Öğrenilesi Bilgiler

Battal Gazi Kimdir ? Hayatı Hakkında Bilgiler ve Fotoğraflar

Eki 10, 2012 Yazan: wuup | Kategori: Kim Kimdir?

Battal Gazi  hakkında önemli bilgiler

Battal Gazi Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi

Etiketler: Battal Gazi Kim, Biyografi, Battal Gazi kaç yaşında yaşı kaçtır, Battal Gazi doğum tarihi, nereli, Battal Gazi boyu kaç, Battal Gazi hayatı ve yaşamı

Battal Gazi Biyografisi

battal gazi kimdir hayati biyografisi ve resimleri hakkinda bilgi 32e008fbfc 1349465733  Battal Gazi  Kimdir ? Hayatı Hakkında Bilgiler ve Fotoğraflar

Seyyid Battal Gazi, 8. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen ve hakkında çeşitli inanışlar bırakmış bir liderdir.

Malatya’da doğmuştur. Farklı kaynaklarda etnik kökeni Arap veya Anadolu yerli halkından olarak belirtilmiştir. Doğduğu ve yaşadığı evin yeri halen mevcuttur. Yıkıntı halinde korunmaktadır. Uzun yıllar halka yemek dağıtılan hayrat yeri olarak kullanılmıştır. Evliya Çelebi seyehatnamesinde bahsedilmektedir.

Battal Gazi Destanı’nda ve halk hikayelerinde, Emeviler zamanında Arap ordusuyla birlikte İstanbul’u kuşattığı anlatılmaktadır. Kuşatma hem denizden hem karadan yapılmış, fakat başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Destanda Battal’ın düşmanı, Arap komutanına oyun oynayıp kuşatma başladığında İstanbul’a geçerek imparatorluğunu ilan eden İmparator Leon’dur. Arap tarihinde II. İstanbul kuşatmasının tarihi 717-718 olarak belirtilmektedir. Bizans tarihindeki veriler de bu tarihi doğrular niteliktedir.

Battal Gazi’nin ölüm yılının 740 olduğunda tarihçiler mütabakata varmışlardır.

740 yılında Eskişehir’in Seyitgazi ilçesi yakınlarında savaşta aldığı yara sebebiyle şehit olmuştur. Anadolu’da İslamın yayılmasına büyük katkıları olmuştur.

Bu sayfada Battal Gazi isimli şahsın biyografik bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilere internetten ulaşılmıştır. Eğer söz konusu kişinin hayatı hakkında yanlış veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak bunu bize bildiriniz. En kısa sürede gerekli düzeltme tarafımızca yapılacaktır.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/battal-gazi-kimdir-hayati-biyografisi-ve-resimleri-hakkinda-bilgi.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
wuup'layanlar battal gazi kimdir, seyit battal gazi, battalgazi, Seyyid Battal Gazi Destanı, BATTAL GAZİ NERELIDIR, battalgazinin hikayesi nedir kökeni neresidir, battal gazi kimdir nereli yaşı boyu, Battal Gazi Kimdir ? Hayatı Hakkında Bilgiler ve Fotoğraflar diye diye wuup'lamışlar..

Etiketler: battal gazi 2012 kac yasinda, battal gazi kaç yaşında öldü, battal gazi kaç yılında doğdu, Battal Gazi Kimdir, battal gazinin boyu ne kadar, battal gazinin resımlerı, battalgazi, battalgazi biyografi, battalgazi hayatı, battalgazi kaç yılında öldü, battalgazi kaçyılında, battalgazinin küçüklüizle, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi, seyit battal gazi, Seyyid Battal Gazi Destanı,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler