Öğrenilesi Bilgiler

DOLAR ya da Euro cinsinden borcu olanlar borç vergisi ödeyecekler, alacağı olanlar daha az vergi ödeyecekler
FIKRA GİBİ
Ne düşündüğünüzü tahmin edebiliyorum.Diyorsunuz ki;“Firmanın zaten dolar borcu var. Borcu olan bir firma borcunu nasıl ödeyebileceğini düşünürken; ‘Gel bakalım, dolar borcun olduğu için daha fazla vergi ödeyeceksin’ denilmesi mümkün mü?”Mümkün efendim..Burası Türkiye!..Bir de tersi var.Dolar ya da eurocinsinden alacağı olanfirmaya da;“Senin döviz cinsinden alacağın var. Onun için daha az vergi ödeyeceksin” denilecek.İster inanın ister inanmayın, yasa böyle diyor!
HANGİ YASA?
Merak edenler için açıklayalım; Vergi Usul Yasası’nın 280. maddesi böyle diyor.Gelin birlikte okuyalım;“Madde 280-Yabancı paralar borsa rayici ile değerlenir.… Bu madde hükmü yabancı para ile olan senetli veya senetsiz alacaklar ve borçlar hakkında da caridir”İzleyen maddelerde de değerleme ile ilgili diğer teknik ayrıntılar yer alıyor.Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için, dolar borcu ve alacağı olan (A) ve (B) şirketleriyle ilgili birer örnek verelim.
DÖVİZ BORCU OLAN
(A) Anonim şirketinin 10 milyon dolar senetli borcu vardır.1 Ocak 2012’de dolar kuru  1.8889 TL31 Mart 2012’de dolar kuru  1.7729 TL.Bu durumda;- 1 Ocak’ta TL karşılığı 18 milyon 889 bin TL olan borç,- 31 Mart’ta TL karşılığı 17 milyon 729 bin TL,- Aradaki fark ise 1 milyon 160 bin TL oluyor.Böyle olunca (A) şirketi, 10 milyon dolar borcu aynen durduğu halde, 1 milyon 160 bin TL kazanmış kabul ediliyor.… Devamini oku..

Etiketler: ,

Asil Nadir hakkında bilmedikleriniz
Asil Nadir Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi
Etiketler: Asil Nadir Kim, Asil Nadir Biyografi, Asil Nadir kaç yaşında yaşı kaçtır, Asil Nadir doğum tarihi, Asil Nadir nereli, Asil Nadir boyu kaç, Asil Nadir hayatı ve yaşamı
Asil Nadir Biyografisi
Asil Nadir Kıbrıslı Türk iş adamı.
Asil Nadir 1 Mayıs 1941, Lefke, Kıbrıs de dünyaya geldi.Lefke’de, İrfan Nadir ve Safiye Nadir’in oğlu olarak doğdu. Mağusa’da gazete satarak büyüyen Asil Nadir, ailesinin 1963 yılında Londra’ya taşınması ile yeni bir hayata başladı. Bu dönemde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden ayrıldıktan sonra, babasının gözetiminde iş hayatına atıldı. Aile kısa bir süre sonra Londra’da bir cash-and-carry konfeksiyon şirketi olan Wear Well’i satın aldı. 70′li yılların başında şirket yılda bir milyon sterlin gelir getirmeye başlamıştı. 1974 Kıbrıs Harekâtı sonrasında Asil Nadir Kuzey Kıbrıs’a dönerek Rumlardan kalan işletmeleri değerlendirdi. O dönemde İngiltere’de zarar eden Polly Peck şirketinin hisselerini satın aldı.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , ,

Türkiye’nin En Zengin İnsanları, Türkiye’de en çok para kazanan iş adamları ve şirketler
Türkiyenin en zengin aileleri, Türkiyenin en çok para kazanan kişileri, Ülkemizdeki En Zengin Aileler, Türkiyede Serveti En Büyük İnsanlar, Türkiyenin en çok kar eden firmaları:Ekonomist dergisinin 2004 yılından bu yana düzenlediği ‘En zengin 100 araştırması’nda Türkiye’nin en zengin aileleri servetlerini açıkladı. 100 kişinin serveti 216 milyar doları buluyorServetleri Erimiş
Bu yıl borsadaki düşüş, artan döviz kurları, TL bazlı servetlerin biraz erimesine ve pek çok ismin yer değiştirmesine yol açtı. Listede ilk 3 değişmedi.
Koç Ailesi’nin 7 yıldır birinci sırada olduğu listede, ikinci sırada 6-8 öilyar dolar servetiyle Şahenk Ailesi, Erol Türkan ve Şevket Sabancı aileleri ve Ülker ailesi yer aldı.
Onları 5-6 milyar dolarlık servetle Şarık Tara ve Eczacıbaşı aileleri izledi.
En Zengin 9 bin kişi
Bu yıl listeye ilk defa giren aileler ve kişiler de oldu. Fettah Tamince, Yalçın Sabancı, Küçük Ailesi, Mehmet Serpil, Süleyman Varlıbaş ve Güral Ailesi .… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

İMKB Sözlük Anlamı Nedir, Tanımı Hakkında Ansiklopedik Bilgi – Türkçe Sözlük
İMKB Nedir, İMKB Ne Demek, İMKB AçılımıİMKB kısaltma, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, menkul kıymetlerin güven ve istikrar içinde işlem görmesini sağlamak amacıyla 26 Aralık 1985’te kurulmuş, 3 Ocak 1986 tarihinde faaliyete geçmiştir. İMKB, kurulduğu günden bu yana Türk sermaye piyasalarının ve Türkiye ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmaktadır.
91 sayılı KHK’ya dayanılarak kurulan İMKB özerk ve mesleki bir kurum olup, kamu tüzel kişiliğini haizdir. İMKB yetkili olduğu konu ve alanlarda kendi yasal düzenlemelerini yapabilmektedir.
İMKB Üyelerinden oluşan Genel Kurul, borsanın en üst karar organıdır. İMKB Yönetim Kurulu, Başkan ve dört üyeden oluşmaktadır. Başkan üçlü kararname ile atanırken, yönetim ve denetim kurulu üyeleri İMKB Genel Kurulu tarafından seçilmektedir.
İMKB Başkanlığını 2 Kasım 2007’den itibaren Hüseyin ERKAN yürütmektedir.
Detay: imkb nedir, imkb ne demek, ımkb nedir, imkb açılımı, ımkb ne demek, 
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/imkb-sozluk-anlami-nedir-tanimi-hakkinda-ansiklopedik-bilgi-turkce-sozluk.html… Devamini oku..

Etiketler: , ,

İnsanı takip eden kenelerin özellikleri hakkında bilgi

İnsanları takip eden kene türü nedir, nasıl tanınır?
Yaz sıcakları ile birlikte nüfusları hızla artan kenelerden bir türünün insanları takip ettiği ortaya çıktı.
Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vatansever, bazı kenelerin insanın peşinden giderek, 15-20 dakika takip ettiğini iddia etti.
Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Zati Vatansever, Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce Kırklareli Ticaret Borsası’nda muhtarlara yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısında, dünyada 900 çeşit kene olduğunu söyledi.
Kenelerin hastalık taşıma noktasında sineklerden daha etkili olduğunu anlatan Prof. Dr. Vatansever, şunları kaydetti:
”Kenelerle yaşamasını bilmek çok önemli. Nasıl korunacağımızı bilmek gerekiyor. Keneler bir böcek türü değildir. Kenelerin 8 bacakları var. Keneleri yumuşak, sert, mera, mesken kenesi diye sınıflara ayrılır. Bizim hastalıklarımız mera keneleriyle ilgili. Yumuşak keneler daha çok ağıllarda yaşarken, diğerleri ise doğada yaşar ve insan faktörünü arayıp bulurlar. Kan emecekleri hayvan olmazsa kenelerde olmaz.… Devamini oku..

Etiketler: , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler