Öğrenilesi Bilgiler

Don Kişot Kısa Kitap Özeti, Don Kişot Kitabın Konusu ve Anafikri

Eki 11, 2012 Yazan: wuup | Kategori: Bilgi Deposu

Don Kişot Kısa Kitap Özeti, Don Kişot Kitabın Konusu ve Anafikri

Etiketler: Don Kişot Kitabının Kısa Özeti, Don Kişot Kısaca Özet, Don Kişot Kitabının Anafikri Nedir, Don Kişot Kitabı Ne Hakkındadır, Don Kişot Kitabının Konusu Nedir, Don Kişot İsimli Kitabın İncelemesi, Don Kişot İle İlgili Detaylı Ayrıntılı Bilgi, Don Kişot Kitabının Yorumları, Kitap Analizi

Don Kişot Kitabı Hakkında Kısaca Bilgi

don kisot kisa kitap ozeti don kisot kitabin konusu ve anafikri CERVANTES DON KISOT ALTIN COCUK KITAPLARI  36046552 01 acf6cbb663 1349527265 Don Kişot Kısa Kitap Özeti, Don Kişot Kitabın Konusu ve Anafikri

Don Kişot Kahramanları (Kişileri):

Don Kişot: Don Kişot’u takma ad olarak kullanmaktadır. Asıl adı Alonso’dur. Eserin ana kahramanıdır. Zayıf, yaşlı bir adamdır. Hayalci ve saf bir mizacı vardır. Kendisini son şövalye olarak görmektedir.

Dük ve Düşes: Don Kişot’un ev sahipleridir. Alaycı, fırsatçı kişilerdir.

Sancho Panza: Sıradan bir köylüdür. Don Kişot onu uşak olarak kullanır. Saf, aynı zamanda realist, kurnaz, basit bir adamdır.

Juana Panza: Sanchönun karışıdır. Basit bir köylü kadınıdır.

Pcro Perez: Köyün papazıdır.

Master Nicholas: Köyün berberidir.

Sanson Carrasco: Salamanca Üniversitesi’nde okuyan bekâr, kaba espriler yapan bir gençtir.

Dulcinea del Toboso: Kendisini şövalye sanan Don Kişot, şövalyelerin bir sevgilisinin olması gerektiğini düşünür. Sıradan, şişman bir köylü kızı olan Aldonzo’ya Dulcinea del Toboso takma adını verir. Onu aristokrat bir ailenin güzel kızı olarak düşünür.

Kitabın Özeti

Don Kişot romanında dönemi biten bir toplum düzenini yeniden yaşatmanın olanaksızlığını anlatılmaktadır. İspanya’nın bir köyünde ,elli yaşında ,uzun,ince boylu,zayıf yapılı, Kesada adında bir köylü yaşar. Bu kişinin , köyün yüksek bir tepesinin üzerinde bulunan, eski zaman şatolarına benzeyen eski bir konağı vardır. Bu konakta, hizmetçisi , uşağı ve on dokuz yaşındaki yeğeni ile birlikte yaşamaktadır.
Kesada , gece gündüz demeden , derebeylik devrinde , Avrupa’da zayıfları , güçsüzleri korumak amacıyla ülke ülke dolaşan şövalyeleri konu alan kitaplar okur. Odasının biri , bu şövalye kitapları ile doludur. Eski zaman şövalyelerine büyük bir hayranlık duymaktadır. Sonunda şövalye olmaya karar verir.Büyük bir şövalye olmak için bazı şeyler gereklidir.İyi bir şövalyenin önce bir kılıcı , kalkanı ve silahı olmalıdır. Bunlardan biri olmazsa tam anlamıyla bir şövalye olunmaz. Sonunda bütün eksiklerini tamamlar. Fakat daha önemli bir eksik vardır. Kesada adı gerçek bir şövalyeye uygun değildir ve adını Don Kişot olarak değiştirir.Kendisine bir at gerekmektedir. Çünkü her şövalyenin güçlü bir atı vardır.Hemen ahıra koşar ve ahırda sıska , zayıf bir at bulur ve ertesi sabah yola koyulur.
Belli bir süre sonra bir hana rastlar. Hanı kale zanneder. Şövalye olmanın başka bir şartı da derebeyi yenmiş olmaktır. Kendisini şanslı hisseder ve kaleyi zaptetmek için işe koyulur. Böylece kendisine zırh giydirileceğini düşünür. Atını kaleye doğru sürer. Hancı , olayı fark eder ve Don Kişot’u karşılar. Hancı şakacı birisidir. Don Kişot’la alay ederler , eğlenirler , gülerler. Hancı bir şövalyenin yanında bulunması gereken dört şeyi söyler. Bunlar ;çokça para , iç çamaşırı , yara merhemi ve bir uşaktır. Don Kişot’a bunları tamamlamasını söyler. Ertesi sabah, Don Kişot’a zırh giydirme töreni yapılır. Don Kişot , artık kendisini tam bir şövalye olarak görür. Bu dört eksiğini tamamlamak için köye döner. Bu eksiklerini tamamlar.
Uşağı ile birlikte yola koyulurlar. Uşağın adı Sanço Panza’dır. Epey ilerledikten sonra yel değirmenlerine rastlarlar. Don Kişot düşmanlarının karşıda olduğunu söyler. Sanço Panza karşıda yel değirmenlerinden başka bir şey görmez. Don Kişot , karşıdaki büyük devlere saldıracaklarını söyler. Sanço Panza onların dev değil , yel değirmeni olduğunu söylese de Don Kişot , Sanço Panza’nın sözünü keser ve devlere yani yel değirmenlerine saldırır. Yel değirmeninin koca kanadı Don Kişot’la atına çarpar ve birkaç metre geriye uçarlar. Sanço Panza , Don Kişot’u kaldırır ve ağacın gölgesine taşır. Don Kişot devlerin çok güçlü olduğunu söyler. Belirli bir süre sonra yaraları iyileşir.
Başka bir gün yine ilerlerken on , on beş kişilik bir gruba rastlarlar. Don Kişot , bunların düşman kuvvetleri olduğunu düşünerek saldırıya geçer. Don Kişot , korkunç bir dayak yer ve ölü gibi yere yatar , serilir , kalır . Sanço Panza , Don Kişot’u yerden kaldırarak atına bindirir ve yola koyulur.
Sabah olur gün ağarmaya başlar. Yola koyulurlar. İkisi de çok yorgun düşer. Bir çayırlığa rastlarlar. Çayırlıkta bir ağacın gölgesine geçip otururlar. At ve eşeklerini çayıra salarlar. Yemeklerini yerler.Hayvanlarda taze otları yerler. Bir süre sonra çayırlığa birkaç kişi gelir. Onlarda hayvanlarını çayıra salarlar ve başka bir ağacın gölgesine yerleşirler. Yeni gelenlerden biri kendi atı sanıp, Don Kişot’un atının üzerindeki heybeyi karıştırmaya başlar. Don Kişot durumu fark eder. Adamın hırsızlık yaptığını zanneder. Don Kişot , bir daha çarpışma ,savaşma ,kavga şansı eline geçtiği için sevinir. Sanço Panza , Don Kişot’ u kararından vazgeçirmeye çalışır. Don Kişot doğrulur ,ayağa kalkar, zırhını giyer ,kılıcını eline alır ve kişilere hakaret ederek ileriye doğru atılır. Diğer gurup , Don Kişot ve Sanço Panza’yı döver. Don Kişot’ un ağzından burnundan kan gelir. Diğer kişiler arkalarına bile bakmadan kaçarlar. Sanço Panza , Don Kişot’u ayağa kaldırır ve Don Kişot’ un atıda ayağından yaralanmıştır. Don Kişot , Sanço Panza’nın eşeğine biner ve yola düşerler.
Bir hana rastlarlar. Hancı Don Kişot’a yardım eder ve yarasına merhem olur. Don Kişot , içer , yer, , yatar ,ve iyileşir.Don Kişot; ’’Şövalyeler yer, içer, yatar, kalkar para vermez ‘’ deyince hancıdan da korkunç bir şekilde dayak yer ve Sanço Panza, Don Kişot’u köyüne geri getirir. Don Kişot şatosunda belirli bir süre sonra iyileşir. Ardından şövalyeliğin kendine göre olmadığını anlayarak eski hayatına geri döner.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/don-kisot-kisa-kitap-ozeti-don-kisot-kitabin-konusu-ve-anafikri.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
Don Kişot Kısa Kitap Özeti, Don Kişot Kitabın Konusu ve Anafikri, 7.0 out of 10 based on 6 ratings
wuup'layanlar don-kisot ne demektir, , don kişot kitap analizi, DON KİŞOT ADLI KİTABIN KONUSU, Don Kişot Kısa Kitap Özeti, Don Kişot Kitabın Konusu ve Anafikri diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: don ki kitabının ana kahramanları, don kişot ana fikri, don kişot ana fikri nedir, Don Kişot Kısa Kitap Özeti, Don Kişot Kitabın Konusu ve Anafikri, don kişot kitabında ne anlatılıyor, don kişot kitabının kısa özeti, don kişot kitabının konusu, don kişot özet, don kişotun ana fikri, don kişotun kahramanları kimlerdir, don-kisot ne demektir, donkisot un sanco,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler