Öğrenilesi Bilgiler

Afyonkarahisar tarihi yerleri doğal güzellikleri Gazlıgöl, Aslanlı Taş, Avdalas Kalesi, Ayazini, Döger Yolu
Afyonkarahisar denildiğinde ilk aklan gelenler kaymak ya da sucuktur. Oysa meraları temiz havası açık hava müzesi görünümündeki doğası zengin tarihi mermer ocakları kalesi maden sodası kaymağı vişneli ekmek kadayıfı ve tabii insana hayat veren kaplıcaları var.
Afyonkarahisar doğadan torpilli. Son olarak bir de Cumhurbaşkanı çıkaran Afyonkarahisar’a şöyle bir bakacak olursanız yok yok! İlk akla gelen sucuk. Çünkü etrafta mera çok hava temiz etler leziz sucuklar da öyle. Kentin çevresinde ise doğa adeta açıkhava müzesi… Mermer ocakları da var. İnanılmaz renkte güzellikte damarlara sahip mermerler dilim dilim kesilmiş pahalı banyoları süslemeye hazırlanıyorlar.

Aslanlı Taş
Efsaneye göre Kral Midas’ın tüm yalvarış ve yakarışlarının sonunda bir kız çocuğu olmuş. Ne var ki genç kızlık döneminde tüm vücudunu yaralar sarmış ve hiçbir hekimin iyileştiremediği hastalık yüzünden ağrılara acılara dayanamayıp yollara düşmüş dağ tepe dolaşır olmuş.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Afyonkarahisar Nüfusu Kaçtır 2012

Nis 14, 2014 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

Afyonkarahisar Nüfusu Kaçtır 2012
2012′de yapılan adrese göre nüfus sayımında Afyonkarahisar   ilimizde toplam  698 626 kişi yaşıyor.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/afyonkarahisar-nufusu-kactir-2012.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , ,

Afyonkarahisar Tarihçesi

Mar 8, 2014 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

Afyonkarahisar Tarihçesi
Afyonkarahisar ilinin bulunduğu toprakları ilkin Hitit İmparatorluğu’nun sınırları içinde görüyoruz. Sonra Frig ve Lidya’lılara geçen bölge, M.Ö.6. Yüzyılda tüm Anadolu ile birlikte Pers egemenliğine geçiyor. Büyük İskender ile Makedonya İmparatorluğuna katılan topraklar, onun ölümünden sonra parçalanıyor. İskender’in generalleri Anadolu’ya paylaşmak için savaşa girişiyorlar.
Bundan sonra Afyonkarahisar topraklarında Selevkos ve Bergama Krallığı hüküm sürmekte. Roma İmparatoru I.Kanstantin zamanında, yöre Roma’ya bağlanıp halkı Hıristiyanlaştırılmaya çalışılıyor. Roma’nın ikiye ayrılmasından sonraki dönemde bölgeyi Bizans’ın egemenliğinde buluyoruz. M.S. 5. Yüzyılda Bizans İmparatoru Zenon, Afyonkarahisar yöresinde, Sasani’lerle savaşa tutuşuyor. 7. Yüzyılda Müslümanlığın birleştirdiği Arapların gözü Bizans’ın başkenti İstanbul’da. Bizans başkenti almak için yola çıkan Araplar, 739 yılında Afyonkarahisar kapılarına kadar geliyorlar. İslam inanışına göre; Battal Gazi, Bizans’la yapılan bu savaşlar sırasında şehit düşmüştür.
1071 zaferinden sonra Anadolu Türklere açılmış, Kutalmış oğlu Süleyman Şah emrindeki Türkler, tüm Batı Anadolu’yla birlikte Afyonkarahisar yöresini de fethetmişlerdir. Bizansı korumak ve kutsal toprakları geri almak isteyen Batı devletlerinin orduları, I.… Devamini oku..

Etiketler:

Afyonkarahisarın Nesi Ünlü

Kas 22, 2012 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

Afyonkarahisarın Nesi Ünlü

Afyonkarahisar deyince akla: Sakala çarpan çorba, zürbiye, sırtsırta, gelir.
afyonkarahisar, afyonkarahisarın nesi ünlü, afyonkarahisarın neyi ünlü, afyonkarahisarın ünlüleri, afyonkarahisar deyince ne akla gelir, afyonkarahisarın ünlü şeyleri, afyonkarahisarın ünlü yemekleri, afyonkarahisarın yemekleri, afyonkarahisar nesiyle ünlü, afyonun nesi ünlü
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/afyonkarahisarin-nesi-unlu.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Randevu, İnternetten Randevu Alma, Telefonla Randevu Al Online Randevu Web Sitesi Sayfası

Randevu almak için aşağıdaki internet adresini ve telefon numarasını kullanabilirsiniz.
Online Randevu : www.afyondh.saglik.gov.tr
Telefonla Randevu : (0272) 444 42 34
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/afyonkarahisar-devlet-hastanesi-randevu-internetten-randevu-alma-telefonla-randevu-al-online-randevu-web-sitesi-sayfasi.html… Devamini oku..

Etiketler: , ,