Paris Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yaptılar. Kendileri bir direksiyon sınavından geçirildi ve başarılı görülenlere sürücü belgeleri verildi, 10 Mart 1899′da Fransız Hükümeti, bir kararname yayınlayarak sürücü belgelerinin araba kullandıkları zaman sürücülerin yanında olmasını ve her istendiğinde gösterilmesini istedi. Belgelerin üzerinde araba sahibinin bir fotoğrafının bulunması gerekiyordu. 1 Kasım 1899′a kadar Paris bölgesinde 1795 kişiye sürücü belgesi verilmişti.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/ehliyeti-kim-icat-etti-ilk-kim-buldu-mucidi-kimdir-ne-zaman-kim-tarafindan-icad-edildi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Somun ve Cıvatayı kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir, ne zaman kim tarafından icad edildi
Sanayinin vazgeçilmezi somun ve cıvatalar ilk olarak ağaçyan yapılmaktaydı. Somun ve cıvatadan, sıkıştırıcı olarak, 1550 yılından itibaren Avrupa’da yararlanılmaya başlandı. Bu somun ve cıvatalar, tamamen elle ve tahtadan yapılıyordu. 1798 yılında ABD’de David Wilkinson somun ve cıvata üreten bir araç yaptı. Ondan bir yıl önce de İngiliz Henry Moudslay, tamamı metal olan cıvatalarla somunları üretmeyi başarmıştı. Bu iki buluş üzerine, somun ve cıvata hızla yayıldı. 19. yüzyıla gelindiğinde makine ve bina yapımında metal somun ve cıvatalar ahşap benzerlerinin yerlerini tamamen almış durumdaydılar.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/somun-ve-civatayi-kim-icat-etti-ilk-kim-buldu-mucidi-kimdir-ne-zaman-kim-tarafindan-icad-edildi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler