Öğrenilesi Bilgiler


TUNCELİ ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir
TUNCELİ Burada bazı maden yataklarının bulunmasından dolayı şehre Tunceli adı verilmiştir. Yani tunçülkesi demektir.
TUNCELİ adı nereden geliyor

Abdurrahman Dilipak geçtiğimiz günlerdeki yazısında, son günlerde ‘de yaşanan Dersim krizini ele aldı. Dilipak yazısında olaya farklı bir yerden bakarak Tunceli’nin Dersim olma yoluna değindi. İşte Dilipak’ın yazısındaki o bölüm:
TUNCELİ ADI NEREDEN GELİYOR(…) Tunceli adı nereden geliyor biliyor musunuz? Dersim kırımındaki operasyonun adı “Tunç El” operasyonu imiş. Yani “Demir yumruk” ya da “balyoz operasyonu” gibi bir şey.. Tunç-El operasyonunun adını, operasyon mağdurlarına şehir ismi yaptılar, Tunceli diye. İyi mi!. Halkın üzerine bomba yağdıran kadının adını da havaalanına verdiler.. Bakalım Tunceli ne zaman Dersim olacak?

 

DERSİM’İN KAYIP KIZLARINI GÖTÜRÜP BABALARINI ÖLDÜRENLERİN EVİNE HİZMETÇİ YAPTILARMuğlalı”nın adını olayın geçtiği yerdeki, kışlaya verenler aynı zihniyetin devamı değil mi sanki.Dersim”in kayıp kızlarını götürüp, babalarını öldürenlerin evine hizmetçi yaptılar.… Devamini oku..

Etiketler: , , , ,

BARTIN ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir
BARTIN “PARTHENİA”dan Bartın’a dönüşen adın kaynağı “PARTHENİOS”dur. Bartın ırmağının antik çağdaki adı olan Parthenios; Yunan mitolojisinde, OKENAUS’un çocuklarından birisi ve “Sular Tanrısı”dır. “Sular ilahı veya Muhteşem akan su” anlamlarına gelir. Bir başka anlamı da “Genç Bakire veya Genç Kızlar için koro türküleri”… “Genç Bakire” ise, tanrıça Athena’nın bir sıfatı.
Bartın İlin adı nereden geliyor?
İlin adı nereden geliyor?“PARTHENİA”dan Bartın’a dönüşen adın kaynağı “PARTHENİOS”dur. Bartın ırmağının antik çağdaki adı olan Parthenios; Yunan mitolojisinde, OKENAUS’un çocuklarından birisi ve “Sular Tanrısı”dır. “Sular ilahı veya Muhteşem akan su” anlamlarına gelir. Bir başka anlamı da “Genç Bakire veya Genç Kızlar için koro türküleri”… “Genç Bakire” ise, tanrıça Athena’nın bir sıfatı.Bartın, Batı karadeniz’de doğal güzelliği, plajları, tarihi yapıları, mağralarıyla ilgi çeken bir ildir. İnkumu, Amasra, Çakraz, Kızılkum, Mogada, Güzelcehisar ve Bozköy sadece yörenin değil, Batı Karadeniz bölgesinin önemli plajlarıdır.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

DÜZCE ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir
DÜZCE Adının nereden geldiği konusunda her hangi bir kayda rastlanmamıştır.
 
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/duzce-ismi-nerden-gelmistir-adini-nasil-almistir-efsanesi-hikayesi-nedir.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

AKSARAY ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir
AKSARAY Selçuklu Sultanı İzzettin Kılıçarslan, şehirde cami, medrese, kümbetler ve büyük ve beyaz bir saray yaptırdı. Şelir “Aksaray” adını işte bu beyaz saraydan aldı.
Tarihte kurulan her köyün, her şehrin adının ister gerçek olsun, ister rivayet, isterse efsane bir hikayesi vardır. Aksaray’ın da adı hakkında bir çok rivayet, bir çok efsane anlatılır. Aksaray’ın adının ilk olarak I. Hattuşili ye ait eski Hitit metinlerinde geçen “Nenessa (Nenossos) olduğu sanılmaktadır. M.Ö. 718 yılında Yeni Asur kralı II. Sargon vergi vermeyi durduran ve Muşkili Mita (Frig kralı Midas) ile Kargamış Kralı Pisiris ile işbirliğine giren Şinukhtulu Kiaki’ye karşı Tabal seferi başlatmıştır.
Aksaray İli yakınlarında olduğu düşünülen bu kentin adı, eski Asur metinlerinde Şinakhatum olarak geçmektedir.Sefer sonucunda Kiakki’nin egemenliği sona ermiş. Şinukhtu kenti Atunalı Kurti’nin yönetimine bırakılmıştır. Aksaray Merkezinde bulunan Hitit hiyeroğlifli stelde adeta Aksaray’ın Geç Hitit dönemindeki Şinukhtu kenti olduğuna desteklemektedir
Persler bölgeyi işgal ettiklerinde “Güzel atlar ülkesi” manasına gelen “CAPPADOCIA” adını bu bölgeye vermişlerdir.… Devamini oku..

Etiketler: , , ,

Hakkâri ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir
KARİ Hakkâri kelimesi Kürtçe’ den dilimize geçmiştir. Bu rivâyete göre kelimenin özü “Kar-in” olup “Her” önekini almıştır. Kürtçe’ de “Kar-in”, “-ebilmek” manasına gelip, insanın güç yetirebilme durumunu anlatır. Dolayısıyla “Hakkâri” kelimesi “hep güçlü, hep edebilen” anlamı vardır.
HAKKARİ.nin Eski Adı Nereden Geliyor ?

“ÇÖLEMERİK” (HAKKARİ’nin eski adı) nereden geliyor acaba?
Çöl-emerik’in kuzeyi Van gölü, doğusu da Urmiye gölü ile çevrilidir, doğusu ayrıca Cilo dağları ve batı sınırı da deli Zap suyu ile sınırlanmıştır. Yani genellikle sularla sınırlanmış kapalı bir havza olduğu gibi; girişi ve çıkışı zordur. Tarih boyunca kültürel olarak da kapalı bir havza olarak varlığını sürdürmüştür. Rahmetli Babamın görevi nedeniyle çocukluğumun bir kısmının geçtiği ve ilkokula başladığım yer olan bu bölgeye komşu Van’da daha sonra ben de beş yıl görev yaptım.
Gerçekten de nüfus profili doğu ve güneydoğu’nun diğer kısımlarından farklı bir bölge olduğu bilinmektedir.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler