Öğrenilesi Bilgiler

Archive for Temmuz, 2013


Hezarfen nedir, ne demektir, türkçe anlamı, kökeni hangi dilden geçmiştir TDK

Hezarfen  nedir, ne demektir, türkçe anlamı, kökeni hangi dilden geçmiştir TDK Türk dil kurumu
Hezarfen Farsça kökenli bir sözcüktür. “Hezar” Farsçada “bin” anlamına gelir.[1] Hezarfen ise bin fenli (bilimli) yani elinden çok iş gelen, bir çok bilimden anlayan anlamına gelir.
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/hezarfen-nedir-ne-demektir-turkce-anlami-kokeni-hangi-dilden-gecmistir-tdk.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , ,

VIP nedir? VIP ne anlama gelir?

Tem 31, 2013 Author: wuup | Filed under: Sözlük

VIP kelimesini sizler için araştırdık.
vip özel kişi anlamına gelir
VIP kısaca sıralama demektir. Protokol anlamında çok önemli kişi anlamına gelir.”Very Important Person” in kısaltılmış halidir. 
Başbakanlık kanun ve kararlar yürütme kurulunun çıkartmış olduğu bir VIP listesi vardır. Devlet büyükleri, emekli devlet büyükleri, emekli paşalar, devlet sanatçıları, liyakat nişanı sahipleri zaman zaman VIP’den istifade ederler.
VIP Hizmeti nasıl verilir?
Yurtiçinden ve yurt dışından gelen VIP’ler olur. Dışişleri Bakanlığı ya da Valilikten hangi konukların geleceği bildirilir. VIP listesinde yeralan konukların güvenliği, karşılama ve uğurlanmaları Protokol Müdürlüğü tarafından sağlanır. VIP harici yolcular VIP salonuna sokulmaz, zira kararnamedeki belli tüzüklere uyulur.

VIP Salonu nedir?
VIP salonu, Devlet Hava Meydanları, Emniyet, Türk Hava Yolları olmak üzere, 3 kuruluştan oluşur. VIP listesinde yer alan konuklar buradan geçerler. Bazen yabancı hava yollarının yolcuları da burayı kullanırlar. Çok önemli yabancı iş adamları da, Türkiye’nin itibarı açısından buradan alınırlar.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , ,

Fatih Sultan Mehmet’in İnsani Yönü, Özellikleri ve Kişiliği Nasıldı

Fatih Sultan Mehmet Kişilik özellikleri
Fatih Sultan Mehmet Han orta boylu, kırmızı beyaz yüzlü, dolgun vücutlu, sakalları altın telleri gibi kalın, yanakları dolgun, kolları kuvvetli, burnunun ucu hafif kıvrık, saçı siyah ve sık olup, kuvvetli fiziki bir yapıya sahipti.
Çok merhametli ve müsamahalıydı. Kendisine elli gün mukavemet eden, birçok Müslümanın şehid edilmesine sebeb olan İstanbul şehri ve onun sakinleri hakkında gösterdiği merhamet, aklın alamıyacağı genişliktedir. Halbuki o devir Avrupa’sında muzaffer bir kumandan, zaptettiği şehrin halkına görülmedik zulüm ve işkence yapmakta kendini haklı görürdü. Fatih vicdan hürriyetine büyük kıymet verirdi. İstanbul’a girdiği vakit ayaklarına kapanan İstanbul patriğini yerden kaldırmakla alicenaplığını gösterdi ve şu sözlerle patriği teselli etti:“Ayağa kalkınız. Ben Sultan Mehmet, hepinize söylüyorum ki: Şu andan itibaren artık ne hayatınız ne de hürriyetiniz hususunda gazab-ı şahanemden korkmayınız!
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/fatih-sultan-mehmetin-insani-yonu-ozellikleri-ve-kisiligi-nasildi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , ,

RAR ve ZIP arasındaki fark nedir, hangisi daha iyidir, rar ve zipi ne için nasıl kullanırız

Merhaba arkadaşlar, burada sizlere rar ve zip arşiv dosyalarının ne oldukları, hangi amaçlarla üretildiklerini ve bunlarla ne yapabileceklerinizi anlatacağım. Mesela rar ve zip dosyalarını nerede ve ne zaman kullanmalıyız. rar ve zip arşiv dosyası arasındaki farklar nelerdir. İşte tüm bu sorulara cevap aşağıda:

RAR, ZIP’den neden daha iyi? ZIP’i ne zaman kullanmalıyız? En iyi RAR araçları hangileri?
İnterneti sıkça kullanıyorsanız, en az birkaç kere ZIP dosyası indirmişsinizdir. ZIP dosyaları, temel olarak birçok dosyayı bir dosyaya toplayan sıkıştırılmış bir klasör gibidir. Birçok ücretsiz yazılım, ZIP dosyası olarak indirilmeye sunulmaktadır. Ancak bazı RAR dosyalarına rastlamış olma ihtimaliniz de var.
RAR dosyaları, birçok yönden ZIP’e benzemektedir, ancak RAR dosyalarını açabilmek için özel bir yazılıma ihtiyaç vardır. “Neden herkes ZIP kullanmıyor?” diye soruyorsanız bunun cevabı basit. Çünkü RAR, birçok alanda ZIP’ten daha iyidir.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Muş Namaz Saatleri, Muş İçin Ezan Vakitleri

Tem 31, 2013 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

Muş Namaz Saatleri, Muş İçin Ezan Vakitleri

Muş İlinde Sabah Ezanı Vakti, Muş Şehri İçin Öğlen Ezanı Saatleri, Muş Akşam Ezanı Kaçta Okunuyor? Muş Yatsı Ezanı Vakitleri:
Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/mus-namaz-saatleri-mus-icin-ezan-vakitleri.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler