Deniz ulaşımı için kullanılan araçlar nelerdir, hangi taşıtlar denizde gider?

Denizde Giden Araçlar – Deniz Ulaşımında Kullanılan AraçlarGemiGemi, su üzerinde insan ve yük taşımacılığında kullanılan büyük tekne. Gemi sözcüğü anlam olarak kayıktan daha büyük tekne anlamına gelse de, günümüzde genellikle denizgüverteli tekneler kastedilir.
YelkenliYelkenli, yelkeni olan, yelkenle giden deniz, göl veya akarsu taşıtıdır.Teknenin şekli, yelkenlerinin sayısı ve düzenine göre farklı isimlerle adlandırılır. Türk sularında yelkenli olarak kullanılabilir en yaygın sabit salmalı tekne gulettir. Ancak gulet ve Ege Denizi’nin diğer yaygın teknesi tırhandil, özellikle son 40 yılda daha çok makine ile kullanılır hale gelmişlerdi
DenizaltıDenizaltı, sualtında ve üzerinde hareket kaabiliyetine sahip olan bir deniz aracıdır.Denizlerin altına inmek, deniz içi ve deniz dibi nimetlerinden yararlanmak düşüncesinin insan muhayyelesini uğraştıran binlerce yıllık bir geçmişi vardır.Fakat denizlerin gizleyici ve örtücü niteliğinden yararlanılarak denizaltı gemilerini Deniz Kuvvetlerine bir vurucu güç unsuru olarak katılması fikrinin Büyük İskender ile başladığı rivayet edilir.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,