Öğrenilesi Bilgiler


Karamanoğulları Beyliği’nin Dini İnancı Nedir, Hakkında Bilgi
Karamanoğulları Beyliği, Anadolu Selçuklu Devleti’nin ardından kurulan Karaman merkezli beylik. Karamanoğlu Mehmet Bey, Türkçeyi devlet yönetiminin resmi dili olarak kullanan Anadolu’daki ilk Türk devletidir. 13. yüzyılda Karamanoğulları, Anadoludaki en güçlü Türk beyliği kabul ediliyordu. Bu yüzden Osmanlı Beyliği onlardan ilk başlarda uzak durmuş, iyice büyüyüp güçlendikten sonra Karamanoğullarını kendisine bağlamıştır.
Dini: İslam
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/karamanogullari-beyliginin-dini-inanci-nedir-hakkinda-bilgi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , ,

Gün Olur Asra Bedel – Cengiz Aytmatov Roman Özeti, Hakkında Bilgi

KİTAP TANITIMI
Kitabın ad : Gün Olur asra BedelYazar : Cengiz AytmatovTürüı : Roman
Romanın vakası Kazak boylarında geçer.Bir kazak Türkü olan Yedigey’in ekim devriminden sonra sosyal karışıklık ve belirsizlik yüzünden bir yere tutunmak ihtiyacı ile Kumbel istasyonuna tanıştığı Kazangap vesilesiyle Sarı-Özek bozkırlarındaki Boranlı istasyonuna yerleşmiştir.Yedigey, 1944 de savaşta sakatlanınca kızıl saçlı,sevimli ve güler yüzlü doktor ona : “Savaş bitmek üzere. Aklına kötü bir şey gelmesin.Bir an önce memleketine dön.Bir yıl içinde eski gücüne kavuşursun.”demişti.Yollar,trenler,istasyonlar ana baba günüydü.Aral Gölü kenarındaki Cangeldi’ye geldiğinde dar sokakları,ayağına yapışan çamurları ile Cangeldi’yi hepten ıssızlaşmış bulmuştu.Savaş erkekleri adeta silmişti.Açlıktan ölmemek için herkes hayvan çiftliklerine dağılmıştı.Balıkçılıkla geçinen köyde Aral’a açılacak erkek kalmamıştı.Evde onu bekleyen birini bulan Yedigey işe yaramaz bir durumda olmaktan söylenip duruyordu.Görünüşte sağlam biri olarak görünüyordu.Amam güçsüz beyni zonklayan ayakta zor duran bir hali vardı.Eşi Ukubala’nın yakınları onu bozkıra çağırmışlardı.Şimdilik otlaklarda otlayan hayvanları gözetlerdi.Eğer iyileşirse belki hayvancılık yapardı.Gururlu bir kişi olan Yedigey ailesine yük olmamak için demir yollarında çalışmaya koyulur.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Necip Fazıl Kısakürek’in Yazdığı Tüm Tiyatro Eserleri Nelerdir, Hakkında Bilgi
Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Oyunları
Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Eserleri İsimleri
Necip Fazıl Kısakürek Oyunları 
Asıl ismi Ahmet Necip Fazıl Kısakğrek olan ünlü şair sadece şiir alanında değil edebiyat alanında da önemli eserler vermiştir.
Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak, Nam-ı Diğer Parmaksız Salih bu oyunlardan en önemlileridir. Ancak içleirnde en çok ilgiyi gören Bir Adam Yaratmak olmuştur. Oyun türk tiyatrosunun en çok sahnelenen oyunları arasında yer almaktadır.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/necip-fazil-kisakurekin-yazdigi-tum-tiyatro-eserleri-nelerdir-hakkinda-bilgi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , ,

Akdeniz şivesi nedir, nasıldır, özellikleri nelerdir, hakkında bilgi
Akdeniz bölgesinde yaşayanların şivesiAkdeniz halkının şivesi
Akdeniz Bölgesine ait bazı yerel Şive(ağız) örnekleri;Abo = hayret ifadesianarya = arka geriaraya gitmek = ziyan olmakasortmen = esofmanbanadura = domatesbarnak = parmakbayaktan = az öncebici bici = su muhallebisibider = tohumbocit = bakir sürahi (sonradan alüminyuma döndü)böcük = küçük böcekbos bosçu = eski amerikan esyalari satanbögü = zehirli örümcekcere = kulplu testicibindirik = cibinlikcillop = piril pirilcinik = ufakcilk = çürükcıncık = camcırlazmak = mizikçilik yapmakcülük = civcivçağırdak = çekirdekçul = kilim yer yaygisideel mi = degil midene = tanedemikten = biraz öncedeyha = iste oradadezze = teyzedad = lezzetdandik = ise yaramazdavsan = tavsanessah = sahiezvahane = eczane
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/akdeniz-sivesi-nedir-nasildir-ozellikleri-nelerdir-hakkinda-bilgi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , ,

Makedonya’nın başkenti nedir neresidir, hakkında bilgi

Makedonya Başkenti Nerede Bulunur
Makedonya Balkanlarda bulunur. 542 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalan ülke Türk izleri taşımaktadır.
Makedonya Cumhuriyetinin başkenti Üsküptür.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/makedonyanin-baskenti-nedir-neresidir-hakkinda-bilgi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler