Öğrenilesi Bilgiler

Archive for Mayıs, 2013


Mayasıl Otu Fotoğrafları Mayasıl Otu Resim Galerisi

Ülkemizde 11 kadar türü doğal olarak yaşayan çok yıllık bitkilerdir. Yarı odunsu yapıdadır ve dikkat çekici küçük çiçekleri vardır. Yaz başında açan çiçekleri bitkinin uç kısmında ve yaprakların arasında yükselir. 15–30 cm boy yapabilir. Zor koşullarda yabani otlar uzaklaştırılırsa çabuk gelişerek etrafa yayılır.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/mayasil-otu-fotograflari-mayasil-otu-resim-galerisi.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , ,

Anlatımlı Sakallı İpten Gelin Şalı Yapımı Resimli Yapılışı Nasıl Yapılır

İlk başta sakallı ip kullanarak 130 ilmek yapıyoruz. 38 beden biri için 30 ilmek idealdir. Daha fazla bedenler için artırmak mümkündür ama fazla artırdığınız zaman omuzlardan düşecektir. 46 beden için 140 ilmek mesela uygundur.

130 ilmeği 14 sıra arkalı önlü ise 28 sıra, ön yüzü düz arka yüzü ise haroşa olacak şekilde yapıyoruz. Daha sonra ise sakkallı ipten sonra kurdele iple örmeye geçiyoruz. Bu iple gene 14 sıra ama arkalı önlü 28 sıra şeklinde haroşa örüyoruz. 14 sıra ördükten sonra, kurdele ipi ilede 14 sıra örüyoruz. Üçüncü sıraya geçtiğimizde gene 7 ilmek azaltmamız gerek , ve 20 sırada bir düşürerek 116 ilmeğe düşürüyoruz. Tekrardan kurdele ipi ile 14 sıra örüyoruz. 4.cü sıraya geçince 7 ilmek daha azalarak 110 ilmeğe düşüyoruz.

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/anlatimli-sakalli-ipten-gelin-sali-yapimi-resimli-yapilisi-nasil-yapilir.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Tiyatro ve dünya edebiyatındaki gelişimi hakkında kısa bilgi özet

Tiyatronun Dünya Edebiyatındaki Gelişimi Nasıldır, Nasıl Geliştiği İle İlgili Kısaca Bilgiler:
Tiyatronun Dünyadaki Gelişimi nedir
Çağdaş tiyatronun tarihi bağ bozumu tanrısı Dionysos adına yapılan dinsel törenlere dayanmaktadır.
İlk tiyatro şenliği M.Ö. 534 yılında Atina’da yapılmıştır. Antik çağ’da tiyatro, üst sınıfa özgü bir etkinlikti. Her yıl Dionysos’u kentin hangi ileri geleninin onurlandıracağına karar verilir ve bu kişi etkinlikleri düzenlerdi.Bu dönemde oyunlarda dekor ya da kostüm bulunmazdı. Sahne tamamıyla boş olur, baş roller de önemli kişiler tarafından oynanırdı. Bir de anlatıcı görevi gören “koro” bulunurdu. Günümüzde geçerli olan oyunculuk anlayışı yoktu ve ifade edilen duygular oyuncuların ellerinde tuttukları ve yeri geldikçe yüzlerine koydukları maskelerle belirtilirdi. Bugün tiyatronun simgesi haline gelen gülen ve ağlayan maskeler bu uygulamanın bir uzantısıdır. Nitekim, Yunan tiyatrosunda sadece iki tür oyun vardı: trajedi ve komedi.
Orta Çağ TiyatrosuÖzellikle William Shakespeare’in ön plana çıktığı bu dönemde artık tiyatro dinsel niteliğini yitirmiştir ve popüler bir eğlence türü olarak dikkat çekmektedir.… Devamini oku..

Etiketler: , , , , , , ,

Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir?

Aracın daha az yakıt harcaması için vites değiştirirken nelere dikkat etmeliyiz?

  
Aracınızda Yakıt Tasarrufu Yapın

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/yakit-tasarrufu-icin-nasil-vites-degistirmek-gerekir.html… Devamini oku..

Etiketler: , , , ,

Erzincan Üzümlü Haritası ve Uydu Görüntüleri

May 31, 2013 Author: wuup | Filed under: Bilgi Deposu

Erzincan Üzümlü Haritası ve Uydu Görüntüleri

Üzümlü, Erzincan’ın 9 ilçesinden biri.Eski adı Cimin olan Üzümlü, 32.000 nüfusuyla Erzincan’ın en kalabalık ilçesidir. Fakat ilçe 2000′li yılların başından itibaren göç alan değil göç veren pozisyonundadır. İlçeye bağlı Altınbaşak, Bayırbağ ve Karakaya beldeleri bulunmaktadır. Toplam köy sayısı 24′tür.
Üzümlü Haritası

Yeni Pencere

Alıntılanan Kaynak:http://www.hayatnotu.com/erzincan-uzumlu-haritasi-ve-uydu-goruntuleri.html… Devamini oku..

Etiketler: , ,

Kategoriler


Depo


Popüler Etiketler