Öğrenilesi Bilgiler

Açıklamalı Atasözleri ve Anlamları, Kısa Atasözü Açıklaması

Aşağıda Alfabetik olarak A’dan Z’ye Tüm Atasözleri ve bunların anlamları ile açıklamaları detaylı bir şekilde sizlere sunulmuştur.

Abanın kadri yağmurda bilinir.Her şeyin bir değeri vardır. Bir şeyin gerçek değeri (kadri) ise, ona gerçekten ihtiyaç duyulduğu zaman ortaya çıkar.
Abdala “kar yağıyor” demişler, “titremeye hazırım” demiş.Yoksulluk ve sıkıntı içinde yaşayıp eziyet çekmekte olan kimseler, karşılaşacakları zor şartlardan endişe duymazlar. Çünkü onlar bu şekilde yaşamaya alışıktırlar.
Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır. Kimi görgüsüz ve eğitimsiz kimseler bir rastlantı sonucu lâyık olmadıkları önemli bir işin başına geçseler ya da bir mevki elde etseler, aptalca davranmaya, o yerin adamı gibi görünmeye ve böbürlenmeye başlarlar. Dahası, bunun kendi hakları olduğunu da ileri sürerler.
Abdal düğünden, çocuk oyundan usanmaz.Kimi insanlar yaptıkları işten zevk duyarlar ve onu bırakmak istemezler; bu işi sürekli olarak, tekrar tekrar yapmaktan da hiç bıkkınlık duymazlar.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

9.sınıf edebiyat kitabı cevapları full tamamı hepsi tüm sayfalar eksiksiz
 9.sınıf edebiyat kitabı cevapları full tamamı hepsi tüm sayfalar eksiksiz
BU SAYFADAKİ ÖDEVLERİN BİR KISMINI BİLGİSAYARINIZA İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!…
Bu kitap cevaplarının bizimle alakası olmayıp tamamen internetten derlenmiştir.
Not : Eksik sayfaları elimizden geldiğince tamamlamaya çalışıyoruz.Sabrınız için teşekkür ederiz ..Sayfa 4-5-7anlama yorumlama:
1-tiyatro,mimari,müzik,resim3)-mermerden mutfak tezgahı yapan ustadır işinde uzmanlaşmışdır zanaatkar dır mermeri heykele dönüştüren ise sanatcıdır.sanatçı tüm içtenligiyle hareket eder.4)-sanaçı herkesin göremedigini görür bu ndenle sokaga tekrar hayat vermiştir.5)-yüksek uygarlıklara çagdaş modern uygarlıklara sahib olmamızın kültürde ileri gidilmesinin sebebi sanattır.
SAYFA 5ÖLÇME DEĞERLENDİRME
1-)D,Y2-)DİL3-)E4-)B
Sayfa 8
1-)Y,D2-) PSİKOLOJİ-TIP3-)D
SAYFA 111) Y , D2)Boşluk doldurma : SİSTEM3)D şıkkı
blogkafem.blogspot.com
SAYFA 14anlama yorumlama2-yarın batıdan yağışlı bir hava gelecek—yağışlı hava yarın batıdan gelecek—batıdan yarın yağışlı hava gelecekahmet annesine hediye aldı—hediyeyi annesine ahmet aldı.3-bazı kelımelerın cıkartılması verılmek isteen mesajın verılememesine neden olur.bu durum metnın yapısıyla ilgilidir.cumleler anlam bırımlerı olarak bırleserek metnın ana dusuncesını yada temasını olusturur .bunlardan yada cumleyı olusturan anlamlı dıl bırlıklerınden bazılarının cıkarılması temnaın ana dusuncenın yada verılmek istenen mesajın verılememesıne neden olur.4-ele avuca gelır seymı :ulasılmaz yakalanamaz anlamındayanına kar kalır :karsılıksız kalmak tek kazancı o olmakolmayacak duaya amın demek :gerceklesemeyecek bır seyle uğrasmakkırk yılda bır merhaba etmek : çok az seyrek gorusmek.1)D,Y
2)………………………..cümleler topluluğuna metin denir..… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , ,

Özbekistan Nüfusu, Coğrafi Özellikleri, Ekonomisi, İklimi, Kültürü, Yönetimi, Dini İnancı Hakkında Bilgi
Özbekistan  Hakkında Bilgi,  Özbekistan  İle İlgili Ansiklopedik Bilgiler
Özbekistan Tarihi
Özbek halkının tarihinin ilk dönemlerine ait bilgi yoktur. Özbeklere bu ad, ilk olarak 1313-1340 yılları arasında hüküm süren Altınordu Hükümdarı Gıyaseddin Muhammed Özbek tarafından verildi. Timur Hanın ölümü üzerine zayıflayan Timur İmparatorluğu topraklarının Aral Gölü ve Seyhun Irmağının kuzeyindeki bölgede dağınık olarak yaşıyan Özbekler, Ebü’l-Hayr’ın idaresinde toplanarak, 1428’de onu kendilerine han ilan ettiler. Kısa zamanda kuvetlenerek çevredeki diğer boyları da hakimiyetleri altına aldılar.
CeyhunIrmağı kıyısındaki Sığnak, Arkuk, Suzak, Özkent gibi şehirleri ele geçirdiler ve bunlardan Sığnak’ı başşehir yaptılar. Türkistan taraflarına düzenlenen seferlerde Kalmuklara mağlup olunca, bu durumdan istifade eden Kanay veCanibek adlı başbuğlar bazı Özbekleri de yanlarına alarak Çağatay Hanına sığındılar. Bölgeden ayrılan bu Özbeklere Kazak veya Kırgız kazakları adı verildi.
Ebü’l-Hayr’ın vefatından sonra Özbekler, Çağatay-Moğol hükümdarı Yunus Hana yenilerek dağıldılar.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

İradeyi güçlendirme yolları

Şub 20, 2014 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

İradeyi güçlendirme yolları
İradeyi güçlendirme yolları, irade nasıl güçlendirilir, islamda iradeyi güçlendirmek, güçlü bir iradeye sahip olmanın yöntemleri, irade güçlendirici şeyler nelerdir:
İradeyi güçlendirmenin yolları nelerdir?
Bir gemi için dümen ne ise, insan için irade odur. İnsan irade ile devamlı beyne mesajlar gönderir. Beyin net mesajlar ister. Kararsızlık insanı ruhen zayıflatır. Bir ordu komutanı askerlerine, “Şöyle yapsanız herhalde iyi olur.” ; “Sanıyorum şöyle yapmanız gerekiyor” gibi ifadeler kullansa kimseyi harekete geçiremez. Başarılı bir komutan, net ifadelerle emir ve direktiflerini verir. Onun gibi, “Bugün şu kitabı okusam herhalde iyi olur.” “Sanıyorum ders çalışmam gerekiyor” tarzında kararlar alan birisi hedefe varamaz. “Mutlaka okumalıyım, çalışmalıyım” diyen birisi ise, adım adım hedefine ulaşır.
İnsanın fiilleri meyillerden doğar. Meyiller ise; akıl, duyu organları ve latifelerle beslenir. İnsandan güzel fiillerin meydana gelmesi, bütün bunların irade dümeni ile güzel şeylere yönlendirilmesiyle mümkündür. Mesela, diğer gün zor bir imtihanı olan talebe, “mutlaka başarmalıyım” diye başarıya doğru meyleder.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , ,

11. sınıf inkılap tarihi ve atatürkçülük ders notları
 
 T.C İnkılap Tarihi Ders Notları
KURTULUŞ SAVAŞI
KUVAYI MİLLİYE HAREKETİ
Düşman işgalleri karşısında yurdun çeşitli yörelerinde ortaya çıkan milli direniş teşkilatlarına Kuvayı Milliye denir.İlk direnişler, güney cephesinde Fransızlara karşı başlamıştır.Kuvayı Milliye, teşkilat olarak batıda Yunan işgallerine karşı ortaya çıkmıştır.
İstanbul Hükümeti’nin işgaller karşısındaki çaresizliği, Mondros Ateşkes Antlaşması ile orduların dağıtılması Kuvayı Milliye’nin ortaya çıkmasına neden olan etkenlerdir.
1919′un Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan Balıkesir ve Alaşehir kongrelerinde Kuvayı Milliye’nin insani ve maddi yönden desteklenerek ortak bir cephe oluşturulması kararlaştırıldı ve böylece Batı Cephesi meydana geldi.
Sivas Kongresi’nden sonra Ali Fuat Paşa ,düzenli orduların oluşturulmasından sonra da İsmet Paşa Batı Cephesi komutanlığına getirilmişlerdir.
MUSTAFA KEMAL’İN SAMSUN’A ÇIKIŞI (19 Mayıs 1919)
I.Dünya Savaşı’nda Suriye’de görev yapan Mustafa Kemal , Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası İstanbul’a geldi.İstanbul’dan vatanın kurtuluşunu mümkün görmeyen Mustafa Kemal Anadolu’ya geçmeye karar verdi.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler