Öğrenilesi Bilgiler


Rap ve Hiphop nedir, arasındaki farklar nelerdir

Haz 21, 2014 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

Rap ve Hiphop nedir, arasındaki farklar nelerdir
Rap haKKında TanımLar…
Sorduğun kişiye ve hangi jenerasyondan olduğuna baglı olarak “rap” terimi farklı anlamlara bürünür. Bir noktada rap her söylenene muhalefet olan bir insanın sizi oyuna getirmek, inandırmak için mazeretler uydurma çabasıdır. 70′ li yıllarda rap, sizi ikna etmek kullanılan sözcüklerdir. Bu, özellikle de bir kadından cinsel çıkarlar elde etmeye çalışan genç bir erkeğin uyguladığı yönteme verilen isimdi. Günümüzde ise rap, müziğin temposuna uyarlanarak söylenen kafiyeli sözlerdir. Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementden biridir. Ve diger elementler DJlik, breakdance ve grafiti, hiphop’ ı yeterince yaygın hale getiremediği için rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir. Rap sözcüğü daima bu aktiviteyi açıklamak için kullanılmamıştır. Müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli sözler söylemek Mc’ lik olarak adlandırıldı. Rap terimi ’79 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde hiphopla özdeşleşmiş gibi görünüyordu. Bunlardan ilki King Tim III (Personality Jock)’ tu, ki bu şarkı hiphop’ ın bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçti.… Devamini oku..

Etiketler: , ,

Sanat ve Zanaat nedir, arasındaki farklar nelerdir

Eki 31, 2012 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

Sanat ve Zanaat nedir, arasındaki farklar nelerdir

Sanatın zanaattan ne farkı vardır, sanat ve zanaat aynı kelimelermidir, anlamları aynımıdır başkamıdır:
sanat ile zanaat arasındaki farksanat ile zanaatın farkısanat ile zanaat arasındaki ilişki
Sanatla zanaatın çakıştığı yerler olmakla birlikte ki bunlar yaratıcılık ve ustalığın bir arada olduğu durumlardır, genellikle sanat ve zanaat bir birinden rahatlıkla ayrılabilir. Ama nedense insanlar zanaatkâr olmak yerine hep sanatkâr olmayı tercih ederler. Buda ayrım yapma işinde sıkıntılara neden olur.
Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre kelimelerin anlamı:SANAT:
1 . Bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık:“Bir oyunun on beş gün sürmesi bir sanat hadisesi olduğunu gösterirdi.”- T. Buğra.2 . Belli bir uygarlığın veya topluluğun anlayış ve zevk ölçülerine uygun olarak yaratılmış anlatım:“İtiraf edelim ki dünkü halkımız henüz sanata karşı hazırlıklı olmadığı için çok büyük müşkülata maruz kalıyordu.”- A.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler