Öğrenilesi Bilgiler

İç anadolu bölgesinde bulunan iller, iç anadoluda hangi şehirler vardır, iç anadolunun illeri nelerdir isimleri

iç anadolu bölgesi iller haritası
İç Anadolu Bölgesinin sınırları içerisinde yeralan 13 il:
AksarayAnkaraÇankırıEskişehirKaramanKayseriKırıkkaleKırşehirKonyaNevşehirNiğdeSivasYozgat

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/ic-anadolu-bolgesinde-bulunan-iller-ic-anadoluda-hangi-sehirler-vardir-ic-anadolunun-illeri-nelerdir-isimleri.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

İç Anadolu Bölgesi İlleri, İç Anadolu’da Bulunan İller, İç Anadolu Bölgesi’nde Hangi İller Var?

İl merkezleri temel alındığında, İç Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer alan 13 ili şunlardır: Merkezi Nüfusları (2011sayımı)

Ankara : 4.660.000
Konya : 1.074.000
Kayseri : 977.000
Eskişehir: 651.000
Sivas : 311.000
Kırıkkale: 195.000
Aksaray : 178.000
Karaman : 138.000
Kırşehir : 116.000
Niğde : 115.000
Nevşehir : 88.400
Yozgat : 77.100
Çankırı : 72.700 

Bu illerden Ankara, Eskişehir, Çankırı ve Yozgat’ın bazı ilçeleri Karadeniz Bölgesi’ne, Sivas’ın bazı ilçeleri Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne, Konya, Karaman ve Niğde’nin güney ilçeleri Akdeniz Bölgesi’ne, Kayseri’nin bazı ilçeleri Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri’ne girer. Ayrıca Afyonkarahisar, Bilecik, Çorum ve Tokat illerinin bazı ilçeleri bu bölgeye girer. 

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/ic-anadolu-bolgesi-illeri-ic-anadoluda-bulunan-iller-ic-anadolu-bolgesinde-hangi-iller-var.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

İç Anadolu Bölgesi yöresel kıyafetleri ve geleneksel giysileri, kültürel folklorik giyim tarzı

a) Kadın GiyimiAnkara’da ele geçen en eski örneklerden yakın zamana kadar yapılan araştırmalarda görülen başlıca kadın kıyafetlerinin en ilginç olanları takım halinde holta ve salta ile birlikte veya tek giyilen sırmalı entarilerle setentiliyon gibi düz ve kalın münakkaş ipekli kumaşlardan yapılan etek ceket şeklindeki elbiseler teşkil etmektedir Kadın kıyafetleri evde sokakta misafirliğe giderken düğün ve gelin elbiseleri gibi ağır ve kıymetli herbiri çeşitli renk ve şekillerde mevsim ve yaşa göre değişen birtakım elbise çeşitleriyle karışımıza çıkar.Düğün kıyafetleri:Gelin elbiseleri ile düğün elbiseleri aynıdır Yalnız gelinleri farklı kılan şey başlarındaki tel ve duvaklardır Ağır elbise olarak addedilen bu elbiseler sadece düğün ve düğünle ilgili törenlerde (nişanlar kına geceleri paça günleri vb) giyilir bunun dışında kesinlikle giyilmezdi.
Düğün elbiselerinin en eski örneklerini üç etek entariler oluşturur Bunların aşağı yukarı üç asırlık bir geçmişi vardır Üç eteklerden sonra iki etek denilen harbalı ve holtalı elbiseler giyilmeye başlanmıştır İki eteklerden sonra da yavaş yavaş holtalar terkedilerek holtasız düz elbiselere rağbet başlamıştır ki bunların da ilk örneklerini belinin iki yanı büzgü ve pastalı bolca tek etekten oluşan çantalı entari olarak tabir edilen sırmalı elbiseler teşkil etmektedir II Abdülhamit devrinden itibaren ise setentiliyon gibi kalın ipekli ve münakkaş kumaşlardan yapılan ve daha çok Avrupa modası olduğu tahmin edilen korsajlı balinalı.Genç Kız Kıyafetleri:Genç kızların kıyafeti genellikle sade ve basittir Süslü elbiseler giymeleri toplumca ayıp sayılırdı Esasen kızların kına gecesi ve şerbet (nişan) ten başka merasimlerde (düğün veya mevlüt) bulunmaları da geleneklere aykırı idi Çok özel durumlarda düğüne gitmesi gerektiği zaman bile basma pazen veya yünlüden alelade elbiseler giyerlerdi.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

İç anadolu bölgesinin örf ve adetleri ile gelenek ve görenekleri nelerdir hakkında bilgi

AKSARAY Gelenek ve Görenekleri
Anadolu da kadın tarih çağlardan bu yana üretimin ve doğurganlığın sembolü olmuştur. Bu özeliklerle oluşan Anadolu kültürü içinde kadın ana tanrıca olmuş ve bu kült geleneğe bağlı olarak günümüze kadar gelmiştir. Aksaray kadını bu geleneğin temsilcisi olarak bu yaşamda önemli bir yer almıştır. Kadınlar oluşan bu kültür gereği özellikle ev ve devlet yönetiminde büyük roller üstlenmiştir. Evde, ve dışarıda derleyici ve toparlayıcıdır. Eşine ve çocuklarına bağlı olan kadın bu görevlerini büyük özverilerle yerine getirir. Kendi için fazla yaşamayan Aksaray kadını kendine yeterince zaman ayırmaz, lüks ve süse fazla düşkün değildir (son 25 yıla kadar). Kazanca göre harcamalarını bilir. Geleneklerine bağlı Aksaraylı kadının incelik ve zarafetini evinin her köşesinde görmek mümkündür.
Aksaray kadını; evde ve sokakta giyimine özen gösterir. Evde sade, ev içi günlük giysileri kullanır.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Doğu anadolu bölgesindeki plato isimleri, doğu anadoluda bulunan platolar nelerdir, başlıca önemli platolar
Bölgede dağlardan sonra en fazla alan kaplayan yerşekli plâtolardır. Platolar, Fırat ve Aras nehirlerinin kolları tarafından parçalanmıştır. En büyük plâtosu ‘’Erzurum-Kars Platosu’’dur. Bölgede yer alan dağ kuşakları arasındaki çöküntü oluklarında ovalar yer almaktadır. Birinci çöküntü kuşağını; Ardahan, Göle ve Çıldır Gölü, İkinci çöküntü kuşağını; Erzurum, Erzincan, Pasinler, Horasan ve Iğdır ovaları, Üçüncü çöküntü kuşağını ise; Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş ve Van Gölü(Van) çanakları ve bunlar içerisinde yer alan ovalar oluşturur.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi PlatolarıGaziantep Platosu: Fırat nehrinin batısında yer alır. Yüksekliği 800 m. civarındadır. Fırat’ın kolları tarafından parçalanmıştır.
Şanlıurfa Platosu: Fırat Nehri’nin doğusunda yer alır. Fırat Nehri ve kolları tarafından parçalanmıştır.
Mardin Eşiği ve Mazıdağ: Dicle Nehri ve kollan tarafından parçalanmıştır.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/dogu-anadolu-bolgesindeki-plato-isimleri-dogu-anadoluda-bulunan-platolar-nelerdir-baslica-onemli-platolar.html… Devamini oku..

Etiketler: , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler