Gazların Çözünürlüğü Kısa Anlatım
Gazların Çözünürlüğünü etkileyen faktörler nelerdir, Gazların Çözünürlüğüne etki eden faktörler, Gazların Çözünürlüğü basit ve kısa anlatım, Gazların Çözünürlüğü hakkında teorik bilgi, Gazların Çözünürlüğü resimli konu anlatımı, Gazların Çözünürlüğü özet

GAZLARIN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
Bir gazın herhangi bir sıvıdaki çözünürlüğü;Gazın cinsine bağlıdır.Sıcaklık arttıkça azalır.Basınç arttıkça artar.
GAZLARIN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ: (HENRY KANUNU)
Gazlar ile sıvı arasında ne zaman bir birliktelik olsa,gaz sıvı içerisinde erimeye başlar. Çözünen gaz miktarı çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlardan en önemlisi gazın kısmi (parsiyel) basıncıdır. Basınç arttıkça sıvı içerisinde daha fazla gaz çözünür. Basınç düştüğü zaman ise bu işlemin tersi olur ve çözünmüş olan gaz kabarcıklar halinde serbest kalmaya başlar. Bu ilişkiye HENRYY’NİN GAZLARIN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ YASASI denir.
Günlük yaşantımızda sıvı içinde gaz çözünmesi olayına asitli içecek şişelerinde çok kolay rastlarız. Bu tür içecekler içinde çözünmüş CO2(Karbondioksit) bulundururlar. Eğer şişeyi çalkalayıp açarsak gazın serbest kalması çok kolay olur ve bir kısım gazla karışmış sıvı, şişenin dışına taşabilir.Bu gaz yasasının bir dalıcı için önemi şunlardır.1-Oksijenin kan tarafından alınması ve karbondioksitin salınması.2-iniş ve yükseliş sırasında ortam basıncına bağlı olarak ciğerlerdeki hava basıncının artması yada azalması sonucu,kanın ve dokuların Nitrojeni tutması yada serbest bırakması.Bu hal iniş sırasında hiç bir sorun yaratmaz.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , ,