Aristotales hakkında kısa bilgiler
Aristotales Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi
Etiketler:Aristotales Kim, Aristotales Biyografi, Aristotales doğum tarihi, Aristotales nereli, Aristotales boyu kaç, Aristotales hayatı ve yaşamı
Aristotalesin Biyografisi

Aristoteles, Ege Denizinin kuzeyinde bulunan Stageriada doğmuştur (M.Ö. 384-322). O dönemde, Stageriada İyon kültürü egemendir ve Makedonyalıların buraları istila etmeleri bile bu durumu değiştirmemiştir. Bu nedenle Aristotelese bir İyonya filozofu denilebilir.
Annesi hakkında adından başka hiçbir şey bilinmemektedir; babası Nicomaihos, hekimdir ve Makedonya Krallarından Amyntusun (M.Ö.393-370) hekimliğine getirildiğinde, ailesi ile birlikte Stageria”dan Makedonyanın başkentine taşınmıştır.
Aristoteles burada öğrenim görmüş ve savaş yaşamına ilişkin ayrıntılı bilgiler ve deneyimler edinmiştir; bir taraftan İyon ve diğer taraftan Makedonya etkileriyle biçimlenmiş ve gençliğinde, ilgisini daha çok tıp üzerinde yoğunlaştırmıştır.
17 yaşına geldiğinde öğrenimini tamamlaması için Atinaya gönderilen Aristoteles, hayatının 20 yılını (M.Ö. 367-347) burada geçirmiştir. Atinaya gelir gelmez, Platon”un öğrencisi olarak Akademi”ye girmiş ve hocasının ölümüne kadar burada kalmıştır.… Devamini oku..

Etiketler: , , , ,