Öğrenilesi Bilgiler

Archive for Nisan, 2014


Bergamalı Hacı İbrahim Efendi hakkında merak edilenler
Bergamalı Hacı İbrahim Efendi Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi

Bergamalı Hacı İbrahim Efendi Anadolu’nun manevî zenginliği olan velilerdendir.
Bergamalı Hacı İbrahim Efendi Hayatı hakkında fazla bilgi yoktur. Doğum ve vefat yerleri ve tarihleri belli değildir. On dokuzuncu asırda yaşadığı anlaşılmıştır. Hacı İbrahim Efendi, arpa ve burçak tarlalarında işçilik yaptığı sırada gördüğü rüya üzerine Seydişehir’e gidip, Hacı Abdullah Dehlevî Hazretleri’nin sohbet ve derslerine katıldı. Kısa zamanda yetişip hilafet alarak Bergama’ya döndü. Her yıl üç aylarda Seydişehir’e gidip, mürşidinin hizmetinde bulundu. On ikinci defa gelişinde, mürşidi: “İbrahim! Bu yıl hacca git” dedi. İbrahim Efendi’nin malî durumu iyi değildi. Buna rağmen efendisine “Peki” deyip yola çıktı. Hocasının himmetiyle hac farizasını yerine getirdi. Bundan sonra malî durumu da düzeliverdi. İbrahim Efendi, zaman zaman hocası tarafından irşad için bazı yerlere gönderiliyordu. Son olarak gönderildiği Mahmudiye kasabasına yerleşmesini emretti.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , ,

Yoğurdun yararları

Nis 30, 2014 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

Yoğurdun yararları
Yoğurdun yararları
Yoğurt ve Faydaları
Yoğurt, simbiyoz olarak yaşayan süt asidi bakterileri ile aşılanmış sütten meydana getirilen ekşi bir süt ürünüdür.Gıda maddeleri tüzüğünde yoğurt şöyle tanımlanmaktadır: “ Yoğurt, en az 90 °C’ de ısıtılıp mayalanma derecesine kadar soğutulmuş sütün, yoğurt mayası katılarak laktik asit mayalanmasına tabii tutulmasıyla elde edilen özel kıvamdaki süt ürünüdür”.Tarihçesi
Yoğurdun ilk defa nasıl yapıldığına dair yeterli miktarda bilgi mevcut olmamakla beraber Kaşgârlı Mahmut tarafından 10 asırda yazılmış bulunan Divanı Lügatıt Türk ve balas gumlu Yusuf hacip tarafından Kutagu bilig adlı eserlerinde yoğurt kelimesine bugünkü anlamda rastlanmaktadır. Yoğurdun Avrupada yayılışıyla ilgili ilk bilgiye Fransız tıp tarihinde rastlanmaktadır. 16. Asırda Fransa krallarından 1. Fransua ateşli ishal hastalığına yakalanmıştır. Kralın için yoğurt yenmesini tavsiye etmiş ve bu suretle yeni dünyada yoğut üretimi birden bire artmıştır. Eski dünyadan Asya ve Afrika’da yoğurdun yayılışı Türklerin vasıtasıyla olduğu söylenebilir.Çin’de yoğurt yendiğini Marco Polo yazmaktadır.… Devamini oku..

Etiketler:

5. Mehmed Reşad ‘ın kaç çocuğu vardı, babası kimdir, kimin oğludur?

V Mehmed Reşad 1909-1918 (9 sene) Babası Abdülmecid 3 erkek
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/5.-mehmed-resad-in-kac-cocugu-vardi-babasi-kimdir-kimin-ogludur.html… Devamini oku..

Etiketler: , , ,

Dıscovery Scıence Uydu Frekansı Kaçtır 2013

Nis 30, 2014 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

Dıscovery Scıence Uydu Frekansı Kaçtır 2013
Yeni Güncel 2013 Dıscovery Scıence Frekans Numarası ve Ayarları,
2013 Dıscovery Scıence Frekans Nosu Ayarı,
2013 Discovery Science Frekans bilgileri ve discovery science güncel frekans bilgileri aşağıdaki gibidir.
DISCOVERY SCIENCE 11938 H –
Yatay Dogu 27500 5/6 136 236
Türksat 2A
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/discovery-science-uydu-frekansi-kactir-2013.html… Devamini oku..

Etiketler: , ,

Didim Devlet Hastanesi Nerede Nasıl Gidilir Haritası ve Uydu Görüntüleri
Adres: Cumhuriyet Mahallesi İnönü Bulvarıİlçe: Didim
View Larger Map
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/didim-devlet-hastanesi-nerede-nasil-gidilir-haritasi-ve-uydu-goruntuleri.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler