Bilgisayarı kim icat etti, ilk kim buldu, mucidi kimdir?

Bu yazıda Bilgisayarı ilk yapan ve ilk bulan kimdir sorusuna yanıt verilmektedir. Aşağıda Bilgisayar ne zaman icad edildi, Bilgisayar kim tarafından icat edildi, nasıl icad edildi, Bilgisayar icadının hikayesi öyküsü ve tarihi gelişimi, Bilgisayar mucidi kimdir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.
Bilgisayarı İcad Eden Kimdir?

Bilgisayar tarihçesine bir göz atarsak, bilgisayar fikrinin çok eskilere dayanmadığını görürüz. Daha 1830′larda Charles Babbage (1792-1871) fark makinesini ve ardından analitik makineyi yapmasıyla hesaplama işlerinin elektro mekanik araçlara yaptırılması ve sonuçların elde edilmesi görüşü doğmuştu. Charles Babbage yaptığı bu makineler ile başarılı sonuçlar elde edememesine rağmen, bilgisayarların temelinin onun tarafından atıldığı kabul edilmektedir.
1850 yılında George Boole kendi adıyla anılan ve sadece 1 ve 0 rakamlarının kullanıldığı Boole Cebiri sistemini bularak, bilgisayarların gelişimi üzerinde önemli rol oynamıştır.
1890′da Herman Hollerith tarafından, delikli kartlarla bilgilerin yüklenebildiği ve bu bilgiler üzerinde toplama işlemlerinin yapılabildiği bir elektro mekanik araç geliştirdi.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,