Öğrenilesi Bilgiler

İç Anadolu Bölgesi yöresel kıyafetleri ve geleneksel giysileri, kültürel folklorik giyim tarzı

a) Kadın GiyimiAnkara’da ele geçen en eski örneklerden yakın zamana kadar yapılan araştırmalarda görülen başlıca kadın kıyafetlerinin en ilginç olanları takım halinde holta ve salta ile birlikte veya tek giyilen sırmalı entarilerle setentiliyon gibi düz ve kalın münakkaş ipekli kumaşlardan yapılan etek ceket şeklindeki elbiseler teşkil etmektedir Kadın kıyafetleri evde sokakta misafirliğe giderken düğün ve gelin elbiseleri gibi ağır ve kıymetli herbiri çeşitli renk ve şekillerde mevsim ve yaşa göre değişen birtakım elbise çeşitleriyle karışımıza çıkar.Düğün kıyafetleri:Gelin elbiseleri ile düğün elbiseleri aynıdır Yalnız gelinleri farklı kılan şey başlarındaki tel ve duvaklardır Ağır elbise olarak addedilen bu elbiseler sadece düğün ve düğünle ilgili törenlerde (nişanlar kına geceleri paça günleri vb) giyilir bunun dışında kesinlikle giyilmezdi.
Düğün elbiselerinin en eski örneklerini üç etek entariler oluşturur Bunların aşağı yukarı üç asırlık bir geçmişi vardır Üç eteklerden sonra iki etek denilen harbalı ve holtalı elbiseler giyilmeye başlanmıştır İki eteklerden sonra da yavaş yavaş holtalar terkedilerek holtasız düz elbiselere rağbet başlamıştır ki bunların da ilk örneklerini belinin iki yanı büzgü ve pastalı bolca tek etekten oluşan çantalı entari olarak tabir edilen sırmalı elbiseler teşkil etmektedir II Abdülhamit devrinden itibaren ise setentiliyon gibi kalın ipekli ve münakkaş kumaşlardan yapılan ve daha çok Avrupa modası olduğu tahmin edilen korsajlı balinalı.Genç Kız Kıyafetleri:Genç kızların kıyafeti genellikle sade ve basittir Süslü elbiseler giymeleri toplumca ayıp sayılırdı Esasen kızların kına gecesi ve şerbet (nişan) ten başka merasimlerde (düğün veya mevlüt) bulunmaları da geleneklere aykırı idi Çok özel durumlarda düğüne gitmesi gerektiği zaman bile basma pazen veya yünlüden alelade elbiseler giyerlerdi.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kütahya kadın kıyafetleri, kütahyanın yöresel kadın giysileri,kütahya yöresi kadın giyimi
Kütahya Bayan Giysileri, kütahyalı kadınların geleneksel kıyafetleri, kütahya bölgesine ait elbiseler ve giyim kültürü:
KADIN GİYİM KUŞAMI

Anadolu’nun her yanında kendine has folklorik özellikle bölgenin kültürünü yansıtan giysileri vardır. İç Anadolu, Marmara ve Ege Bölgeleri kavşağında bir geçiş noktasında bulunan Kütahya’da özellikle kadın giyimi Anadolu’nun başka hiçbir yerinde olmayan bir farklılık ve zenginlik taşmaktadır. Kütahya, Germiyan Beyliği ve Osmanlı saray giysilerinin etkisi altında en kaliteli renkli ipek işleme, sim sarma gibi tekniklerle kadife, atlas, yünlü mantin kumaşlar üzerine işlenmiş çok değerli kıyafetlere sahiptir. Anadolu’da düğün giysisi olarak bir veya iki çeşit giysi varken, Kütahya’da Bindallı, Yolaklı, Dallı, Eğrimli, Çatkılı, Tefebaşı gibi çok çeşitleri vardır.Bunlar da kendi içlerinde ayrıca üçetekli entari ve şalvarlı olarak ayrı türlere ayrılır. Giyilen elbise giyenin düğündeki durumunu, hangi taraftan olduğunu tanıtır.
Gelin Kıyafeti TEFEBAŞI
Kütahya düğün giysilerinin en ağırı ve en değerlisidir.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Doğu anadolu bölgesine özgü giyim tarzı, halkı nasıl giyinir, neler giyer

Doğu Anadolu Bölgesinin Yöresel KıyafetleriDoğu Anadolu Bölgesinin Kıyafetleri, Doğu Anadolu’da giyim kuşam, Doğu Anadolu Bölgesinin Geleneksel Kıyafetleri, Doğu anadolu Bölgesi GiysileriGiyimDoğu Anadolu Bölgesinin konumunun getirdiği etkilerden dolayı müzik ve oyunlarında görülen farklılıklar kıyafetlerinde de peştamalinden, çabulasından, Trabzon lastiğine kadar Torul ve Kürtün İlçelerinde Karadeniz etkisi görülürken Kelkit ve Şiran yöresinde ihram, tepelik gibi öğelerle Doğu Anadolu etkisi ağırlık kazanmaktadır

Erkek KıyafetleriGömlekİç donZıpka-Zıvga-ZıfkaCepken-Kapalı yelek- Yelek-CepkenKışın aba-CeketÇarık-Yemeni veya kabaralı kunduraFes veya kukulatKemer-silahlık veya kuşakYün çorap
Aksesuarlargümüş hamaylıpazvatmuska (gümüş kap içinde)gümüş köstek
Kadın Kıyafetleriİç gömlekİçlik entari (Mintan)Üç etekGöğüslükYelekSarkaDon (Tuman)Tepelik veya fesŞal kuşakYaşmak-ÇemberYün çorapÇarık veya kabaralı kunduraAksesuarlargerdanlık,gümüşHamaylıŞal peştamal
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/dogu-anadolu-bolgesine-ozgu-giyim-tarzi-halki-nasil-giyinir-neler-giyer.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Güneydoğu Anadolu bölgesi yöresel kıyafetleri ve geleneksel giyim tarzı

1. BAŞA GİYİLENLER : Kofi, Temezzi ve tülbent2. SIRTA GİYİLENLER : Fistan, şalvar, ( İç donu ) Kuşak ve yelek3. AYAĞA GİYİLENLER : Yün çorap ve kundura4. TAKILAR : Dizili altın, gümüş gerdanlık5. SÜSLER : Sürme ve hızma6. SAÇ ŞEKİLLERİ : Örgülü saç,KADIN GİYSİLERİ
1.BAŞA GİYİLENLER1.1.KOFİ ( PÜSKÜLLÜ ) : Kadınların başına giydikleri, yan tarafları örgülü siyah saçaklı, saçaklar yanlardan sarkık ve serbest biçimdeki kadın başlığı, kadın boynuna olduğundan biraz daha uzun göstermesi bakımından önemlidir. Kofinin ön yüzeyi sarı altınlarla süslenir.1.2.TÜLBENT ( TERHİ – ÇARİK ) : Beyaz renkli, etrafı çeşitli renklerle, boncuk oyalı, ( yaşlı, dul ve yaslı kadın tülbendi sadedir. )2.SIRTA GİYİLENLER2.1.FİSTAN ( KIRAS ) : Siyah zemin üzerine, parlak desenli, işlemeli, kadife kumaş, belde küçük pililidir. Bol kollu, büzgüllü, manşetlidir. Ensede üç düğmeli ve sıfır yakalıdır.2.2.ŞALVAR ( DERPİ ) : Basma renkli, paçaları lastiklidir.2.3.YELEK : Kırmızı renkli, süvet kumaştan yapılmış, kenarları sarı işlemelidir.2.4.KUŞAK : İpek kumaştan yapılmış, selemontte denilir.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , ,

İç anadolu bölgesinin örf ve adetleri ile gelenek ve görenekleri nelerdir hakkında bilgi

AKSARAY Gelenek ve Görenekleri
Anadolu da kadın tarih çağlardan bu yana üretimin ve doğurganlığın sembolü olmuştur. Bu özeliklerle oluşan Anadolu kültürü içinde kadın ana tanrıca olmuş ve bu kült geleneğe bağlı olarak günümüze kadar gelmiştir. Aksaray kadını bu geleneğin temsilcisi olarak bu yaşamda önemli bir yer almıştır. Kadınlar oluşan bu kültür gereği özellikle ev ve devlet yönetiminde büyük roller üstlenmiştir. Evde, ve dışarıda derleyici ve toparlayıcıdır. Eşine ve çocuklarına bağlı olan kadın bu görevlerini büyük özverilerle yerine getirir. Kendi için fazla yaşamayan Aksaray kadını kendine yeterince zaman ayırmaz, lüks ve süse fazla düşkün değildir (son 25 yıla kadar). Kazanca göre harcamalarını bilir. Geleneklerine bağlı Aksaraylı kadının incelik ve zarafetini evinin her köşesinde görmek mümkündür.
Aksaray kadını; evde ve sokakta giyimine özen gösterir. Evde sade, ev içi günlük giysileri kullanır.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler